Probleme Frana Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ah da! exact cum spui, daca franezi cat sa fie imobilizata masina, nu scade...doar daca se apasa si mentine mai ferm.
    Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

    Comment


    • Și la mine am observat aceiași chestie dar m-am gândit că am aer în instalație sau că ceva cu lichidul de frână care la mine este încă cel original (cca. 7 ani). Cu toate că frânează ok, va trebui schimbat dar, fiind mașină de firmă, înțelege-te cu cine poți.
      (OFF/ Pentru ei, dacă schimbă un ulei 10w40, filtru de ulei și de aer la 25.000km, iar la 2 revizii, pe cel de polen, "efortul" este imens. )

      Comment


      • Asta-i curentul...
        Culmea e ca atunci cand am descoperit defectul, masina era in garantie...si acum ar mai fi dar nu a mai vazut revizie.
        Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

        Comment


        • Nu, nu cred ca este defect.
          Sa repetam: apasare f puternica, ferma, indelungata => incet, f incet se duce pedala la fund.
          Anul trecut am descoperit aceeasi poveste. Franare excelenta, am deja 2 schimburi de lichid de frana, placutele erau noi in acel moment.

          Am mai verificat si la alte masini, la fel.

          INSA altceva e sa incerci sa franezi si sa vezi ca se inmoaie instant...se duce la fund pedala, neavand eficienta...
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • Asa se comporta sistemele cu ABS la orice masina. Pedala nu ajunge la podea, dar asa e, o simti ca si cand ar pierde presiune.
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • Salut . Va intreb poate voi ati mai patit asa ceva sau macar a-ti auzit .

              Intro seara acum vreo saptamana mergeam normal prin oras si deodata cand franam putin mai tare a inceput sa se auda o huruiala groaznica pe dreapta fata am zis ca eu stiu poate s-au uzat placutele .
              Dupa vreo 2 zile dau roata dreapta fata jos sa vad ce e cu zgomotul spre uimirea mea o placuta din cele doua, cea de pe interior nu mai avea deloc ferodou in timp ce cealalta placuta era uzata doar jumatate.uzura nu era inegala pe cealalta placuta.
              E posibil ca acea placuta sa fi avut vreun defect de fabricatie sa fi sarit ferodoul de pe ea ? Placutele aveau cam 15k km

              Comment


              • Originally posted by valentyn666 View Post
                E posibil ca acea placuta sa fi avut vreun defect de fabricatie sa fi sarit ferodoul de pe ea ? Placutele aveau cam 15k km
                Cel mai sigur plăcuţele cu pricina au fost contrafăcute.

                Comment


                • Discul cum arata pe partea aia? Arata a uzura anormala fata de partea cu placuta ok?

                  Comment


                  • Discul arata ok . Nu a apucat sa frece prea mult placuta goala de disc pentru ca nu am mai mers cu masina dupa incident pana nu am dat roata jos si am schimbat placutele.

                    Comment


                    • Cât timp ai avut plăcuţele montate pe maşină?

                      Comment


                      • Recomand sa citesti cu atentie al doilea post de pe pagina asta.

                        Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord


                        Cel mai probabil placutele nu au fost curatate niciodata. Placuta cu pricina s-a blocat in suport si nu a mai revent dupa eliberarea pedalei. A frecat in continuu paana a cedat.

                        Presupun ca la "revizie" mecanicul doar se uita cu lanterna prin janta daca mai au placutele carne, iti schimba uleiul si fitrele, trage nitel de roti si in jumatate de ora gata "revizia".
                        _
                        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                        sigpic

                        Comment


                        • Daca discul e ok, verifica sa fii sigur pistonasul si culisele. Daca toate sunt ok, atunci e foarte posibil sa fi fost placuta defecta din fabricatie. In ziua de azi nu mai excludem nimic.. Tu le-ai schimbat ultima oara? Daca ai schimbat la service vezi si la roata cealalta. Poate cineva strange un set de placute.

                          Comment


                          • Le-am schimbat eu acum, verificat/curatat pistonas si culisantii( erau buni, culisau usor, burdufele alea mici intacte). Mersi dsign o sa citesc si acolo .

                            Comment


                            • Salutare.Stie cineva de ce periodic(dupa 1 -2 luni) de la "aerisirea franelor" ,frana tine tot mai slab,trebuie destul de mult sa apas ca sa franeze.Dupa aerisire tine beton,doar ce o ating si se opreste insa pe masura ce trece timpul pedala "se lasa" si.... am cam 3 luni de la ultima aerisire si frana tine dupa ce pedala e apasata cam jumatate din cursa ei.La fiecare aerisire a gasit mereu aer in conducte,si poate ar trebui mentionat ca masina nu e folosita foarte des....sta destul de mult timp in garaj si face km f putini cand o scot,dar oricum situatia nu e normala...ms!
                              Slow & Safe

                              Comment


                              • Exista scurgeri in sistem. Cel mai des curge lichid pe la pistonasele din tamburi (cilindri receptori)
                                Se inlocuiesc cilindrii (se gasesc si kituri de garnituri, insa nu e mare scofala diferenta de pret vs munca depusa)
                                _
                                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google