Se Tureaza "sacadat"

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se Tureaza "sacadat"

    Motor 1.4, bag benzina numai de la petrom.
    Daca masina este putin subturata, si bag piciorul putin in ea, se tureaza ca si cum ar avea apa in benzina, inafara de asta am sesizat ca la orice viteza/turatie a motorului, daca bag piciorul la fund masina se "Ingatuie" cand accelerez, ca si cum ar fi numai apa in benzina. daca merg frumos si accelerez incet nu are nici o problema. merge bine. Daca bag in treapta 1 si vreau sa plec dupa loc doar din ambreaj (inainte faceam asta fara probleme) acum parca se rupe motorul (moare). cu treapta a 2 plec dupa loc doar daca am turometrul la 3000. Nu stiu ce poate fi. mai am niste oscilatii de turatie dar cred ca este de la senzorul ala de la corpul cu clapeta. imi cer scuze daca nu am explicat tocmai corect simptomele. Multumesc.

  • #2
    la fel s-a intamplat si la mine.A trebuit sa schimb doar bobina si fisele.(care inca nu am schimbat-o si o am pe a unui vecin).doar ca la mine se mai auzea si un zgomot "anormal".
    Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

    Comment


    • #3
      Este o problema de la aprindere si as suspecta in principal bobina exact cum a sesizat si Alex Matei.
      Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
      Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

      Comment


      • #4
        Ca sa nu mai deschid alt topic postez si eu tot aici . " Aceeasi problema o am si eu la 1.4 MPi, daca o accelerez incet merge cat de cat dar daca ii dau blana ca odinioara se balbaie sesizabil. Am pus testeru pe ea si i-mi da " Cylinder 4 misfire detected" + Ceva pe catalizator si pe sonda lambda . Am vorbit cu un prieten care e mecanic la dacia si mi-a zis ca buba este ori la bobina ori la fisa4 sau bujia4 si ca de aici imi arata si erorile pe catalizator si sonda . Oare asta sa fie ?
        Cateva poze !

        P.S. Iar pe injectoru 4 i-mi dadea valoare negativa in sarcina -//% . Si aici probabil tot de la lipsa scanteii .
        Attached Files
        Last edited by xplood; 19 April 2014, 00:03.
        http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

        Comment


        • #5
          multumesc frumos.

          Comment


          • #6
            problema de sacadat am si eu dar invers de cum e la voi adica ...daca accelerez constant nu se simte nimic nu are nici o problema daca o tin la 2000-2225 rpm se simte o usoare intrerupere deranjanta bujiile leam schimbat ieri sunt cu cap de iridium pt GPL pt ca mi-am montat miercuri instalatie de GPL . sacadatul este mai accentuat in treapta a treia in celelalte cateodata nici nu se simte . problema este dinainte sa montez GPL.

            Comment


            • #7
              S-au schimbat bujiile si bobina. (problema s-a rezolvat). Se poate inchide.

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google