[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am 2 x 22", adica 2 x 56 cm
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Ai mai ridicat cumva bratul de la pasager sa nu se incalece?

      Comment


      • problema asta cu stergatoarele mai toti cred ca o avem

        Comment


        • Originally posted by spulbercris View Post
          Ai mai ridicat cumva bratul de la pasager sa nu se incalece?
          Nu am ridicat nimic. Stergatorul de la pasager sta putin mai deasupra. Problema apare la stalpul pasagerului, daca stergatorul depaseste 22"
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Ştergătoare LAMPA italieneşti (made in China) din Carrefour, 10 lei buc.
            Şterg bine şi silenţios.
            Ştergător şofer: 60 cm
            Ştergător pasager: 55 cm
            cu modificarea de rigoare a poziţiei braţelor, nimic mai mult.
            sigpic

            Comment


            • @dark: nu cumva stergatorul de la sofer sta deasupra?
              Si eu am tot de 22" ambele si n-am treaba.
              If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

              Comment


              • Ai dreptate. Ala de la sofer sta deasupra...era vorba de cealalta stanga ))))
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • eu de cand am cumparat masina,2008,am pus stergatoare stg 60cm si drp 55cm,cel din stg vine peste cel din drp,sunt bosch,dar eu am si spritierele pe ele
                  Nu am nici o probleema cu ele si au trecut 3 ierni de atunci si inca sterg betoon
                  am si un filmulet cu spritierele dar nu stiu sa-l postez daca ma ajuta careva...
                  Attached Files
                  live to ride

                  Comment


                  • am revenit cu filmuletul
                    live to ride

                    Comment


                    • Seara buna tuturor! Tot citesc acest topic si inca nu am auzit pe nimeni sa incerce si variante expusa de mine prin decembrie 2010: "Salutare tuturor si La Multi Ani!
                      Revin cu update la problema scartaitului provenit de la stergatoare. Au trecut cateva saptamani si pot spune ca sunt foarte multumit de comportamentul manifestat de stergatoare dupa inversarea bratelor de stergatoare. Mai mult, am incercat inca o "schema": am montat brate de stergatoare identice stanga-dreapta pentru a observa care dintre brate este cu "defect de proiectare".
                      Concluzia: - bratul suport stergator dreapta, cel care este mai putin torsionat este cel care nu apasa in pozitia optima pe parbriz. Am incercat toate combinatiile posibile intre brate si cea corecta este cu ambele brate suport identice, ambele brate sunt cele torsionate care sunt montate (standard) la sofer. Le-am montat inainte de sarbatori si pana in prezent nu am avut absolut nici o manifestare a acelui scartait deranjant, chiar daca am avut montate stergatoare no name .In momentul de fata am montate stergatoare BOSCH Classic- 55cm-stg/51cm-dr. Recomand tuturor care vor sa scape de acest scartait al stergatoarelor sa incerce aceasta metoda. Rezolvare 100%!
                      DRIVE SAFE!
                      "
                      Oameni buni, nu mai dati bani aiurea pe diverse tipuri de stergatoare, nu vor sterge niciodata ca la Skoda, VW, sau alte marci la care va raportati! NU ESTE GANDIT BINE SISTEMUL PER ANSAMBLU- BRATUL STERGATORULUI DREAPTA APASA SUB UN UNGHI GRESIT, DATORITA ACESTUI UNGHI SI LAMELA STERGATORULUI CALCA AIUREA PE PARBRIZ!
                      Eu de cand am facut aceasta "operatiune", schimband bratul stergatorului de pe partea dreapta cu bratul stergatorului de la sofer( ambele brate ale stergatoarelor vor fi identice) am scapat de orice scartait, orice miscare mai saltareata a stergatoarelor , etc. TOATE SIMPTOMELE ALEA DE CARE NE "PLANGEM" ATATA AU DISPARUT COMPLET! Am in continuare aceleasi stergatoare pe masina , aceleasi care au fost pe toata perioada iernii, si merg impecabil! BOSCH CLASSIC ECO- 55cm sofer si 50 cm pasager.
                      Va recomand sa incercati, si celor mai noi pe forum, cititi cu atentie toate post-urile, veti gasi informatii utile si foarte la indemana!
                      Drumuri bune tuturor si ( acolo unde este cazul) CONCEDIU PLACUT!
                      Last edited by darksid3; 1 July 2011, 12:32.

                      Comment


                      • Deci le-ai inversat sau ai pus doua brate de sofer?
                        sigpic
                        !

                        Comment


                        • mi-am luat stergatoare flat la 10 lei bucata din auchan ( nu mai stiu exact nici pretu nici marca ) , le-am instalat si mergeau brici . dupa cateva saptamani a inceput sa scartaie absolut groaznic doar cel de la sofer !!! schimb stergatoarele intre ele , surpriza tot cel de la sofer scartaie!!

                          ce pot sa fac?sa schimb bratele intre ele?(cel torsionat e la sofer) e clar ca nu au nicio problema stergatoarele , bratele sunt de vina.ce sa fac?
                          Last edited by nightboy; 1 July 2011, 11:40.

                          Comment


                          • folosesc stergatoare din Real luate cu 2,7 RON (doivirgulasapte) si sunt super multumit, nu sar, nu fac zgomot, nu lasa urme.

                            Comment


                            • @vasile78 la ce brate de stergator are loganu astea sunt cele mai bune :P merg cateva luni si le schimbi.
                              Eu acum am stergatoare megadrive luate tot din real cu 5 lei bucata in luna martie ,iarna scartaiau si sareau putin pana incepea sa dea caldura pe parbriz iar la temperaturi peste 10 grade nu au nici o treaba, merg super doar ca acum, dupa 4 luni, au inceput sa lase niste dâre cand sterg, initial am zis ca sunt flori/frunze/crengi prinse intre lama si parbriz dar se pare ca trebuie sa le schimb.

                              Comment


                              • Mai astept peste cateva luni impresiile lui CristiStreulea dupa ce si-a intarit arcurile de la bratele stergatoarelor, daca e o solutie de termen lung ma apuc si eu de ele si poate cumpar niste stergatoare mai de soi. Eu oricum schimb stergatoarele dupa fiecare sezon asa ca nu vad de ce as da bani mai multi pe un ceva care face acelasi lucru la bani mai putini, luna trecuta de exemplu am cumparat din Kaufland stergatoare aero no name cu 5 lei bucata dar le-am aruncat dupa 2 zile pentru erau prea proaste.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google