Sticla faruri crapata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sticla faruri crapata

    Acum cateva luni am observat ca sticla de pe faruri este crapata in multe multe locuri (nu imi dau seama din ce cauza - ori mi-au schimbat farurile in service, ori au fost calde si am dat cu apa pe ele sa le curat ori ... altceva ... exclus sa fie lovite).

    O sa pun si cateva poze mai tarziu.

    Intrebarea mea ar fi - gasesc sa cumpar sticlele de far si pe cineva sa mi le inlocuiasca?

    O alternativa ar mai fi casco, se vede ca nu sunt lovite dar am ceva idei.

  • #2
    La tine farurile au dispersor de sticla ? La mine ph2 e de plastic, care se crapa mult mai greu dar se zgirie mai usor. Adica plexiglasul ala nu prea se crapa, de zgiriat, da.
    Nu se pot crapa de la spalare, cit de calde puteau fi ? Daca erau asa calde in primul rind avea de suferit oglinda, ca aia e de plastic la toate generatiile...
    Pietricele poate ...

    Comment


    • #3
      de schimbat le poti schimba si singur, dar iti spun de pe acum, ai de munca...
      sigpic

      Comment


      • #4
        nu mai pot da edit, am facut o poza cu telefonul, sper ca se intelege care e problema
        Attached Files

        Comment


        • #5
          @alfabit
          din plastic sunt, asa e, am gresit

          @nicu_rcn
          Ma gandeam sa apelez la cineva care a mai facut asta si are toate cele necesare, mai bine platesc decat sa le distrug de tot.

          Comment


          • #6
            ai farurile aftermarket ?
            ai xenon in ele sau ai avut ?
            alea sunt mai mult micro fisuri.

            Comment


            • #7
              Farurile sunt cele cu care a venit masina (daca nu cumva mi le-au schimbat in service la ultima vizita).

              Xenon nu am avut...

              Comment


              • #8
                Nu mi-as face nici o problema pentru acele microfisuri.
                Benzina, kilometri, si cind ii vine rindul o vind cu farurile exact asa cum sint, nu vei lua nici cu un euro mai mult daca-i dai clientului faruri noi la ea.
                Oricum nu afecteaza deloc spotul de lumina.

                Comment


                • #9
                  Posibil sa fi folosit becuri fara filtru UV....
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • #10
                    becurile fara filtu UV ingalbenesc plasticu,nu-l crapa,posibil sa fi folosit becuri de putere mai mare decat a pus fabricantu si sa fi incalzit plasticu si sa fi crapat,nici colegu nu zice daca a pus alte becuri mai mari ca putere

                    Comment


                    • #11
                      De regula am pus Osram (cu asa ceva a venit masina), cu unele exceptii cand am fost nevoit sa pun diverse no-name. Posibil sa fi fost proaste si sa fi afectat plasticul?!

                      Comment


                      • #12
                        Nu-ti face probleme, asa e si la mine.
                        N-am folosit becuri fara filtru UV sau cu putere mai mare, xenon nici atat, si tot asa sunt. Parca sa zic ca sunt chiar mai rau...
                        O sa-ti fac o poza ca sa te convingi.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #13
                          atunci se aplica regula------asa face toate----cu unele exceptii

                          Comment


                          • #14
                            si farurile de la loganul meu la fel sunt. becuri osram cu protectie UV sunt in faruri. mai nasol am vazut ca la un proiector s-a umflat folia aceea tip oglinda
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Deci nu imi mai fac griji cu privire la acest subiect

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google