[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si la mine sterge sacadat de la o vreme stergatorul din stanga, cand merge in sus, la revenire nu,
    nu prea cred ca din aceasta cauza ar zgaria parbrizul cum zicea un coleg mai sus, eu zic ca este doar discomfortul, dar nu mi vine sa cred ca se va lasa cu parbriz zgariat

    Comment


    • Originally posted by vitriol View Post
      Nu le schimba (asta voiai sa auzi de fapt). Lasa-le asa pana iti lasa zgarieturi pe parbriz, apoi schimbi parbrizul si, poate, daca atunci te va fi incantat ideea de a le schimba, le schimbi, daca nu, nu, apoi mai schimbi un parbriz, si tot asa.

      Eu pe alea de fabrica le-am schimbat dupa o luna.
      Pentru un astfel de raspuns, nici multumesc nu-ti spun ! Nu asta voiam sa aud, ci sfaturi pertinete in legatura cu ceea ce am intrebat. De caterinca suntem f buni, o putem tine zile intregi.

      Cum spunea si colegul panselin4, nu cred ca se poate zgaria parbrizul de la asta ci este mai degraba un disconfort.

      Comment


      • Pai nu ai decat 2 variante: sa le schimbi, dar ideea asta nu prea te incanta, si sa nu le schimbi, dar mergi cu un "disconfort".

        Crede-ma pe cuvant ca se zgarie.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Parbrizul se zgraie in g-ral doar daca prinzi material antiderapant pe baza de nisip / pietris etc pe carosabil.
          uneori nu conteaza cat de bune sunt stergatoarele sau cat de mult umezesti parbrizul cand dai de ele, ti-l "sableaza" aia din fata orice ai face.
          Deci, da, doar niste lamele proaste / cu defecte / coapte (nu vorbim de extreme) nu zgarie parbrizu'...e un cumul de factori care favorizeaza treaba asta.

          Poti sa-ti pui cele mai scumpe si calitative strgatoare de pe piata...daca circuli mult iarna pe afara (extraurban), inevitabil te scoti cu cateva zgarieturi pe parbriz, in g-ral foarte fine...dar se aduna in timp.
          Last edited by Kojak; 8 December 2014, 12:17.

          Comment


          • vitriol, cred ca n-ai inteles defapt problema, disconfortul de care vorbesc. Merge usor sacadat la tura dus. La intoarcere merge lin si sterge perfect. Asadar nu cred ca poate zgaria acest stergator.

            Mi se pare normal sa intreb de o chestie intalnita pe masina si in acelasi timp sa mi se para anormal sa schimbi stergatoarele pe o masina noua chiar daca se numeste Dacia! E vorba de atitudine si mentalitate. Primesti ceea ce astepti! Si nu vreau exagerari ca am cumparat o Dacie si vreau sa fie Lamborghini.

            Multumesc!

            Comment


            • Inverseaza stergatoarele intre ele si vezi ce se intampla.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Domnu', domnu', nu mai fi asa incordat, lasa-le drecu de stergatoare, vine Craciunu', bagam o slana, un soric, "ceva de cetit"...
                Decat bani pe stergatoare, mai bine pe beutura!

                Comment


                • Originally posted by wolfiqed View Post
                  Mi se pare normal sa intreb de o chestie intalnita pe masina si in acelasi timp sa mi se para anormal sa schimbi stergatoarele pe o masina noua chiar daca se numeste Dacia! E vorba de atitudine si mentalitate. Primesti ceea ce astepti! Si nu vreau exagerari ca am cumparat o Dacie si vreau sa fie Lamborghini.
                  ÃŽn condiţiile în care din ce am citit pe acest topic, observ că sunt foarte mulţi colegi cu maşini noi (Logan2) care deja au schimbat ştergătoarele din echiparea de origine, tu ce crezi că spune acest lucru despre calitatea lor?
                  Că este anormal, sincer îţi dau dreptate, dar dacă te poţi împăca cu acest impediment mergi aşa în continuare sau..., apelează la garanţie.

                  Comment


                  • N-o sa-i schimbe nimeni in veci stergatoarele pe garnatie, dupa 6 luni de exploatare.
                    Poate in prima sapatamana sau luna ar fi avut vreo sansa.

                    Comment


                    • Eu mi le-am schimbat pe banii mei, desi puteam sa ma duc la garantie sa mi le schimbe. Dar ce afacere faceam? Ma duceam acolo, consumam benzina, timp ca sa-i conving pe aia, apoi, ghici ce! Imi puneau fix acelasi tip de stergatoare.

                      Am dat 40 de lei si am scapat de "disconfort". Dar daca pe unii nu ii incanta ideea...
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • 40 lei...cam mult ptr. niste stergatoare.
                        vezi...puteai sa le iei (setu') cu pretu' unui pachet de tigari...si de restu' pana la aia 40 lei, iti luai lichid de parbriz jetXpert.

                        Comment


                        • Altceva, venim cu idei. O sa incerc sa le schimb intre ele - asta daca au aceleasi dimensiuni si revin cu impresii. M-am gandit si la varianta garantie, dar am zis sa mai intreb si pe altii ca sa nu-mi spuna cei de la service ca e din cauza parbrizului rece ori mai stiu eu ce scuze vor gasi.

                          Funny fact: Cat despre venirea sarbatorilor, o sa incerc sa lubrifiez stergatorul cu slana

                          Comment


                          • O alta sugestie, in cazul in care schimbatul intre ele stg-dr.nu da rezultate, incearca sa le inversezi (rotesti).
                            Cel putin la alea aftermarket (alca) merge treaba asta, sunt perfec simetrice.

                            Comment


                            • Originally posted by Kojak View Post
                              40 lei...cam mult ptr. niste stergatoare.
                              vezi...puteai sa le iei (setu') cu pretu' unui pachet de tigari...si de restu' pana la aia 40 lei, iti luai lichid de parbriz jetXpert.
                              Crede-ma ca 40 de lei nu e mult, comparativ cu discutia cu cei din service si incercarea de a-i convinge ca de fapt e o problema, asta dupa ce ii spun ei ca "asa face toate, stai linistit", cu asteptatul sa dea fabrica acceptul + bonus, sa-mi spuna ca nu le au pe stoc si sa vin a doua zi. Asta dupa vreo 3 ore (in cel mai fericit caz) pierdute pe acolo.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Te cred...cunosc mentalitatea si atitudinea celor din service prea bine, din pacate.

                                Ca fapt divers, cand am fost in reprezentanta ca sa-mi cumpar extractoarele ptr. portbagaj mi-am aruncat un ochi si la stergatoare.
                                Marca, habar n-am, dar cutia era doar cu insemnele caracteristice reno....ale de logan cica (50cm) costau 169lei / setu'. (!!!)
                                La cat de prafuite si statute erau cutille alea care atarnau in suport, macar 1 set pe an vand si ei, nu?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google