Volanul Se Misca Singur Pe Loc - Servodirectie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Volanul Se Misca Singur Pe Loc - Servodirectie

    Salutare,

    Am un Logan 1.4 benzina cu 180.000 in bord.

    Am avut ceva probleme cu esapamentul. Mecanicul care a umblat mi-a tras de conducta de inalta presiune de la servodirectie astfel incat s-a atins de galerie. In timp s-a topit si a tasnit lichidul de servo. Defectiunea se intampla la Brasov. Am cumparat o conducta noua insa mecanicul din Brasov nu a reusit sa o schimbe fiind caseta intr-o pozitie foarte incomoda. Fiind presat de timp a trebuit sa plec la Iasi. L-am intrebat pe mecanic daca se poate merge asa si mi-a confirmat ca nu-i nici o problema. Am plecat la drum fara servo si cand am intrat in Iasi a inceput sa iasa fum de la compartimentul motor. Am oprit si am constatat ca pompa de servo era varza. Am taiat cureaua de accesorii si am facut comanda de o pompa noua. Am fost la service pentru montaj conducta si pompa, s-a umplut sistemul cu lichid insa acum vine problema mea :

    Volanul se misca haotic stanga-dreapta, foarte repede cu masina stand pe loc. Se misca atat de tare incat nu ai fizic forta sa-l tii in loc.

    Mecanicul spune ca s-a stricat si caseta de directie din cauza ca am mers fara lichid.

    Ce parere aveti ? Poate sa fie si altceva, eventual pompa ? Cu toate ca pompa este noua.
    Last edited by gigi_kent86; 21 September 2015, 11:45.

  • #2
    Care este numele mecanicului care ti-a zis sa mergi fara lichid de servo ? zi lu ala sa renunte la meserie ca nu-i de el mecanica auto.S-a stricat atat coloana de directie cat si pompa de servo-directie, sa vezi acum bani de dat pe ambele piese + manopera.
    Last edited by prometheus; 21 September 2015, 11:58.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • #3
      Si faza asta este de antologie, din categoria sch uleiul la motor si golit uleiul din cutie viteze......ar trebui toate adunate si facut un thread pt invatatura de minte.

      Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk

      Cand ai o problema la masina, defectiune, ceva deranjant, si un "amic", mecanic spune ca "merge si asa", pune d...ului mana pe telefon, tastatura si mai intreaba 3-4. Daca unu spune cai nasoala, mergi pe parerea lui. Teorema asta este valbila la orice, doctor, instalator, la oricine vrea sa-ti ia banii din buzunar.

      Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
      Last edited by Oti; 21 September 2015, 13:10. Reason: Automerged Doublepost
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • #4
        Pe mecanic il cheama Viorel. Este din Rasnov, Brasov.

        O sa incerc cu alta pompa sa vad ce se intampla.

        Daca se manifesta la fel e clar ca trebuie alta caseta de directie.

        Comment


        • #5
          Salut,

          Solutia a fost schimbarea casetei de directie.

          Cost : 500 caseta -dezmembrari
          230 pompa - dezmembrari
          60 - lichid servo
          100 - conducta servo de inalta presiune - dezmembrari
          350 - manopera

          Total : 1240 Ron

          Comment


          • #6
            Gigi,o caseta noua cat costa?
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • #7
              In jur de vreo 1300-1400 ron.
              Eu pe bune daca eram in locul tau ma duceam peste acel mare mecanic si faceam in asa fel incat sa fi impartit costurile 50/50.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google