Probleme Frana Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dane nu am nimic cu tine, nu mi-o lua in nume de rau... dar acum ca zici ca lucrezi colo... explica-mi si mie ca nu inteleg. Am facut primul ITP la 2 ani si frana tinea bine :-) dar ca sa nu ma lase asa, mi-o zis sa schimb totusi pivot dreapta fata ca tot se schimba cu tot cu bascula (bine ca nu este prea scumpa). Oricum avand in vedere ca stanga era perfecta (ITP facut la RAR) am schimbat numai dreapta si de atunci trage masinuta dreapta de numa. Pana atunci nu tragea nicaieri. La ce puneti oameni pe drumuri si la cheltuieli inutile??? Va face placere sau asta va este jobul???

    De fapt ma interesa daca mai are cineva probleme cu franele in sensul ca blocheza rotile destul de repede la o frana nu neaparat "blana" bine`nteles fara ABS. Mentionez pe teren drept fara nisip sau zgura si uscat desigur.
    Last edited by JOHANN; 7 May 2009, 01:27. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • salut.am un lg 1.6 cu 36000 km si am o problema cu roata stanga la franare nu prea tine in schimb dreapta merge taras .ce sa fie de vina?

      Comment


      • Mai multe detalii ...
        Ai ABS ? Trage volanul la franare ?
        In principiu trebuie o aerisire circuit franare si un control functionalitate etriere

        Comment


        • Salut

          Aud un scartait la pedala de frana, iar cand ridic aud si un fel de fasait, ca si cum ar sufla un burduf. Am facut revizia la 30000 si de atunci am mers vreo 100 de km.
          NU FURA! GUVERNUL NU ACCEPTA CONCURENTA!

          Comment


          • n-ai fost tu atent, dar ala e normal sa se auda "asa face toate"
            sigpic

            Comment


            • ITI - din ce an ai masina ?
              Ca daca e din prima serie 2004 e problema buretului de punere la aer a amplificatorului de franare.
              Ulterior problema s-a "ameliorat" prin inlocuirea acelui buret - cei de la service stiu despre ce e vorba - au si un buret special care se monteaza in locul celui de fabrica - asta legat de fasait.
              La capitolul scart - vezi gresare pedala frana resp comezi pedalier sau scart ferodouri spate la tamburi - unsoare lipsa intre saboti de frana si platou de reazem saboti
              BAFTA !!!

              Comment


              • Originally posted by tutupiciu View Post
                ITI - din ce an ai masina ?
                Ca daca e din prima serie 2004 e problema buretului de punere la aer a amplificatorului de franare.
                Ulterior problema s-a "ameliorat" prin inlocuirea acelui buret - cei de la service stiu despre ce e vorba - au si un buret special care se monteaza in locul celui de fabrica - asta legat de fasait.
                La capitolul scart - vezi gresare pedala frana resp comezi pedalier sau scart ferodouri spate la tamburi - unsoare lipsa intre saboti de frana si platou de reazem saboti
                BAFTA !!!
                Mersi de raspuns!
                Masina e din 2007, Laureate Plus
                NU FURA! GUVERNUL NU ACCEPTA CONCURENTA!

                Comment


                • ce lichid de frana este in Logan din 2005, dot3 sau dot4? Cum pot sa aflu? Ce lichid imi recomandati sa pun pentru ca vreau sa il schimb din toata instalatia. As dori sa stiu si cat intra in instalatie.
                  P.S Am ABS .... la aerisire trebuie facut ceva mai special decat la celelalte?

                  Am gasit ce cautam in manualul de service. Lichid de frana dot4, capacitatea circuitului de franare de 0,5 l. Totusi la aerisire cum se procedeaza? Ca la masina fara abs?
                  Last edited by r3duc; 23 May 2009, 08:47. Reason: Automerged Doublepost
                  Ambition

                  http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

                  Comment


                  • Bine ar fi sa gasesti un service autorizat care are instalatie de golire-umplere circuit de franare "cu vid' pentru ca inlocuirea lichidului sa fie "perfecta".
                    Si e bine sa faci o "spalare" a instalatiei adica: golire lichid vechi, umplere lichid nou, golire lichid nou, umplere finala cu lichid proaspat.
                    Asa esti sigur ca elimini majoritatea impuritatilor din circuit.
                    BAFTA

                    Comment


                    • Originally posted by r3duc View Post
                      ce lichid de frana este in Logan din 2005, dot3 sau dot4? Cum pot sa aflu? Ce lichid imi recomandati sa pun pentru ca vreau sa il schimb din toata instalatia. As dori sa stiu si cat intra in instalatie.
                      P.S Am ABS .... la aerisire trebuie facut ceva mai special decat la celelalte?

                      Am gasit ce cautam in manualul de service. Lichid de frana dot4, capacitatea circuitului de franare de 0,5 l. Totusi la aerisire cum se procedeaza? Ca la masina fara abs?
                      Eu zic sa iei DOT4 (daca asa zice in manual) de la Dacia (adica original) ca sa stai linistit (exact ca in cazul antigelului, Dacia original).
                      Aerisirea tot asa se face ca la una fara ABS (si daca ar avea ABS tot asa s-ar face).
                      Bafta.

                      Comment


                      • Octavian 30 - La masinile cu ABS trebuie purjat blocul ABS cu testerul (prin comanda electrovanelor)
                        E diferit de non ABS - vezi manual Logan

                        Comment


                        • Dar un Dot 5 n-ar merge? Dispare fenomenul de pedala elastica atunci cand se incing franele pentru ca lichidul nu mai "fierbe".
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Dark - Daca vrei sa topesti tot ce se cheama garnitura a circuitului de franare (etriere cilindri receptori, ...) - INCEARCA
                            Garniturile si conductele sunt validate pentru dot4.
                            Asa s-a intamplat cu cei ce au pus in 1310 dot 4 in loc de dot 3 - frane pazea

                            Comment


                            • La asta m-am gandit si eu, ca ar fi inconvenientul ...d-aia am intrebat
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • salutare

                                stie cineva cum se rezolva scartaiala cand calci frana??
                                ym! dorinu2005@yahoo.com
                                BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google