Patrunde Apa In Zona Soferului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Patrunde Apa In Zona Soferului

    Azi am gasit corasul " tavita" de la sofer plin de apa. Apa se prelingea pe pedala de acceleratie. Poate sa-mi dea cineva o idee pe unde ar patrunde si ce as putea face sa inlatur acest inconvenient?
    Multumiri anticipate pt. ajutor!

  • #2
    desfunda orificiul de sub stergatoare, in dreapta cum te uiti la masina, sigur il ai infundat cu mizerii.

    Comment


    • #3
      Pe covorasele din spate se poate intampla sa gasiti apa intrata pe la usi daca masina e inclinata. S-a discutat dar nu gasesc acum unde.
      La dumneavoastra pare a fi de pe la usi (urme de scurgere)?
      Mai probabil se poate sa patrunda apa pe la traseul de aer al aerotermei:
      - sub grila de plastic dintre compartimentul motor si parbriz se afla, la mijloc, o gaura dreptunghiulara pe unde trage aer aeroterma. Tot acolo se scurge o parte din apa de pe masina dar sunt doua gauri pe lateralele acelui compartiment pe unde apa ajunge sub masina.
      Problema apare la gaura din dreptul pasagerului care este partial obturata de rezervorul de lichid parbriz, se aduna frunzulite, praf...se astupa acea gaura, apa nu se mai scurge si daca masina este si inclinata si apa nu mai ajunge sa se scurga prin gaura de la sofer....se aduna pana depaseste nivelul gurii de admisie aer aeroterma si intra inauntru.
      Cautati posturi despre demontare rezervor lichid parbriz, sunt poze care sa va faca sa intelegeti mai bine ce am spus eu aici.

      Comment


      • #4
        O sa ma duc la masina sa vad unde este acest orificiu. Nu stiam de existenta lui.
        Multumesc!

        Comment


        • #5
          Este si greu sa desfaci un surub, adevarul ca iti trebuie poze sa stii cum.
          Pur si simplu il desfaci, rezervorul iese foarte usor...si voilaa, plin de mizerie.

          Comment


          • #6
            Era infundat golul din dreptul soferului prin care se scurge apa. Am scos garnitura de cauciuc si am lasat golul liber. Cat despre desfacutul surubului, chiar a fost cam greu sa-l scot dupa 10 ani, mai ales ca de fapt este asemanator unui diblu de plastic, care mi-a pus rabdarea la incercare.
            Va multumesc inca o data pt. ajutorul acordat!

            Comment


            • #7
              Originally posted by nick58 View Post
              Cat despre desfacutul surubului, chiar a fost cam greu sa-l scot dupa 10 ani, mai ales ca de fapt este asemanator unui diblu de plastic, care mi-a pus rabdarea la incercare.
              E pa dracu greu...ala-i un soi de clips pa care-l scoti in 5 sec...chiar si dupa-un deceniu.

              Comment


              • #8
                Bine ca ai rezolvat problema, cat despre diblu ala de plastic ... si eu am desfacut la mine dupa 8 ani ca sa repar motorasul de la stergatoare si astfel am descoperit ca plutea apa acolo, ambele orificii erau infundate, si toate suruburile s-au desfacut relativ usor, unde mai pui ca diblu ala il poti si taia penca gasesti la magazin de piese auto dibluri auto exact la fel, din cate stiu are diametru de 8mm si este fix 1 leu/buc. Sa auzim de bine domnule!

                Comment


                • #9
                  @ nick58: Cred ca ne bucuram pentru ca ti-am putut fi de folos. Acum ca ai vazut cum sta treaba pe acolo e bine sa faci treaba pana la capat: mai scoate o data grilele (acelea prinse cu DIBLURI de plastic), dupa care desfa SURUBUL metalic al rezervorului de lichid parbriz si scoatel si pe el de la locul lui (tragi de el de la stanga spre dreapta). Asa vei putea curata si gaura de sub el.

                  Comment


                  • #10
                    Nu mai umblu la rezevorul pt. lichidul de parbriz. Nu as vrea sa-l fisurez, atunci ca l-as scoate din lacasul lui. Au incercat si altii si rezultatele nu au fost chiar cele dorite:
                    Peja din Serbia mi-a trimis o poza in care se vedeau depuneri de noroi langa rezervorul de apa pentru sprituitoare. Am dat jos plasticul s...

                    Oricum va multumesc inca o data pt. ajutor!

                    Comment


                    • #11
                      Daca lucri cu grija nu se intampla nimik,eu l-am scos de trei ori si nu sa intamplat nimik,bafta.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google