Vibratii In Volan La Franare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vibratii In Volan La Franare

    Va rog sa ma ajutati cu un diagnostic precis. Posed un logan ambiance iar in ultimul timp doar cand franez imi vibreaza, tremura volanul.

  • #2
    Intai echilibreaza rotile. Daca mai vibreaza.......au bataie discurile.

    Comment


    • #3
      Originally posted by ar20adr View Post
      Va rog sa ma ajutati cu un diagnostic precis. Posed un logan ambiance iar in ultimul timp doar cand franez imi vibreaza, tremura volanul.
      Uneori nici in service nu primesti un diagnostic tocmai precis; aici doar presupunem mai mult sau mai putin corect.
      Discuri ovalizate zic si eu.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #4
        rotile sunt echilibrate ok
        dar am fost in serviceuri si la doi mecanici si fiecare cu verdictul sau unul zicea discurile ovalizate iar altul bucsele bascula.

        Comment


        • #5
          Bucsile de la bascula se verifica usor daca au joc, ca sa apara vibratiile asa puternice la roti-volan ar trebui sa fie cauciucul de pe bucsa rupt/sarit, cati km ai cu masina?
          Si eu inclin 99% sa spun ca sunt discurile ovalizate, pe versiunea ambiance cred ca ai pline.
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • #6
            Eu am patit la laguna sa-mi vibreze volanul cand franam in jur de 100kmh si peste si surpriza. Erau doar rotile. Cum am schimbat cauciucurile a disparut problema. De obicei sunt discurile, da la mine erau ca noi.

            Comment


            • #7
              masina are 151000 km
              cred ca o sa schimb discurile dar nu se prea vede uzura exagerata, de aceea am cerut si aici parerea

              Comment


              • #8
                nu conteaza uzura azi le pui noi pe masina si mergi in vale cu masina sau folosesti frina exagerat si treci prin apa cu ea si surpriza peste trei zile bate volanul de ce oare?

                Comment


                • #9
                  Aceeasi problema a avuto cumnatul meu la loganul lui si a schimbat discurile .
                  http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

                  Comment


                  • #10
                    recomand rectificarea pe strung daca discurile nu prezinta uzura avansata.

                    Comment


                    • #11
                      am avut si eu probleme cu unele noi... le-am dat la un strungar, le-a "facut", zice el, dar acum inca nu le-am pus pe masina sa vad daca mai au bataie...
                      Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                      Comment


                      • #12
                        Daca ai discurile ovalizate nici frana nu tine bine. Ai impresia ca apesi frana in repetate randuri...si de fapt pedala e apasata

                        Comment


                        • #13
                          Salut, exact aceeasi belea am avut-o si eu, schimbat discurile, scapat de belea. 103k

                          Comment


                          • #14
                            Cel mai frecvent se stramba la spalatorie discurile. Multi baga masina la spalat dupa ce conduc putin mai sportiv si.......gata discurile. Eu mai bine o las murdara ca alea de off road. La spalatorie o duc dupa ce a stat oprita masina, sau am circulat fara sa folosesc frana.

                            Comment


                            • #15
                              nu mai exagerati. discurile alea nu sunt din mamaliga. trebuie sa aiba cateva sute de grade ca sa le strambi. asa ne-am plange toti ca am luat cate o baltoaca si ne-am stricat discurile. nu contesc ca nu se pot stramba, dar nu asa usor.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google