Conversie din 8v in 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Conversie din 8v in 16v

    Se poate converti 1.6mpi la 1.6mpi16v doar prin schimbarea chiulasei? Sau sunt necesare si alte modificari? Ori nu este posibil asa ceva.

  • #2
    nu cred ca este posibil pt ca la 1.6 evacuarea se face prin fata mototrului iar la 1.6 16v prin spate deci trebuie facute si alte modificari cre cred ca ridica prea mult costurile

    Comment


    • #3
      E foarte greu de facut "conversia" asta, mai bine il vinzi pe asta 1,6 8v si iei un 1,6 16v original.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        sau gasesti o dauna totala lovita in spate sau in lateral si ii iei motoreanu' cu tot cu cutie si alte organe
        _
        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

        sigpic

        Comment


        • #5
          stie cineva pot sa schimb doar motorul si computeru sau trebuie si cutie de 16 valve planetare etc?
          toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

          Comment


          • #6
            Cutia din cate am vazut este JH3 si la 8 si la 16. Deci nu cred ca trebuie schimbata (si implicit nici planetarele). Nu stiu insa daca schimbi numai motoru si comp-ul.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • #7
              Da, trebuie schimbat motorul, suportii motor si calculatorul.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                Sorine, eu te-as sfatui mai degraba sa o vinzi pe a ta si sa pui diferenta sa-ti iei noua. Costa 9900 eur (10450 cu tot cu culoare metalizata si garantie extinsa). Daca nu ai banul cash poti sa faci rata si pe 6 luni sau 1 an, pentru ca diferenta nu este deloc mare pt ca si a ta este Ambition. Nu de alta, dar a ta are deja niste km la bord (si nu cred ca au fost facuti in regim normal )) . Oricum, ca sa schimbi motorul, comp-ul si eventual cutia si planetarele cu tot cu manopera costa o gramada de bani, care dupa parerea mea nu-si au sensul.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  o planetara de logan costa in jur de 35 de mil,asa mi-a zis un prieten...
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • #10
                    cum sa coste o planetara de logan 35 mil cand una de supernova e 4.5 mil. ciudat si au acelasi motor, stiu alt model de planetara dar totusi tot din acelasi material naspa sunt facute !!!
                    Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110 cp 2006 rouge lucifer

                    Comment


                    • #11
                      E 1100 ron o planetara de Logan.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #12
                        Tot e cam mult.
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by virtualmansorin
                          stie cineva pot sa schimb doar motorul si computeru sau trebuie si cutie de 16 valve planetare etc?
                          ii dau dreptate la bigman, cit te costa motorul, alt calculator, manopera... si asta in cazul in care nu apar complicatii ulterioare, mai bine faci schimbul cu totul la golan. daca faci calculul nu cred ca e prea mare diferenta dintre manopera sau diferenta la un prestige.
                          pastrezi scaunul, jantele, esapamentul pentru viitorul prestige.
                          iar prestigeul are aceleasi preformate ca si motorul tau actual. unde mai pui ca il poti chipui si pe cel de prestige ulterior. atunci sa vezi concurenta la bigman
                          Last edited by crististreulea; 28 August 2007, 11:10.
                          Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google