Bazait Ciudat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bazait Ciudat

    Salut,
    de vreo 1 luna am inceput sa aud un bazait ciudat. Se aude doar cand se incalzeste motorul, undeva in zona soferului, nu-mi dau seama daca in compartimentul motor sau in habitaclu.
    Zgomotul seaman cu bazaitul unui motoras de masinuta cu telecomanda / servomotor, este un zgomot care apare intermitent, la intervale diferite, si are durata diferita. In momentul in care se aude bazaitul, daca apas si eliberez frana zgomotul dispare.
    Am observat ca dupa vreo 1000km facuti in exterior zgomotul apare mai rar .
    Aveti idee ce poate fi?
    PS. masina are 1 an si 14000km, e logan dci 85cp
    Although people think so.... Kurt is not dead !!!!

  • #2
    Nu e bazaitul mecanismului de servo-directie?
    Logan Ambition 1.6 8V

    Comment


    • #3
      Nu. Nu e un zgomot asa ascutit. Si servodirectia se aude tot timpul.
      Although people think so.... Kurt is not dead !!!!

      Comment


      • #4
        sall reimond
        nu stiu daca te incalzeste cu ceva parerea mea dar eu cred ca ar fi servofrana sincer este doar o parere dupa cum ai descris tu unde se aude zgomotu si pana la urma daca masina merge ca inainte nu are sens sa te agiti poate acel zgomot o sa dispara in curand .

        Comment


        • #5
          Mai intai verifica nivelul lichidelor din compartimentul motor si apoi vezi daca nu cumva zgomotul dispare cand apesi ambreiajul.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Ulei ok, lichid frana ok, antigel ok. O sa incerc si faza cu ambreiajul.
            Although people think so.... Kurt is not dead !!!!

            Comment


            • #7
              Nu se intampla nimik daca apas ambreiajul. Doar cand apas si eliberez frana.
              Although people think so.... Kurt is not dead !!!!

              Comment


              • #8
                E de la servo-frana, sigur. Dar totusi e suspect de ce nu se opreste si la calcarea ambreiajului.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #9
                  sall andrei
                  am citit pe aici parerile despre subiectul mai sus amintit ,acum stau si ma gandesc ce legatura are ambreiajul cu frana chiar si servo cum este la noi ,eu sincer nu inteleg ce legatura are una cu alta daca vrei tu sa ma scoti din ceata te rog.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by andrei View Post
                    E de la servo-frana, sigur. Dar totusi e suspect de ce nu se opreste si la calcarea ambreiajului.
                    Mersi. Cat e de grava problema? se poate amana cu service-ul pana in primavara?
                    Although people think so.... Kurt is not dead !!!!

                    Comment


                    • #11
                      Nu prea se poate amana, totusi e vorba de frane si nu se stie ce se poate intampla, totusi merita o verificare la service.

                      @gelica75: La el (motorul K9K796) ambreiajul este hidraulic, ca atare este actionat cu lichidul din vasul pentru servo-frana.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #12
                        aha merci andrei ,chiar ma bucur ca am vechea metoda clasica cu cablu sau cel putin asa cred eu acum nu am verificat.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by reimond.ilyes View Post
                          Salut,
                          de vreo 1 luna am inceput sa aud un bazait ciudat. Se aude doar cand se incalzeste motorul, undeva in zona soferului, nu-mi dau seama daca in compartimentul motor sau in habitaclu.
                          Zgomotul seaman cu bazaitul unui motoras de masinuta cu telecomanda / servomotor, este un zgomot care apare intermitent, la intervale diferite, si are durata diferita. In momentul in care se aude bazaitul, daca apas si eliberez frana zgomotul dispare.
                          Am observat ca dupa vreo 1000km facuti in exterior zgomotul apare mai rar .
                          Aveti idee ce poate fi?
                          PS. masina are 1 an si 14000km, e logan dci 85cp

                          Bazaitul ala pe care il auzi tu este de la electrovalva ce comanda turbina. Tu ai electrovalva pe ca ai de 85 CP. Si la mine se aude din cind in cind. 100% de acolo este bazaitul. Si la alte marci de masini ce au electrovalve cu comanda pe vacum a turbinei sunt asemenea probleme . Problema nu este grava, dar poate sa se defecteze de tot si primul simptom pe care o sa-l simti este acela ca motorul nu mai trage.
                          Legatura cu frana este aceia ca tu cand apesi frana "consumi mai mult vacum", modifici presiunile. La mine zgomotul se aude mai mult atunci cind opresc motorul . Se aude pt cca 10 sec.

                          Comment


                          • #14
                            exact un bazait ca cel descris mai sus se auzea la loganul lui blue, dar se auzea ca si cand iar fi fost montata o bomba cu ceas ,deci cand puneai contactul se auzea sau dupa ce opreai motorul , dar ticaitul provenea exact in partea din spate a motorului undeva in zona superioara,precizez ca are tot un dci 85 cp,la vreo 25000 km .deci poate sa fie o problema? toate lichidele erau la nivel..............
                            http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

                            Comment


                            • #15
                              Este exact aceiasi problema. Electrovalva aia se afla in zona unde ai zis tu ca se auzea. Daca deschizi capota o sa o vezi sigur. Are o mufa cu 2 fire si intra 2 furtunase in ea. Unul ce alimenteaza cu vacum de la pompa de vacum, iar celalalt se duca la capsula vacumatica ce comanda supapa de by-pass de pe turbo.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google