Scartait Ciudat La Ambreiaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartait Ciudat La Ambreiaj

    Salut,
    Am o problema cu un logan 1.5dci nou cu 3500 km.
    Acasa cind vreau sa ies afara trebuie sa urc o mica rampa si de citeva zile aud un zgomot dur ca de scartait in momentul in care urc (cu spatele), plus motorul nu vrea sa traga ca altadata.
    Nu pot urca acea panta cu ambreiajul cuplat pentru ca este o iesire la drum.
    Alte zgomote ciudate nu am reperat, cursa la ambreiaj este aceeasi,din cite imi dau seama cupleaza la acelasi nivel.
    Am mai patit odata aceeasi treaba, intr-o zii ploioasa dar in urmatoarele zile s-ia revenit, acum vad ca ii place sa scartaie.

  • #2
    motorul nu trage ca alta data....care alta data ca e nou, are 3500 km

    eu unul nu am intels nimic din postul tau. poate e tarziu si sunt obosit eu...

    ce pot sa iti spun este ca nu prea este recomandat sa pleci din pante cu spatele. raportul de marche arierre este mai lung decat treapta 1.

    Comment


    • #3
      Scartaitul iti vine de la repartitorul de pe puntea spate, probabil. Incearca sa o turezi putin cand iesi cu spatele si vezi daca mai zici ca n-are putere.

      Comment


      • #4
        Scartaitul apare cind urc panta , nu folosesc frana deloc.
        Atunci cind se chinuie sa urce si acelerez putin cit sa nu moara motoru apare scartaitul (de la blocul motor sau ambreiaj).

        Comment


        • #5
          am un vecin care a pocnit un ambreiaj de diesel de nou incercand sa tot urce o panta cu spatele.

          DCI ul are marche-arriere ul foarte lung. 1. raportul este mai lung ca treapta 1 si 2. mai ai di diferentialul care lungeste iar raportul.

          e ca si cum ai incerca sa pleci cu un benzinar cu a 2 a din rampa

          cat despre zgomot...imi vine greu sa cred ca scartaie discul intre placa si volanta

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google