Sunet La Schimbarea Treptelor / Element Nelalocul Lui?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sunet La Schimbarea Treptelor / Element Nelalocul Lui?

    Salutari!

    De ceva vreme, la schimbarea treptelor, schimbatorul nu mai merge asa "fin".

    Mi se pare ca este si un sunet mai brut, metalic putin, nu stiu cum sa il descriu.

    M-am bagat sub masina sa ung cu putina vaselina elementele de sub schimbator, insa era prezenta acolo de la ultima revizie.

    Suspect mi se pare un element de plastic posibil, care nu cred ca este la locul sau (nu ii vad rostul acolo). Nu stiu exact, de aceea intreb.. nu cumva trebuia sa acopere acea gaura?

    Am facut si un scurt video aici.

    Este normal sau ceva nu e in regula?
    Attached Files
    Last edited by CataLiNNN; 10 November 2013, 14:12.

  • #2
    Nimeni, nimic?

    Comment


    • #3
      Acela este un limitator de cursa pentru maneta cind tragi de ea spre tine la viteza I si II (Patina timonerie ii spunea la batrina Dacia ). Asta am dedus eu cind am facut o inspectie vizuala la timonerie.

      Comment


      • #4
        vezi sa nu atinga de aparatoarea de la evacuare.

        Comment


        • #5
          Nu are treaba cu evacuarea.

          Comment


          • #6
            Originally posted by redcar View Post
            Acela este un limitator de cursa pentru maneta cind tragi de ea spre tine la viteza I si II (.
            Nu cumva e pentru marsarier?
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              am si eu o problema si intreb
              merg cu masina este in tr V si daca tin mana pe schimbator si implicit incerc sa fac o impingere in el pe directia treptei a V ( el fiind deja introdus in tr V ) se aude un rontait ca atunci cand mergi cu bicicleta si pui tenesu pe sfalt sau pe cauciuc ca sa te opresti . am observant ca se aude si in tr III daca incerc sa misc maneta stanga /dreapta .
              neavind cotiera tin mana ( dar ma controlez , nu mereu ) pe maneta si implicit o fortez .
              e normal sa faca asa pot schimba ceva pe la timonerie , am bagat si bucsa deaia de teava sa mai stranga bila aia .... nu stiu ce sa mai fac
              cam cat ar costa sa schimb timoneria as pune deaia pe cablu daca este mai buna

              Comment


              • #8
                E ca si cum ai incerca sa scoti din viteza fara sa calci ambreriajul; actionezi asupra furcii de selectare a vitezei, care la rindul ei actioneaza, prin intermediul ansamblului sincronizator, asupra pinionului care fiind in sarcina...nu va dori sa-l deranjeje cineva cand lucreaza.
                Lasa masina in pace; te plictisesti in timp ce conduci?
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #9
                  Totusi nu este normal sa se auda zgomote. Treapta 5 are furca din aluminiu cu piciorusele invelite in plastic. Daca plasticul se uzeaza/sparge se freaca metal pe metal ( furca pe manson ).
                  Oricum ar fi...nu e bine sa tragi de schimbator cu treapta cuplata sau fara ambreiaj apasat.

                  Comment


                  • #10
                    E destul de incomod sa conduci cu mana pe maneta de viteze cand e in treapta 5...pune-ti cotiera sau lasa maneta in pace.O parere de la un service?

                    Comment


                    • #11
                      puneti o cotiera si lasa timoneria in pace

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google