Tremurat In Rampa Cu Ambreiajul Calcat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tremurat In Rampa Cu Ambreiajul Calcat

    Buna tuturor,
    O ciudatenie care mi se intampla sporadic ... poate ati mai intalnit si aveti vre-un indiciu pe unde sa umblu:
    Doar atunci cand sunt nevoit sa ma opresc intr-o rampa mai accentuata (adica rareori), cand stau cu ambreiajul calcat, si piciorul pe frana, motorul da se se opreasca desi functioneaza practic la relanti.
    Mai precis intra intr-un fel de tremurat resimtit in toata masina iar becul din bord de la ulei palpaie f rapid (parca ar fi in scurt, nu ca ar semnala ceva concret).
    Strict simptomele motorului sunt asemanatoare cu acelea date de o bobina defecta (daca stiti cazul). Parca merge in 3 pistoane. Problema dispare atunci cand revin pe loc drept sau accelerez in gol apoi reapare in situatii similare.
    Ei bine, bobina defecta nu am pentru ca s-ar comporta asa si pe loc drept ori, nu e cazul. Uleiul este proaspat schimbat cu Elf 5W40 iar nivelul acestuia e la maxim pe joja, benzina de la petrom sau din alta parte tot una, ... nu fac legatura cu asta.
    Stiu doar ca am ceva probleme cu ambreiajul in viteza 1 si doar atunci cand masina e calda. Mi s-a spus acum 3 ani de la reprezentanta ca e vinovata placa sau discul si ca o sa trebuiasca schimbat daca face mai rau ...
    Faza e ca ambreiajul face figuri doar cand il cuplez in sarcina iar situatia cu oprirea in rampa e cu ambreiajul decuplat asadar nu-l pot banui!
    Mentionez ca tremuratul apare doar in rampa, in panta nu am nicio problema.

    Toate bune

  • #2
    Ba il poti banui, tu zici ca-i decuplat, dar probabil el nu decupleaza complet! Cine stie, poate in rampa sta in alta pozitie ceva pe acolo.

    Comment


    • #3
      Ambreiajul poate fi scos din discutie,daca scoti din viteza(pe liber,0) si stai cu piciorul pe frina.Daca manifestarea precizata de tine,se manifesta in continuare va trebui sa cauti cauza excluzind ambreiajul.Cu testerul se pot vizualiza eventuale probleme de aprindere,alimentare(semnal sonda lambda si senzor presiune admisie),posibil sa existe coduri de eroare,ce pot arata directia de lucru...

      Comment


      • #4
        pompa

        Atunci sa fie oare pompa de benzina??
        Stiti sa faca asemenea faze la pozitionarea masinii in rampa ?... doar nu e Dacia 1300 ce doamne iarta-ma ..

        Comment


        • #5
          daca ai putina benzina in reezervor si masina e destul de inclinata, se poate sa iasa sorbul partial din benzina. nu-i de exclus nici o varianta...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google