Probleme Frana Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, pistonas blocat in etrier pt ca mizeria stransa sub burduf nu a fost curatata ( niciodata?)....

    Adica ce scriam mai sus....cu lichid de frana contaminat ( de mizerie-praf placate frana dar si apa/aer) cu etrier ruginit....

    Sa mai verifici din cand in cand etrierii.....acum dupa curatare (de fapt trebuia sa foloseasca kit de reparatie etrier, sa schimbe piston/burduf cu totul) este posibil sa inceapa sa iti planga lichid pe acolo.....de aici frane mai slabe, aer in instalatie cu tot cortegiul de belele

    De-aia se face desprafuire etrieri la 60 000 ( sau cat naiba e)....iar desprafuire nu inseamna sa freci cu peria de sarma locasul placutelor sau tamburii....inseamna mai ales curatarea elementelor hidraulice....

    Comment


    • Am inteles eu aiurea, pistonasele erau ok, de fapt era nush ce boltz blocat si o placuta calca stramb. Ideea e ca ca frana a devenit foarte sensibila, numai un pic daca o ating reactioneaza dar inca nu foarte eficient, probabil pana se pasuiesc.

      Comment


      • Bolturile alea trebuie inspectate/curatate/deblocate la fiecare revizie, adica anual sau la 10-15.000 km.
        _
        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

        sigpic

        Comment


        • Mersi pt. sfat, cu siguranta dupa patzanie asa va fi.

          Comment


          • va salutm tot cu frana am probleme si eu dar frana de mana, am cautat ceva posturi dar erau unele vechi de 3-4 ani, daca se poate sa imi mutati mesajul acolo, unde credeti d-voastra nu ma supar
            de la un timp. frana de mana are joc , si in lateral si putin sus, si desigur mi se aprinde si acel led in bord de frana de mana, m-am uitat la aceea piulita care se zice ca mai trebuie stransa, dar e stransa bine, si am obs ca acele 2 cabluri nu sunt egale, intr-o parte este cam cu 1-2 cm mai scurta, unde sa fie problema? mersi

            Comment


            • Conpleteaza cu lichid de frana in borcanas. In rest, la maneta de frana e doar uzura.
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • am verificat si completat cu lichid de frana, nu are nici o legatura problema mea cu lichidul de frana, cu contactul pus, ma joc cu maneta stanga dreapta sus jos, si acel led se aprinde

                Comment


                • problema e la reglaj saboti... maneta dezmembrata se misca pe butonasul care aprinde becul in bord...

                  Comment


                  • Cine a avut pana acum o maneta din aia demontata de pe masina, poate observa faptul ca dupa un timp isi face joc datorita constructiei. Are un fel de balama, tip nit, trecut prin tablele ambutisate din care e facuta maneta. E normal sa prinda joc la utilizare zilnica.

                    Diferenta dintre cabluri este data de uzura neuniforma a sabotilor. Acel mic cantar din spatele manetei este pus acolo fix pentru a elimina micile diferente de lungime si de uzura. Se ajunge in astfel de situatii din cauza lipsei de intretinere a sistemului de franare spate (curatare si reglaj saboti la fiecare 30 000 km sau la fiecare 2 ani)
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • Va salut...am si eu probleme cu un cilindru receptor de frana,a inceput sa musteasca la roata stanga spate.
                      Se gasesc garnituri de schimb sau il cumpar echipat.
                      De care firma sa pun in afara de asam sau brekner?

                      Comment


                      • Se gaseste gata echipat. Un exemplu.
                        Sau poti sa alegi.
                        Originally posted by florinel92 View Post
                        ... nu a mai ramas alt vinovat decat repartitorul.
                        Pana la urma sa deblocat si roata, dupa mii de reglaje in repartitor , doar ca se observa cum roata franeaza mai tarziu.
                        ....
                        E stiut ca 1.4-urile au avut probleme cu repartitorul. Singurul mod de reparatie si rezolvare a problemei a fost inlocuirea. Nu se poate repara.
                        Last edited by Fanez; 24 October 2016, 18:59.

                        Comment


                        • Am vazut ca sunt mai multe tipuri(dimensiuni),eu am abs,cand am schimbat sabotii scria pe ei trw..sa cumpar cilindrii trw?

                          Comment


                          • Daca gasesti ia trw. Pe cilindrul tau ce scrie?

                            Comment


                            • Originally posted by VIORE_L View Post
                              Va salut...am si eu probleme cu un cilindru receptor de frana,a inceput sa musteasca la roata stanga spate.
                              Se gasesc garnituri de schimb sau il cumpar echipat.
                              De care firma sa pun in afara de asam sau brekner?
                              Il cumperi cu totu'. Recomand doar OEM, nu pune gunoaie, e păcat de mașină și de bani, nu e o avere.

                              Comment


                              • Un kit de reparatie cilindru frana gasisem cu vreo 15 lei, dar, pentru linistea mea sufleteasca am preferat sa dau 43 lei pe un cilindru nou TRW. (Cei originali erau tot TRW)
                                Last edited by robbie_ro; 25 October 2016, 09:17.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google