Probleme Frana Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am intimplarea sa vin in tara acasa un pic la Tg Mures acum in ianuarie. Cum circulam in oras si in fata mea am avut un autobuz care se oprea in statie, maxim am avut 35 km/h, nu am reusit sa ma opresc in 5 metrii. Am apasat frana a intrat ABS-ul o simteam ca nu opreste masina, in fata mea era oprit un Audi la semafor am crezut ca praf le fac spatele. Din reflex repede am ajutat franarea cu frana de mana si asa am reusit sa ma opresc la doar 40cm. Am anvelope Good Year de tip M+S pt. iarna. Acum tot ma gandesc ori fii probleme cu masina ca nu am avut eficienta la franare sau drumurile asa-s de noroiase cu mazga incat nu a facut fata. Am inca placute originale la frana cu ce o iesit pe poarta fabricii. Ma bate gandul sa bag la ITP la un test de franare. Asa sa manifestat parca pe spate nu ar fii avut deloc frana si pe fata doar pe o roata. ABS a lucrat ca simteam si mentineam ferm pedala. Ati mai avut asemenea situatie? Tot am cautat pe google probleme de franare dar cu ABS nu am gasit.

    Comment


    • Neadaptarea vitezei la conditiile de drum; daca nu functiona ABS-ul te intorceai de nu te vezi si poate mai atingeai si pe cineva. Nu are nimic sistemul de franare, dupa parerea mea.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Neadaptarea vitezei nu poate fi vorba pt. ca la max 35km masina doar rula. am pus in viteza intia si era doar in miscare. Eram oprit dupa autobuz, dupa acela am ocolit. Sunt sigur cu o alta masina m-as fii oprit fara nici o problema. Sistemul de franare functiona parca masina era pe gheata completa si nu pe carosabil.

        Comment


        • Dumneata stii ce inseamna adaptarea vitezei la conditiile de drum?
          E problema dumitale, ca si masina dealtfel, poti face cate verificare gasesti de cuviinta, dar eu spun ca atunci cand intra ABS-ul la o asa viteza, atunci drumul e unul cu risc, adica lunecos.
          Poate te-ai si speriat un pic sau ai fost neatent si ai manevrat asa brutal frana.
          Last edited by IancuMIC; 18 January 2014, 19:34.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by smaci View Post
            Neadaptarea vitezei nu poate fi vorba pt. ca la max 35km masina doar rula. am pus in viteza intia si era doar in miscare. Eram oprit dupa autobuz, dupa acela am ocolit. Sunt sigur cu o alta masina m-as fii oprit fara nici o problema. Sistemul de franare functiona parca masina era pe gheata completa si nu pe carosabil.
            Anvelopele de iarna au o aderenta foarte slaba pe carosabil umed si cred ca asta e motivul pentru care ai riscat un accident.Indiferent ce masina aveai pateai acelasi lucru.Parerea mea!

            Comment


            • Loganul are frana proasta din fabrica. Condu o alta masina si apoi afirma:
              Indiferent ce masina aveai pateai acelasi lucru.Parerea mea!

              Comment


              • "IancuMic" Cu Dacia 1100 care era construita in 1968 puteam oprii la jumatatea de distanta fara emotii. Oricum baieti va multumesc pt. pareri! :-)

                Comment


                • are dreptate ce zice "IancuMIC"
                  Vezi ca daca nu aveai abs si te bazai pe tragerea franei de mana te intorceai pe strada de nu te vedeai
                  Masina nu are nimic !!! Obisnuiestete cu abs-ul si franeaza mai din timp si pune cauciucuri de vara pe vremea asta
                  ​​​​​​

                  Comment


                  • Originally posted by Leo0608 View Post
                    ... si pune cauciucuri de vara pe vremea asta
                    Şi peste două zile pune din nou cauciucurile de iarnă!

                    Comment


                    • Originally posted by smaci View Post
                      "IancuMic" Cu Dacia 1100 care era construita in 1968 puteam oprii la jumatatea de distanta fara emotii. Oricum baieti va multumesc pt. pareri! :-)
                      Te sfatiuesc sa citesti despre avantajele/dezavantajele sistemului ABS dupa aceea in cunostinta de cauza o sa te adaptezi si in trafic.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • cum vine asta? daca ai masina cu ABS si tragi frana de mana nu te mai invarti?!
                        iar pe un drum denivelat (mai ales la intersectii) sau chiar cu gropi (des intalnite in romania) ABS-ul mareste distanta de franare.
                        asa ca ABS-ul asta are si plusuri si minusuri.
                        sigpic

                        Comment


                        • sunt de acord cu Iancu Mic si cu Bogdan, am patit si eu pe ploaie cu anvelope de iarna la un semafor ... am venit cam tare vre-o 60-70 si era sa ma opresc in cel din fata daca nu ma intorceam la 45 de grade cu frana de mana... distanta a fost de 10-5 cm, la viteza mica daca tragi frana de mana si blocheaza rotile spate si ti volanul drept nu te intorci..dar in cazul meu atunci trebuia sa virez dreapta .. in fine ideea e ca pe asfalt uscat si cu anvelope corespunzatoare abs`ul este impecabil ..parerea mea, iar pe ploaie trebuie avut grija si franat usor din timp .. ca daca bagi piciorul in pedala pana la fund .. e un fenomen asemanator cu blocarea rotilor la masinile fara abs doar ca aici nici nu se blocheaza nici nu prinde prea bine.

                          Comment


                          • Din pataniile prezentate, rezulta ca nu stiti cam ce performante de franare jalnice are masina pe care o posedati (si aici nu ma refer la diverse statistici publicate de Renault pentru a-si promova troacele, statistici din care rezulta ca masinile lor franeaza mai bine decat Porsche ).
                            Prudenta e cuvantul de ordine, cand e vorba de frana la Logan.

                            Comment


                            • Frane proaste au troacele fara ABS cu repartitoare blocate. Alea cu ABS au frane decente pentru greutatea si performantele masinii.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Masina in cauza are ABS.

                                Cat despre masinile cu repartitor, si cu el functional, franarea e jalnica.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google