Probleme Frana Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • crezi ca trebuie sa merg urgent la un service sau pot sa mai merg asa???? masina mea nu are ABS dar banuiesc ca daca avea, problema nu era la fel de grava. sau gresesc????

    Comment


    • eu am avut doi papuci si la astea a fost mereu beleaua asta.la frana mai tare masina se rasucea .e nasol ca in timpul franarii violente trebe sa tragi de volan sa redresezi masina.dar daca nu e posibil ?ce faci? te duci rau de tot .la abs e altfel traba ai repartitor electronic si edb compenseaza ele dezechilibrul cat de cat.
      Last edited by margelatu; 17 February 2009, 13:11.
      Welcome to the Club, We Have Jackets !

      Comment


      • In general problema la franare pe spate (dezechilibru) stiu ca apare la modelele fara ABS.
        Bluee, iti recomand sa faci o vizita in service sau pana atunci sa nu franezi puternic. Dezechilibrul de 28% este destul de mare.
        GL-22-TOF

        Comment


        • in concluzie, trebuie sa merg urgent la un service.....nasol...
          am vazut ca pentru fata am dezechilibru 13.....
          Last edited by bluee; 17 February 2009, 13:15.

          Comment


          • vor face reglajul .daca nu ai multi km cu ea nu cred ca e vreo problema cu sabotii sau tamburii.eventual se schimba sabotii daca e vreo uzura sau vreo garnitura de la cilindru trebe vazut si neaparat sa o puna pe banc sa vada cum franeaza dupa reglaj.
            Welcome to the Club, We Have Jackets !

            Comment


            • am 28.000 km... o sa merg la un service saptamana viitoare.in weekend merg la agnita si o sa fiu mai atenta la drum...multumesc ptr sfaturi.

              Comment


              • Poti merge la un service si in Bucuresti.
                Daca avea ABS, nu avea repartitor mecanic si nu erau probleme.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • andrei, poti sa imi recomanzi un service in bucuresti?? nu prea stiu unde sa merg..
                  am fost la cobalcescu in urma cu 2 saptamani si au spus ca nu am probleme cu franele.. intr-o dimineata am pus o frana brusca, chiar foarte brusca, si am avut impresia ca nu am frane pe spate, am simtit ca "ma impinge" si cum trebuia sa plec la agnita m-am ingrijorat, am fost la cobalcescu,.... am platit 500.000, ..mi-au spus ca nu sunt probleme...si dupa 2 saptamani, la ITP, dezechilibru frana spate...mi-e cam sila de cobalcescu..

                  Comment


                  • Iti recomand Dacoserv Militari, Auto Marcus Grup (Pantelimon) sau IPSO Otopeni pentru remedierea problemei. Care e mai aproape de tine, toate sunt bune.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Multumesc Andrei.Cred ca aleg Dacoserv.

                      Comment


                      • sal

                        Am si eu o problema la sistemul de franare cred , cand apas pedala de frana se aude un sacrtait scurt doar atat dar nu pesista si nu se aude mereu aveti idee de la ce sa fie?? ms mult
                        LogAnClub "Andrei" B-86-KAWsigpic

                        Comment


                        • ai schimbat placutele de farana??? daca ai pus din acelea ecologice e din placute
                          daca nu ai schimbat inseamna ca s-au format santuri in discurile de frana si actioneaza ca un fluier.in cazul acesta trebuie sa duci discurile la un strungar bun sa ti le faca "netede".
                          e des intalnit zgomotul acesta la daf-urile de pe RATB

                          nu mai da "quote" cand raspunzi la ultimul post!
                          Last edited by Seba; 11 March 2009, 15:37.
                          vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                          Comment


                          • Deoarece n-ai dat nici un detaliu asupra provenientei scartaitului, lansez cateva pareri:

                            - pedala de frana pur si simplu, scartait de articulatie
                            - scartait mecanism de actionare tamburi punte spate
                            - rugina pe discurile de frana

                            Comment


                            • @simica: Se aude chiar si dupa multe franari consecutive?
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • daca da trebuie schimbat discul ... la fel si daca ai uzura mai mare de 1mm

                                daca ai placute non-origine ... iti recomand sa le schimbi
                                sigpicMy ride

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google