Ulei In Antigel.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei In Antigel.

    Salut.La un Logan 1.4 mpi ,am găsit puțin ulei in vasul de antigel.Pe marginea vasului se văd niște pete de ulei. Ce poate fi? Este ceva grav? Mai pot circula cu mașina?
    Menționez că mașina merge norma

  • #2
    O fisura la chiulasa, bloc sau garnitura.
    Pericolul cel mai mare il reprezinta contaminarea uleiului cu lichidul de racire; din acest moment incep cu adevarat problemele.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #3
      Originally posted by red_scorpions View Post
      Salut.La un Logan 1.4 mpi ,am gsit puin ulei in vasul de antigel... Este ceva grav?
      Destul de grav. Eu as schimba garnitura de chiulasa. Vezi si uleiul cum se prezinta, daca face spuma, daca ii creste nivelul in timp ce antigelul scade in borcan etc. Daca scoate fum alb e garnitura de chiulasa fisurata, in cel mai bun caz.

      Comment


      • #4
        cel mai ieftin e sa ii schimbi antigelul si sa urmaresti iar.
        e indicat sa urmaresti si aspectul uleiului si nivelul.
        ai avut ceva interventii recent?

        Comment


        • #5
          cel mai ieftin e sa ii schimbi antigelul si sa urmaresti
          Din contra. Te muncesti sa schimbi antigelul si constati ca problema ramane. Intre timp uleiul se contamineaza cu antigel. E o cheltuiala suplimentara inutile si nu pun munca la socoteala.
          In situatia asta trebuie verificat daca scoate fum si de ce fel, daca scade sau creste nivelul uleiului si al antigelului.
          Uneori ai si ceva rateuri in mersul motorului dar el a zis ca merge normal (deocamdata).

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google