Problema Lampa Frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Lampa Frana

    Intr-o seara, cand m-am dat jos din masina pentru o pauza, am observat ca pe spate nu lumineaza lampa rosie-stanga. Lasasem pozitile aprinse. Am facut un test: cand apas pedala de frana se aprinde si cealalta lampa rosie(dreapta), dar nu si lampa rosie din mijloc, de sub luneta. Mentionez ca cu vreo doua zile inainte am fost cu masina la spalatorie, dar nu pot spune daca problema a aparut atunci.
    Ce asi putea face, eu? In afara de a duce masina la un electrician auto.

    Multumesc frumos!

  • #2
    Ai verificat becul ? - poate este ars si trebuie inlocuit.
    ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

    Comment


    • #3
      Probabil nu am fost suficient de clar. Problema e cu doua becuri, unul se aprinde doar cand pun frana iar celalalt, cel din mijloc deloc. La care te referi ca ar fi ars?

      Comment


      • #4
        Verificale pe ambele.
        La cel de la luneta sigur e ars iar cel din stanga are filamentul de pozitie ars.

        Comment


        • #5
          Pai si cum? S-au ars ambele asa, deodată? Nu e cam mare coincidenta?

          Comment


          • #6
            nu e mare coincidenta. pune un bec de la semnal spate(p21w)la al treilea stop adica la luneta si ai sa vezi ca o sa functioneze.iar la ala de pozitie/stop faci schimb cu ala care functioneaza si o sa vezi ce se-ntampla.

            Comment


            • #7
              Sincer si mie mi se pare cam mare coincidenta....Sa nu se fi intamplat altceva pe acolo,gen un scurt sau ceva asemanator,parerea mea. Ori s-au ars pe rand si nu ai observat tu.
              Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

              Comment


              • #8
                Având în vedere că ai 3 becuri, în paralel, ce probabil sunt ale echipării originale (2009), nu e nimic suspect - au atins nr. de cicluri on/off și au cedat.
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • #9
                  mie mi se pare delasare... si cine stie de cand or fi arse... pe stanga ai ars filamentul de pozitie si la fel de ars e becul de la stopul central de frana.
                  ale dreacu coincidente... cate d-astea vad zilnic in trafic...

                  Comment


                  • #10
                    Scuze Costel dar cam aberezi cu coincidentele, pune mana si schimba becurile alea si o sa mearga.
                    Nu este tehnologie NASA in logan sa trebuiasca sa mergi la electrician.
                    Daca ai drum in Mures donez eu becurile si le si montez.

                    Comment


                    • #11
                      becurile alea sunt din 2009 cat vrei sa tina ....daca era vreun scurt se ardea si cel de frana asa sa ars cel de pozitie....cat despre cel suplimentar ala e cu schepsis ...ori joaca in locas ori sa ars ....pune mana si cumpara becurile si schimbale ca scurt sigur nu a fost!

                      Comment


                      • #12
                        Am luat doua becuri de frana de la petrom cu 6 lei. Cel de mijloc nu am gasit inca de cumparat.

                        Comment


                        • #13
                          Intr-adevar, erau arse ambele. Am reusit sa le schimb si functioneaza.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google