Scartait Pe Partea Dreapta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartait Pe Partea Dreapta

    Salut. Am Golanul din 2007. Problema e oarecum recenta, si anume, de la o vreme am un scartait pe partea dreapta. Initial era la viteze mici, si mai ales se manifesta cand acceleram de la viteze mici spre viteza mai mare, apoi disparea scartaitul.
    Dupa ce am si spalat masina, parca acum se aude si la viteze mai mari, dar tendinta de accentuare tot la viteze mici se intampla. Tocmai ce am schimbat capetele de bara, am facut distributia, schimb de ulei, filtre, etc. De la ce poate fi, e posibil amortizorul ? Am apasat pe masina, pe ambele parti, ea stand pe loc, insa nu scartaie nimic. Ce ar putea fi ? Zgomotul pare sa provina din partea dreapta fata.
    Logan Ambition 1.6 8V

  • #2
    Rulment???
    Cati km ai cu ea???

    Comment


    • #3
      Ma gandeam si eu la rulment. Masina are vreo 65.000 km, si e din 2007.
      Logan Ambition 1.6 8V

      Comment


      • #4
        Placuta de frana care atige usor discul chiar cand nu franezi, ca nu se retrage de tot pistonul?
        Rulmentul mai degraba scoate un huruit.

        Comment


        • #5
          M-as mira. Cine stie ce o fi. Nu stiu daca are rost sa ma duc cu ea in service, poate exact atunci nu mai face. Ah, sa nu uit, dupa ce am spalat-o, pana sa se usuce pe interior, nu s-a auzit nimic. Dupa ce s-a uscat, a inceput iar, si mai tare.
          Logan Ambition 1.6 8V

          Comment


          • #6
            O sa ai o surpriza cand o sa iti cumperi un set nou de placute de frana.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Da ? M-as bucura sa fie doar de la placute, dar nu imi dau seama cum ar putea fi doar de la placute. Intr-adevar, mi-a zis mecanicul cand am facut revizia ca sunt pe duca, dar ca inca mai tin vreo 1-2000 km, si sa zicem ca deja am mers 500.
              Logan Ambition 1.6 8V

              Comment


              • #8
                Mie imi suna a problema pivot. Daca a mai intrat si apa in membrana aia de cauciuc, care oricum e dusa, crapata, clar ca scartaie mai tare. My 2 cent.

                Comment


                • #9
                  Eu nu stiu sa scartie ceva de la pivot.
                  Faza cu placutele, cu tinutul 2000 km, eu zic ca deja mecanicul tau nu isi cunoaste meseria. Sincer acum, tu ai incredere inr-un mecanic care iti spune ca te mai tin placutele 2000 de km? Pune un set nou, asta pentru siguranta ta si a familiei tale. ( si pentru noi care circulam pe aceleasi drumuri cu tine ).
                  Last edited by rudy_grf; 30 May 2014, 22:10.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by blanarucristi View Post
                    ... cum ar putea fi doar de la placute. Intr-adevar, mi-a zis mecanicul cand am facut revizia ca sunt pe duca, dar ca inca mai tin vreo 1-2000 km, si sa zicem ca deja am mers 500.
                    Schimbă urgent plăcuţele de frână.

                    Comment


                    • #11
                      Bine, asta aveam oricum de gand sa fac.Le schimbam in iunie-iulie. Acum insa le voi schimba mai repede, poate chiar saptamana asta.
                      Dar, voi credeti pana la urma ca de la placute e problema ? Nici eu nu stiu ca pivotul sa scartaie, de fapt e ca un fluierat spre scartait. In fine. Ce placute recomandati, sa iau originale, sau BOSCH, sau de care ? Nu ma zgarcesc la placute, ultima data am pus cele originale, cu care vine masina din fabrica.
                      Logan Ambition 1.6 8V

                      Comment


                      • #12
                        Bosch, hai ma ce naiba, ai atatea sortimente.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by blanarucristi View Post
                          Ce placute recomandati, sa iau originale, sau BOSCH, sau de care ?
                          ATE, Ferodo.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by rudy_grf View Post
                            Bosch, hai ma ce naiba, ai atatea sortimente.
                            Pai de asta intreb, ca nu ma pricep extraordinar. Am zis si eu o firma la misto, care stiam ca face placute. Oricum voi lua ce recomandati voi, sa fie cat mai ok, si cat mai fiabile.

                            Asa ceva e ok ? Cunosc si site-ul si sunt de treaba, deci de aici as cumpara.
                            Last edited by blanarucristi; 30 May 2014, 23:20.
                            Logan Ambition 1.6 8V

                            Comment


                            • #15
                              poti lua si de pe Autokarma ca e mai ieftin si sunt seriosi.... am luat eu discuri si placute Ate de la ei si franarea este mult peste ce aveam... Ferodo in materie de discuri nu recomand...
                              Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google