Troncane Pe Partea Stanga Fata .

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Troncane Pe Partea Stanga Fata .

    Va salut, am si eu o problema.. duminica am schimbat basuclele, capetele de bara, bieletele, bucsile de la bara stabilizatoare si telescapele pe fata .. si cand merg se aude o bataie dreapta fata + ca se simte si in volan . Ce a rputea fi ? e tot nou .. Astept raspunsuri ..
    http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

  • #2
    Inainte sa te duci inapoi la mecanicul care ti-a lucrat la masina, verifica daca prezoanele sunt stranse bine.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #3
      Eu cand am schimbat telescoapele nu a fost stransa bine flansa aia de fier si se misca arcul acolo si facea galagie dupa ce am strans bine nu a mai avut nimic.
      http://www.loganclub.ro/forum/loganu..._4-t46535.html

      Comment


      • #4
        Cam aceeiasi problema cred ca o am si eu, dar pe partea stanga, ce-i drept la mine nu se aude zgomot, dar se simte in volan. M-am intors inapoi dupa 2 saptamani, a verificat masina dar nu a gasit nimic. A verificat si piulita de sus din capul amortizorului si tot la fel face, masina e legata bine si nu am niciun joc in articulatii.

        Sent from my N9005 using Tapatalk

        Comment


        • #5
          Am luat iar azi la verificat tot ce am schimbat si nu am gasit nimic . Alte idei ? sa fie ceva pe la caseta de directie ?
          http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

          Comment


          • #6
            Dar inainte sa schimbi toate piesele aveai vreo bataie?
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #7
              Problema generala la schimbarea bieletelor, rar o poti schimba fara sa fortezi cremaliera, nu poti apuca bine cremaliera pentru a tine contra la desfacerea si strangerea bieletelor de directie astfel rezultand un joc in caseta.
              Se poate remedia (nu in totalitate) cu un imbus de 10 strangand melcul casetei de directie cel mult un sfert de tura.
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • #8
                Originally posted by vitriol View Post
                Dar inainte sa schimbi toate piesele aveai vreo bataie?
                Da se auzea o bataie dar garantat era de la pivot . Cand am dat vechea bascula jos, miscai pivotu cu degetu fara sa depui efort . Iar telescopul avea curs tot uleiul din el .

                @827sam , Am mai auzit la cineva de treaba asta dar nu stiu unde este acel reglaj, i-mi poti explica te rog unde este pozitionat ?
                Last edited by xplood; 22 January 2015, 11:29.
                http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

                Comment


                • #9


                  in partea stanga langa burduf e un cerc, in gaura aia intra un imbus de 10 si pentru a strange rotesti in sensul acelor de ceasornic cel mult un sfert de tura (e multicel si asa, daca simti ca se misca greu, slabesti putin), la mana nu simti rezistenta mare.
                  exact asta e pozitia casetei de directie, bagi mana pe la roata din stanga fata iar surubul este intreptat spre pedalier.
                  Attached Files
                  Last edited by 827sam; 22 January 2015, 12:13.
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • #10
                    @827sam Multumesc frumos !
                    http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

                    Comment


                    • #11
                      Inclin si eu spre vreo problema a casetei, dpdv al pațitului priceput.

                      Comment


                      • #12
                        Xplood, ai rezolvat ceva cu masina, ai depistat cauza?

                        Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

                        Comment


                        • #13
                          Si eu am problema cu troncanitul si bataia in volan. Am mai patit asta dar s-a rezolvat cand am schimbat basculele bieletele si capetele de bara acum 2 ani. Culmea este ca acum a aparut problema dupa ce le-am achimbat ( bascule, bielete de directie si capete de bara). O sa incerc sa strang acel surubel de la caseta de directie sa vad daca mai face asa.

                          Sper ca vede cineva comment-ul. Vad ca a cam trecut ceva timp de la ultimul comment
                          Last edited by Ciobanu Ionel; 21 May 2016, 15:08. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #14
                            Toti schimba tot ( ca subsemnatul), dar nimeni nu verifica caseta ,e filmat de mine, dupa ce am verificat/schimbat tot !!

                            click>>>> JOC CASETA
                            sigpic
                            "BRABUS" STYLE

                            Comment


                            • #15
                              E greu de schimbat bieletele de directie fara sa faci joc in caseta, iti trebuie o scula buna cu care tii contra pe cremaliera, ori strangi foarte putin bieletele, dar aici e discutabil, s-ar preta o dinamometrica sa le strangi la cuplul din manualul de reparatii.
                              Cat priveste surubul care strange melcul cremalierei, se poate umbla la el foarte finut.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google