Probleme Luneta.....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Luneta.....

    Salut, sunt un benzinar de 1.4, ambiance...Si am o mica problema...Sa va explic:
    Asta iarna cand mai mergeam cu motorul subturat, se auzea in spatele masinii un zgomot de trepidatii (stanga jos) ca si cum luneta ar ar fi fost desprinsa intr-un colt si se lovea de tabla....Problema a aparut mai ales cand erau multe grade sub zero.... E NORMAL?
    Precizez, ca m-am uitat eu la acei suporti de cauciuc care sunt la baza lunetei si nu au toate lamelele sub luneta.... Sa fie oare asta cauza...?

  • #2
    E de la gheata de langa luneta, nu de la luneta propriu-zis.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #3
      O.K. Multam frumos .... Dar in ce fel imi poate afecta luneta avand in vedere ca totusi acolo exista niste forte de torsiune ? ... Si sunt patit la fostul oltcit cu doua lunete, ce-i drept puse pe cheder nu lipite ... Noroc ca nu au costat decat URIASA suma de 8 lei fiecare....

      Comment


      • #4
        Pai, fuguta cu benzinaru la service sa ii verifice la luneta ce crezi tu ca nu e in ordine.
        sigpic
        Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

        Comment


        • #5
          @grigoroiu: Gheata nu e la luneta, ci pe santul dintre portbagaj si luneta, daca o dai jos nu mai face. O sa vezi la iarna.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Funny!

            Eram iarna,,,aud un "clantanit"; un zgomot ca si cum ceva lovea in tabla sau in luneta,,,
            Ma uit in portbagaj,,,nimic care sa faca asa ceva! Cand ma uit mai atent observ pe acel canal de scurgere a apei, de care vorbea Andrei, bucatzele de ghiatza.
            Cu ceva zile inainte fusese formata ghiatza pe luneta, venise caldura, o fragmentase si se scursese in acel santzulet.
            Ce am ras cand am vazut ce ma impacientase,,,
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • #7
              Da, Andrei ai dreptate... Dar am curata gheata si tot se mai auzeau acele vibratii, dar inca o data precizeze cand erau foarte multe grade sub zero.....

              Comment


              • #8
                Nu au fost cazuri de luneta sparta fara sa fie lovita, deci poti sta linistit.
                Si eu tot cred ca era pe undeva gheata, pe langa luneta, pe la imbinarea dintre luneta si tabla.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #9
                  Sfat

                  Acum "vorbim vorbe",,,
                  Cand ti se mai iveste acel zgomot in spate, procedeaza astfel:
                  In primul rand elimina orice corp strain din acel canal (frunze, pietricele, ghiatza etc); secundo: fixeaza TOT ce ai in portbagaj (este f posibil sa ai un obiect care sa loveasca intr-o bucata din tabla masinii).
                  Mi-este f greu sa cred ca este desprins vreun coltz din luneta. Pe nimeni nu am auzit ca ar fi patit asa ceva (sa speram ca nu esti tu primul )
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • #10
                    Eu am avut acelasi zgomot in partea stanga, si am constatat ca era de la tija cricului care desprinsa fiind din clema lovea in tabla aripii.
                    Intalniri LC SB sambata ora 17 Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO)

                    Comment


                    • #11
                      OK, va multumesc frumos pentru, moment m-am linistit...Astept iarna brrrrr.....

                      Comment


                      • #12
                        Daca era luneta desprinsa aveai geamul inghetat si pe dinauntru , nu? E logic,daca nu aveai gheata pe dinauntrul lunetei dupa o zii de mers nu cred ca ai nimic la luneta,si se auzea si vara atunci nu? )
                        alta e problema...Dar clar nu e de la luneta

                        Comment


                        • #13
                          Da deci revin acum cateva zile s-a auzit din nou acel sunet de vibratie si ami mult ca sigur cred ca sunt cela doua tampoane de cauciuc de la baza lunetei, ca m-a mancat sa scot cateva lamele deasupra lunetei s-au ma rog le-am strambat...O sa fiu atent si va transmit ....

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google