Check Aprins !!!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Check Aprins !!!!!

    De 2 zile mi s-a aprins check'ul, logan 1.4, 2005, 56000km.
    Am pus testul pe ea si imi indica eroarea P0130 02 Senzor Circuit. Ce trebuie sa schimb sa nu imi mai reapara eroarea ?
    Attached Files

  • #2
    fa-i un test ca lumea cu ceva dedicat Renault , gen Clip sau macar un DDT2000.
    Dupa cod pare sa fie problema pe sonda lambda de pe galeria de evacuare.Trebuie vazut exact ce problema e,adica daca e preincalzirea sau voltajul.Tot asa trebuie sa verifici cablajul sondei si intrarea in calculator sau mai simplu incerci cu alta sonda,daca se rezolva problema cumperi alta si gata.
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      Se poate merge si asa cu sonda,dar atrage un consum mai mare,provizoriu mai poti scoate si mufa de la sonda.

      Comment


      • #4
        Daca o schimb, se stinge bec-ul sau trebuie sa sterg eroarea cu testarul iar ?

        Comment


        • #5
          nu mai stiu exact din cate imi amintesc nu se stinge,sau se stinge dupa o perioada...
          Oricum eroarea ramane memorata in ECU,de aia se recomanda ca de fiecare data cand se rezolva o problema, sa se stearga si erorile,ca data viitoare sa nu apara si respectiva pe langa altele.
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • #6
            Multumesc mult !
            Stii cat costa?Se schimba greu ?
            Last edited by Seba; 23 September 2012, 23:17.

            Comment


            • #7
              n-am idee cat costa.De greu nu se schimba, cu o cheie o desurubezi din galerie si scoti mufa.Eu as verifica prima data cu una de la un prieten ceva...sa nu dai banii degeaba,sa fie problema de cablaj etc.
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Boby91 View Post
                Daca o schimb, se stinge bec-ul sau trebuie sa sterg eroarea cu testarul iar ?
                Se sterge cu testerul.
                Originally posted by vladoi View Post
                Se poate merge si asa cu sonda,dar atrage un consum mai mare,provizoriu mai poti scoate si mufa de la sonda.
                Ce rezolvi daca scoti mufa de la sonda? Oricum ECU a trecut la functionarea in bucla deschisa, declarand defecta sonda.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #9
                  Ieri mi s-a stins check-ul. Am schimbat benzinaria si am inceput sa merg mai sportiv cu ea. Sa fii aparut alta eroare de s-a stins ?

                  Comment


                  • #10
                    Se stinge si daca dupa, parca trei, rulaje consecutive, ECU nu detecteaza alta pana.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #11
                      @Boby91 - hai sa stabilim o intalnire si vedem ce si cum sta treaba!Contact
                      Daca s-a stins dupa cea i schimbat benzina , e clar de unde vine buba!
                      Toate Bune!
                      Attached Files
                      Last edited by Tek_ids; 25 September 2012, 09:15.
                      Mai este mult pana departe ...sigpic

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google