Frana "zgomotoasa"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Frana "zgomotoasa"

    De acum cateva zile, am observat ca la o franare, se aude un scartait puternic, ca la autobuzele alea vechi care franau, si te speriai de ele. Este foarte stresant deoarece daca am geamurile deschise, chiar se aude tare, chiar si cu muzica la volum peste 40 (blaupunkt). Placute de frana mai am sigur, lichid de frana la fel....Mentionez ca se aude si cand este senin afara, nu a plouat inainte, ca sa nu existe ideea ca ar fi uzi sabotii.....Etc. Ce ar putea fii?
    Logan Ambition 1.6 8V

  • #2
    Pai de obicei fac zgomot cand sunt placutele pe duca sau placute ecologice care au in componenta diferite metale!Se aude pe spate sau pe fata?Daca e pe fata, sigur sunt placutele pe duca!
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      Si la mine se aude un scartait, insa doar cand franez usor (cand ciupesc pedala pana simt ca incepe sa prinda frana). La ultima revizie au spus ca nu e nevoie sa schimbe placutele iar cand am intrebat de ce face acel zgomot, au dat din colt in colt. Placutele au deja 31.000 de km.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Toata treaba e de la mizeria care se depune pe disk la mine scartie 2-3 franari 10 nu si tot asa... Placute relativ noi cam 3000-4000 km
        : Sofer5: : Surf:

        Comment


        • #5
          31.000 km destul de mult.Dar poate nu ai folosit frana de picior asa de mult,si ai lucrat mai mult cu frana de motor.Oricum cred ca ar cam trebui schimbate,mi se pare deja ca ai mult.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Placutele sunt tocite sau textura lor e zgrunturoasa.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #7
              Aceeasi chestie o am si eu. Scartaitul vine din tamburi, sabotii fiind ecologici, cand se tocesc fac un praf, din cauza lui scartaie...
              astia de la revizie mi-au zis, ma gandesc ca daca insisti cu niste vaselina prin locul unde scartaie, sa nu mai intre praful ala ...

              Comment


              • #8
                @Pacco: Intr-adevar, nu folosesc frana de picior asa de mult, prefer sa o las sa curga atunci cand vad ca exista o tendinta de incetinire in fata mea. Am insistat la revizia de 30.000 sa verifice si placutele si sa le schimbe daca sunt uzate insa mi s-a spus ca inca mai rezista si nu trebuiesc schimbate. Presupun ca la 40.000 o sa le schimb oricum.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Imi scartaie pedala de frana... Imi scartaie urat rau , un scartait strident si a aparut brusc. Aveti idee ce are , sau ce e de facut? In service doar greseaza pedala? Ca daca e asa o gresez eu decat sa pierd timpu.

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Binenteles ca altceva nu ai ce sa ii faci la pedala decit sa o gresezi. Iti ia 5 minute si nu trebuie sa pierzi timp in servis.

                    Comment


                    • #11
                      Wd40? Sau cu ce sa dau?

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        WD-40 sau spray cu vaselina.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google