Probleme franare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme franare

    In primul rand vreau sa va spun La multii ani!dupa sa incep cu problema )
    Am si eu o problema,sezita acum 2 zile,cand franez mai tare masina se duce mult in dreapta,oare ce o fi?Nu trocane nimic,nu bate nimic.
    Masina este modelu Ambition din 2006,1.5 dci ..
    Last edited by Capucino :>; 1 January 2013, 13:56. Reason: Greseala
    Prea multii prostii pentru o tara asa mica

  • #2
    Verifica glisarea etrierelor, pistonasul sa nu fie blocat si placutele de frana sa nu fie intepenite in etrier (la ambele roti fata) Cel mai simplu identifici roata cu buba pe un stand de frana.

    Comment


    • #3
      Verifica si presiunea rotilor.

      Comment


      • #4
        cu siguranta franeaza doar pe partea dreapta. de la sarea aruncata pe drum ai sanse sa se blocheze placutele.eu am schimbat discuri si placute pe tema materialului antiderapant aruncat pe sosele.
        In primul rand da roata stanga fata jos si vezi cm se prezinta placutele si daca lucreaza etrierul, eventual desfaci etrierul si scoti placutele afara , si le remontezi dupa ce in prealabil le dai o perie de sarma si nitica vaselina pe sistemul de glisare.
        real power..... diesel power by

        Comment


        • #5
          Ok,va multumesc tuturor pentru sfaturi,maine daca este mai cald,o sa le dau jos.
          Prea multii prostii pentru o tara asa mica

          Comment


          • #6
            Ai descoperit ceva?....sa ne spui si noua ce ai gasit.
            real power..... diesel power by

            Comment


            • #7
              Daca s-ar bloca o roata in timpul frinarii,ABS-ul a sesiza prin martorul din bord.O verificare tehnica e binevenita!

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google