Probleme Acceleratie In Mers Logan Diesel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Acceleratie In Mers Logan Diesel

    Salut tuturor,

    Am o problema la care solicit ajutor:
    Acum 2 zile era in trafic, aveam aprox 2500rpm si la un moment dat am simtit ca o pocnitura la motor pe care am simtit-o si in pedala de acceleratie. La primul semafor am oprit si a inceput sa-mi scoata foarte mult fum pe easapament - de parca luase foc.
    Am fost in service a doua zi, mi-au zis ca aveam o bujie arsa si mi-au curatat EGR-ul de depuneri - era plina de negreala teava care duce la EGR.
    Inca de cand am patit incidentul simt ca sub 2000 rpm acceleratia nu mai merge liniar ci parca da rateuri. Dupa 2000-2200 rpm nu mai am nici o problema. La service mi-au spus ca s-ar putea sa fie regulatorul de presiune - dar ca nu vad nici o eroare pe tester.
    S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?
    Masina are 120.000km si nu are distributia schimbata.

    Multumesc,
    Adrian

  • #2
    schimba distributia la 200 mii si dup-aia mira-te ca iei alt motor si ca nu-s fiabile loganele
    Trecand peste chestia asta,poate EGR nu functioneaza cum trebuie acum ,poate era mai rentabil sa il schimbi de tot.
    Regulatorul de presiune nu da neaparat eroare in ECU , ci tre sa ii observi comportamentul in anumite situatii,adica sa vezi valori ale presiunii in rampa.Bujiile in niciun caz nu iti dau rateuri la diesel.Poti incerca cu alt regulator si vezi cum se comporta masina...
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      Distributia este in plan am mentionat ca nu am facut-o momentan ca sa stiu daca poate afecta sau nu problema aparuta. EGR-ul la service Dacia era 1000 de ron si il schimbam daca imi spuneau insa au spus ca momentan nu e cazul sa-l schimb.
      Cam cat costa un regulator de presiune?

      Comment


      • #4
        Un regulator nou costa undeva intre 400 si 500Ron
        I HAVE A !sigpic
        fara linkuri externe in semnatura

        Comment


        • #5
          Am rezolvat problema.
          Multumesc f mult d-lui Nicu de la firma Nico Jet Serv - aveam o problema legata de niste erori...nu am inteles prea bine.
          Oricum, orice problema legata aveti de injectoare si pompa de presiune mergeti cu incredere la dansul, este un om extraordinar si foarte priceput.

          Adrian

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google