Probleme Frana Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    la mine se aude un scartait cand apas frana si nu e de la placute sau ferodouri
    ym! dorinu2005@yahoo.com
    BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

    Comment


    • #92
      Originally posted by r3duc View Post
      frana de mana blocheaza de exemplu la 30 km/h daca o tragi max?
      Nu, si nici nu trebuie, e normal sa nu se blocheze.

      Originally posted by doru View Post
      la mine se aude un scartait cand apas frana si nu e de la placute sau ferodouri
      Atunci de la ce? Sigur e de la placute, ori au granulatie prea mare ori au apa sau mizerie pe ele.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #93
        Eu intreb de ce cand e polei si franez brusc se simt niste trepidatii[am abs]
        ...?
        sigpic Alexandria

        Comment


        • #94
          Oare e asa greu sa faci un search?
          Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #95
            Salut
            Am gasit o problema la frana si as vrea un sfat
            Cu motorul oprit, cand apas pedala se aude in spate un zgomot metalic, destul de pronuntat
            O fi de la placuta?Este periculos sa mai merg cu masina asa?
            Ce pot sa fac?
            Last edited by petrica; 15 March 2008, 22:57.

            Comment


            • #96
              Salut

              Am si eu un prestige 1.6 16V si nu demult (acum vreo 3 sapt) am fost la revizia de 15.000

              Iar azi dimineata cand am plecat am ramas cu martorul ABS aprins si cu cel de "warning" cel care e aprins cand ai frana de mana trasa.

              Am fost la reprezentatnta si m-au programat pentru maine la 9:00

              Pana atunci au zis ca nu e nii o problema sa merg cu masina.
              E chiar asa?

              A avut cineva problema asta?
              Stie cineva posibile cauze?

              Thanks

              Comment


              • #97
                Dc ti s-a aprins martorul de la abs si cel de warning in principiu inseamna ca abs-ul de pe masina ta are o problema si este posibil sa nu functioneze atunci cand trebuie(franare brusca etc).Practic poti merge fara nici o problema cu ea pana o duci la service atata timp cat nu mergi cu viteza mare si esti nevoit sa pui o frana brusca care normal ar necestita abs-ul.Fara abs cand pui o frana brusca rotile se vor bloca nimic mai mult.In concluzie nu e o problema prea mare pana ajungi cu ea in service.

                Comment


                • #98
                  Mersi de info

                  Dar costurile intra pe garantie oare?
                  La ce m-as putea astepta de la service?
                  Masina nu are nici un an ...

                  Comment


                  • #99
                    Interventiile se fac gratis, iar daca s-a aprins si martorul care indica deficiente in sistemul de franare, e o problema mai mare, posibil un cablu iesit la o roata.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Povestea mea

                      SA va spun si eu povestea mea, poate ma ajuta si pe mine cineva. Cand am scos masina din garaj am uitat sa las frana de mana jos si am plecat cu ea trasa. Nu mi'am dat seama decat dupa ce am mers destul de mult cu ea (cred ca 25 de minute). Dupa ce am ajuns la destinatie mi'am dat seama ca frana de mana era activa si bine inteles cand am iesit din masina am observat ca rotile din spate fumegau putin. Cand m'am intors am mers normal cu ea, nu am mai avut probleme. Eu sunt incepator si as vrea sa stiu daca trebuie sa ma ingrijorez de chestia asta? Se poate intampla ceva cu ea pe viitor?
                      Am un Logan de 1.4 MPI
                      Last edited by webmaster; 1 May 2008, 22:58.

                      Comment


                      • ..............................sa fii mai atent(doar ti-a stat martorul de frana de mana aprins in bord si e si rosu)ti se poate scurge vaselina din rulmenti si o sa se uzeze mai repede si frana no sa mai fie asa eficienta din cauza vaselinei scurse dar nu cred ca e cazul momentan sa-ti faci vreo problema

                        Comment


                        • Am si eu o problema la mcv care ma streseaza din prima mie de km , imi huruie tamburii pe spate si stiu sigur ca aia sunt ca la dacia veche faceau asa cand eram in panta si nu aveam frana bine trasa si dadeau ferodorurile sa alunece pe tamburi.
                          e la mcvu cand stau la semafor sa zicem si sunt in vale daca nu stau cu frana calcata la maxim tamburii pe spate scartaie de-i ia dracii... ce-i de facut?

                          sigpic

                          Comment


                          • Nimic ,calci mai bine frana sau o lasi libera intre se freaca usor si face un zgomot de frecare - asa e si la mine uneori mai ales cand ploua

                            Comment


                            • Fratilor am tot dat search si nu am gasit nimic legat de sabotii spate
                              cum se schimba
                              ce ti trebuie
                              cat costa
                              e t c
                              as vrea sa ma informez un pic inainte de a ma apuca....Ms
                              Timiditatea-un defect al oamenilor mari, tupeul-defectul oamenilor mici.

                              Comment


                              • Ca la vechea dacie. Se schimba foarte usor.
                                2004 Dacia Logan 1.4MPi
                                2006 Dacia Logan 1.5dCi
                                2007 Opel Astra H 1.7CDTI

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google