Bate Ceva Pe Dreapta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bate Ceva Pe Dreapta

    Salut , am o problema ! Am o bataie pe dreapta cand fac virajul spre stanga (cateodata) nu tot timpul ! Oare sa fie planetara ?! Am facut cateva teste .... M-am invartit in cerc cu rotile virate maxim stanga si nu a batut in acel timp .... Nu stiu ce are oare sa fie planetara ?! Ca nu bate cum bate planetara , cunosc bine cum bate planetara , dar nu bate in acel mod .... Oare sa fie altceva ?!
    LoganClub Craiova

  • #2
    Salut.Din cate stiu eu planetara nu are cum sa "bata" doar sa cloncane in viraje.In legatura cu bataia ar trebui sa verifici pivotul de jos de la bascula sau amortizorul (daca bate la gropi cu drum drept).
    Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

    Comment


    • #3
      Verifica sa nu fie slabite suruburile de la scut... Si eu am avut exact aceeasi problema ca si tine, si bataia a disparut in momentul in care suruburile care tin scutul au fost stranse. Bafta.
      sigpic

      Comment


      • #4
        @Shadow: Ia un levier si baga-l intre pivot si brat si misca levirul sus, jos si daca joaca trebe schimbat. (da sa pui masina pe capra)
        Last edited by vali007; 25 May 2008, 22:05.
        2004 Dacia Logan 1.4MPi
        2006 Dacia Logan 1.5dCi
        2007 Opel Astra H 1.7CDTI

        Comment


        • #5
          Deci zgomotul apare la bracarea maxima a rotilor?
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            La mine a fost un surub de la scut dar facea ff rau ziceai ca se rupe, vezi sa nu fie capat de bara....
            sigpic

            Comment


            • #7
              @andrei , da zgomotul apare cand este volanul virat stanga maxim sau aproape maxim (dar ocaznional) nu se aude tot timpul , se aude de parca s-ar rasturna ceva acolo , dar nu tot timpul chiar si cu rotile virate stanga sunt momente cand nu se aude , de obicei cand dau cu roata din stanga in vreo groapa se aude ... Sau in anumite curbe , de cele mai multe ori nu se aude .... O sa ma uit si la scut astazi dupa masa ! Treaba cu levierul nu stiu sa o fac . Ma gandeam sa nu fie vreo bucsa sau vreun pivot .... Cat este o planetara ?!
              LoganClub Craiova

              Comment


              • #8
                Daca zgomotul se aude in momentul de bracare maxima e normal.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #9
                  Cand e motoru subturat si "tremura" se aude??
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    @ andrei , da cand este la maxim
                    @ golan91 , este si motorul subturat

                    v-am zis nu se aude ca o planetara acel pacanit , se aude un zgomot parca s-ar intampla ceva acolo (rupe , invarti, etc)

                    se aude doar in curbe nu pe drum foarte bun , la o viteza mica , si cu rotile virate maxim stanga ! (bate pe dreapta)
                    Last edited by Shadow; 27 May 2008, 17:01.
                    LoganClub Craiova

                    Comment


                    • #11
                      E foarte posibil sa fie un zgomot normal, dar nu e exclus sa fie de la planetara sau de la pipa bieleta.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #12
                        salut.am si eu o problema la un logan 1.4 2010.imi bate ceva pe partea dreapta,fata (am schimbat amortizoarele s+d , cap bara s+d ,bara de torsiune nu are) am fost la mai multi mecanici si spun ca nu are nimic , ca bucsaraia este buna si pivotii la fel.aveti vreo idee de la ce ar putea sa fie?(precizez ca se aude numai pe sosea la mici denivelari bataia.in gropi mari sau drum rau nu se aude absolut nimic)
                        Last edited by claudiu_22; 28 March 2018, 15:02.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google