Ceva La Directie Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ceva La Directie Logan

    am si eu inca o problema acum legat de directie. am avut un incident in trafic in urma caruia am acrosat o bordura cu roata dreapta fata am reparat masina in service la dacia , mi-au inlocuit janta ca era putin stramba , bascula si telescopul, mi-au reglat geometria la roti totul merge ok nu trage in nici-o parte nu bate nimika in afara faptului cand virez mai mult pe loc(masina se deplaseaza usor ex . la parcari, manevre si alte cele unde este nevoie a se invarti de volan) se aude cand virez in dreapta cat si in stanga , mai la capatul cursei volanului, o trepidatie sacaitoare ca si cum ar ingradi ceva sau ceva slab. am verificat sa nu fie ceva slab pe acolo(tot ce e legat de directie. caseta, bielete capete de bara, bascula si telescopul care au fost schimbate, janta sa fie stransa bine etc) mentionez ca masina are servo, astept pareri si sa imi spuneti daca a mai avut cineva astfel de probleme.

  • #2
    e ceva normal,la toate se intampla,pompa de servo este solicitata la maxim spre finalul cursei
    "light up the darkness" Bob Marley

    Comment


    • #3
      Asa este, faptul ca pompa este foarte solicitata.
      Nu-i nici oproblema.
      aham......Restul e LOGAN


      http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

      Comment


      • #4
        da am inteles, dar inainte de acest incident nu facea asa acum vibreaza bine ba chiar o da in trepidatie cateodata, nu stiu ce sa zic ma gandesc sa nu sa se fi intamplat ceva cu caseta im momentul impactului cu bordura

        Comment


        • #5
          si eu zic ca n-are nimic , doar ca pana acum nu te-a interesat iar acum dupa accident fiind mult mai interesat sau receptiv la modul de functionare ai inceput sa bagi de seama ce si cum....daca in continuare ai dubii du-te inapoi la service , vorbeste frumos cu ei si explica-le care crezi ca e problema , ca e reparata la ei si ca ti se pare ceva schimbat la modul de functionare etc . si daca esti amabil cred ca vor fii si ei intelegatori sa-ti faca o verificare gratuita. In orice caz nu te du la service cu scandal si cu acuzatii ca mai mult ca sigur ca n-are nimic masina
          Pain brings out the truth in us all...
          ...how much truth can you stand?

          Comment


          • #6
            nu am postat aici ca sa ma plang de cei din service si-au facut treaba, ca nu am de ce pentru ca masina , cum am spus , e ok nu trege in nici-o directie e echilibrata bine , numai faptul ce am descris mai sus, probabil sa fie si ceea ce ai zis, ca am fost eu mai atent la cum functioneaza. multumesc pentru lamuriri poate o sa ma duc , dak am timp , sa le spun "problema" , dak o sa ajun o sa va spun ce o sa imi spuna.

            Comment


            • #7
              Nu stiu daca e ceva normal sa faca in modul asta pompa insa la mine a inceput sa faca dupa ce am schimbat anvelopele cu unele mai bune. Banuiesc aderenta mai buna a celor noi fata de cele vechi, pentru ca inainte nu facea, iar acum de cand sunt incaltat cu dunlop trepideaza dupa prima tura de volan, eu personal nu cred ca trebuie sa faca asa plus ca pompa aia reda miscarea cu socuri ceea ce iar nu mi se pare normal, ma astept sincer sa pocneasca vreun furtun de servo.... Nu am mai auzit la nicio masina un asemenea comportament la directie indiferent de ce jante sau cauciucuri avea. Oare schimbarea lichidului de servo ar ajuta in problema asta ?
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • #8
                Volanul la mine trepideaza cand rotile sunt pe sol afanat,iarba si virarea se face pe loc
                "light up the darkness" Bob Marley

                Comment


                • #9
                  exact asa face si la mine, ma gandesc ca o fi din cauza faptului ca pompa debiteaza ulei sacadat zici si eu nu ma pricep. in momentul cand trepideaza, atunci cand virezi de volan, si rotile vibreaza, cum a spus si ionut nu mi se pare normal. ma gandesc ca e ori de la pompa de servo ori de la caseta de directie. cel mai mult tind spre pompa de servo. in cazul in care credeti ca am gresit sa nu sariti la gatul meu ca nu sunt mecanic. )


                  rea sa uit am avut o problema cu cureaua de transmisie( cea care invarte servo alternatorul si compresoru de aer) si am fost nevoit sa merg aproape 100 km fara ea pana am ajuns la service. poate sa fi afectat treaba asta cu ceva, pompa de servo sau caseta???

                  zilele astea im fac timp pt. o intrebare la service la dacia si o sa revin cu un raspuns.
                  cred ca o sa schimb si uleiul de servo ca are 7 ani, e de cand e masina )
                  Last edited by mallibu; 31 July 2012, 15:11.

                  Comment


                  • #10
                    Se numeste curea de accesorii si fara servo solicita mai mult caseta mi se pare,de obicei daca e din caseta iti transmite socurile cand mergi pe drum prost in volan,cloncane scoate sunete metalice.Treaba cu trepidatul volanului e ceva normal insa.In momentul cand cursa volanului este sacadata atunci este posibil sa fie pompa de servo pe duca
                    "light up the darkness" Bob Marley

                    Comment


                    • #11
                      nici cand am mers fara curea nici acum nu imi bate nimic in caseta nu se aude nimic metalic , am mers si pe drum mai denivelat, decat atunci cand virez pe lod trepideaza si nici rotile nu au o cursa liniara , vibreaza si ele.

                      Comment


                      • #12
                        asta e ok, asa facea si espace nou nout. din cauza ca axa de rotatie a gumelor nu e in axa de simetrie, guma se roteste in loc cat si inainte/ianpoi la viraj. din cauza ca n-avem roti de fier si cauciucul e eleastic, cand e torsionat, cum prinde aderenta, ba se rasuceste, ba patineaza. de aici vibratiile. iar deplasarile caroseriei la virarera in loc sunt tot de la nealinierea axei de rotatie cu axa de simetrie a semipuntii.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          ok, multumesc pentru lamuriri. daca o sa ajung sa le fac o intrebare la baieti de la service o sa va spun ce mi-au zis.

                          am fost la mavexim in targoviste si m-au lamurit , mi-au aratat la inca 3 masini si asa faceau si ele. deci subiect inchis
                          Last edited by mallibu; 1 August 2012, 10:45. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google