Joc Volan (stanga - Dreapta)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Joc Volan (stanga - Dreapta)

    Salutare.
    Scuze daca s-a mai postat, insa nu am gasit nicaieri aceasta situatie. De vreo luna-doua am constatat un joc la volan (stanga dreapta) de circa 4-5 cm. M-am uitat la coloana de directie in interiorul masinii si am constatat ca intre cele doua piese (la nivelul podelei) exista un mic joc care probabil nu ar trebui sa existe. Acum vreo 10 ani imi aduc aminte ca am avut o situatie asemanatoare la vechea Dacie 1310, doar ca atunci erau imbinate diferit si am rezolvat cu o cruce cardanica (parca asa se numea) care avea uzura la bucse. Imi da cineva vreo idee ce ar trebui schimbat, chiar nu am gasit nimic pe net. Sper ca nu toata coloana de directie. Am pus si o poza in care am marcat cele doua piese.
    Attached Files

  • #2
    strangi surubul ala care se vede in stanga si cel mai probabil se rezolva.
    Attached Files

    Comment


    • #3
      L-am strans, desfacut complet si montat inapoi. Se pare ca m-am inselat, alta e cauza.

      Comment


      • #4
        problema asta am avut-o si eu ... desfa carcasa de la volan si vezi daca gasesti bile de rulment in ea (sunt cilindrice)....de cele mai multe ori se duce rulmentul de jos de la coloana de directie ... daca gasesti rulmentul dus iti trebuiesc doua bucse de caseta de directie de Dacia 1310 din alea din teflon ... acele busci le vei taia in asa fel incat din doua sa faci una mai mare pt ca acolo e un diametru mai mare decat are o bucsa din aia...bagi bucatile fortat in locul unde vine rulmentul si gata, dispare jocul (dupa ce ai bagat bucatile pune un soricel din ala mai lat ca sa fi sigur ca nu vor iesi de acolo)...eu asa am facut si am 30.000 de km de atunci

        Comment


        • #5
          Daca jocul este jos la nivelul podelei in acel cuplaj, trebuie inlocuita coloana de volan.

          Comment


          • #6
            Azi am facut distributia (a doua, 135.000km), le-am zis sa arunce o privire si la directie. Se pare ca trebuie schimbate capetele de bara. Mi s-a parut curios, cele originale nu le-am schimbat decat la 99.000 de km. Insa la drumurile noastre nu ar trebui sa ma mai mir. Ramane pe saptamana viitoare.

            Comment


            • #7
              Piese de calitatea celor de prim montaj nu o să mai prinzi niciodată.

              Comment


              • #8
                Remediat azi odata cu schimbarea capetelor de bara.

                Comment


                • #9
                  Cum anume s-a remediat?
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • #10
                    M-am inselat eu, nu era jocul din coloana cum am crezut initial. Erau praf capetele de bara. Banuiesc ca trebuie reglata directia din nou, nu?

                    Comment


                    • #11
                      Neaparat reglata directia (geometria rotilor).

                      Ce capete de bara ai pus ultima data, de te-au tinut doar 35k?
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • #12
                        Nu mai retin, insa nu ma mir, merg des la tara (Oradea - Beius - Vascau). Cine e din zona stie despre ce e vorba. Road to hell ...

                        Comment


                        • #13
                          De regula la aparitia jocului in volan sau a directiei imprecise se incepe cu verificarea pieselor ce copun articulatia fata si directia:capete bara,bielete directie,brate(bascule) si mai apoi caseta directie...etc.Cu capete de bara cu viata scurta am patit-o si eu.Marca pieselor:Febi.Tine si de drumuri si de modul de sofat,dar de regula calitatea pieselor e inferioara celor care vin pe masina echipata de uzina.Bafta!

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google