Probleme Frana Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut... Am o problema ... Cand franez se aude un scartiit ,pare ca vine de la pedala de frana sau de undeva din rotile din fata...Lichidul e la nivel si nu s+a aprins nici un martor in bord care sa ma atentioneze ca sunt uzate placutele... Are cineva un sfat ptr mine..

    Comment


    • Ridica mjasina pe cric sau pe o rampa, ia ciocanu si baga vreo 3 lovituri pe spate acolo pe interior, pe tamburi sau cum le zice. Dar nu foarte violent, cu umpic de simt, si o sa vezi cata mizerie pica (pamant etc) si dupa aia nu mai scatrtie. Am avut aceeasi prbl!!!!
      MIR.ul Meu http://www.loganclub.ro/forum/cam_as...61.html?t=3761

      Comment


      • Am si eu o problema : Nu am ABS si azi era sa calc pe cineva pe trecere cu toate ca vazusem persoana din timp si franasem din timp, pur si simplu masina tot continua sa mearga, incetinind desigur dar nu cum as fi vrut. Rulam cu 55-60 km/h, uscat pe jos, 3 persoane in masina + ceva bagaj. Am trecut la o palma de acea persoana si eram cu frana la podea. Neavand ABS eu ma astept sa aud scartait de cauciucuri pe asfalt atunci cand calc frana la podea. In rest merge bine frana, la semafoare franez excelent, dar la situatii neprevazute ca la trecerile de pietoni + un pic de viteza nu sunt multumit. Am mai patit-o de vre-o 2 ori, despre ce poate fi vorba ? Eu banuiesc ori placutele (si in acest caz daca pot sa le verific eu - afon la mecanica auto), ori o aerisire a instalatiei - de asemenea cum as putea sa o fac ? Nivelul lichidului e bun, nu am gume de calitate dar nu cred ca e din cauza lor. Poate asa se menifesta franele la logan ca atunci trebuie sa franez mai din timp cand sunt mai incarcat.

        Comment


        • Originally posted by 89.MIR View Post
          Ridica mjasina pe cric sau pe o rampa, ia ciocanu si baga vreo 3 lovituri pe spate acolo pe interior, pe tamburi sau cum le zice. Dar nu foarte violent, cu umpic de simt, si o sa vezi cata mizerie pica (pamant etc) si dupa aia nu mai scatrtie. Am avut aceeasi prbl!!!!
          pe fata nu este frana pe stambur, ci pe disc...Si la mine se aude cand franez dar la roata dreapta fata mai mult...Tu ai avut problema asta tot la rotile de pe fata nu?
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • Loganul nu are senzori la placutele de frana...


            Am si eu o problema si va rog sa raspundeti doar in cunostinta de cauza.
            Cand las frana de mana jos sau cand iau piciorul dupa pedala se aude un scartait metalic dar destul de ``bland`` zgomotul se aude si pe loc si in mers dar uneori nu se aude... Parca s-ar auzi de sub scaunul meu , ca zona.

            sigpic

            Comment


            • Am si eu o problema cand sta masina pe loc cu frana de mana si ii provoc un soc scartaie ceva...Ca si cum nu ar prinde bine frana de mana...Ca daca ma urc in ea si ma trantesc se si simte cum se misca...La frana ma mira ca dupa 2 luni jumate dupa ce am luat masina a inceput sa scartaie cand pun frana...Dar parca nu se aude tot timpul, mai mult atunci cand franez si rotile sunt indreptate spre stanga sau dreapta...Parca nu se aude cand sunt orientate pe directia inainte
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • @mikebike72: Verifica placutele, in service, iar daca sunt bune cere aerisirea instalatiei si verificarea sabotilor spate.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • Mersi @andrei deci numai la service pot afla cauza exacta. Cineva mi-a mai spus ca atunci cand mai patesc sa incerc sa 'sprituiesc' pedala de frana numai ca mie atunci imi era teama sa mai si ridic picioul de pe frana cand vedeam ca masina tot continua sa mearga.

                  Comment


                  • Nici asa nu obtii cine stie ce rezultate, prin apasarea succesiva a pedalei de frana.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Originally posted by mikebike72 View Post
                      Eu banuiesc ori placutele (si in acest caz daca pot sa le verific eu - afon la mecanica auto), ori o aerisire a instalatiei - de asemenea cum as putea sa o fac ? Nivelul lichidului e bun, nu am gume de calitate dar nu cred ca e din cauza lor. Poate asa se menifesta franele la logan ca atunci trebuie sa franez mai din timp cand sunt mai incarcat.
                      Pedala de frana e tare cand o apesi?...Daca e moale e cazul sa faci o aerisire la toate rotile.

                      Comment


                      • Nu a fost niciodata tare nici chiar cu motorul oprit cand mai apasam cateodata pe ea(pedala). Cred ca trebuie totusi aerisite, am 39000 la bord si din cate am vazut placutele se schimba la 30k. Aerisirea o pot face eu ?

                        Comment


                        • E destul de greu sa faci aerisirea, mai ales daca nu ai mai facut asa ceva, deci mai bine mergi intr-un service, cu franele nu e de joaca.
                          Last edited by andrei; 19 August 2008, 12:20.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • Mie numi raspunde nimeni ???

                            sigpic

                            Comment


                            • Cablul de comanda al sabotilor spate ar trebui gresat.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • Da o sa apelez la service ca am vazut ca nu e de joaca cu franele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google