Probleme Centura Siguranta + Usa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Centura Siguranta + Usa

    Salut. De ceva vreme am o problema cu centura de siguranta al soferului, la un Logan model Ambition an 2007. Problema este ca aceasta nu se mai retracteaza, ramane trasa, si nu mai revine in pozitia initiala dinaintea folosirii. Este frustrant fiindca trebuie sa ma feresc cand cobor si inchid usa, sa nu ramana acea clema pe jos si sa o lovesc. Ce se poate face pentru a o repara si pentru a o face sa revina la pozitia initiala ? In rest ea functioneaza, se blocheaza la tras brusc, dar nu mai revine la normal cand o deschid.

    Alta problema, este cu usa stanga spate. Eu am o alarma Maat, care inchide usile la punerea contactului si le deschide la oprirea motorului. Si, la usa de care vorbesc eu, nu i se mai ridica tamburusul acela si ramane incuiata, in clipa in care opresc motorul si alarma practic deblocheaza usile, iar persoana din spate neputand sa o deschida decat daca trage de tamburus in sus. NU are legatura cu faptul ca ar fi siguranta usii de copii activa. Totusi, inchiderea centralizata functioneaza si pe aceasta usa, deci nu e stricata complet, insa, in proportie de 75% aceasta nu functioneaza. Si aici, ce as putea sa ii fac ? Multumesc in avans.
    Logan Ambition 1.6 8V

  • #2
    desfaci fata de usa,dai jos actuatorul si il cureti cu wd 40.daca tot face figuri cumperi altul.uita-te la tutorialele lu streulea daca nu te descurci.acelasi lucru si la centura,o desfaci si vezi care este problema.

    Comment


    • #3
      Interventiile(reparatiile) pe sistemele de siguranta,e bine a fi facute,in cunostinta de cauza ,fara cirpeli...,avind in vedere scopul acestora!!!

      Comment


      • #4
        Da. Nu as vrea sa ma bag mai ales la centura. Daca stie cineva din acest club sa o rezolve, il rog sa ma ajute, contracost, bineinteles.
        Logan Ambition 1.6 8V

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google