Volan piele Prestige

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Volan piele Prestige

    Salut, am si eu o problema si as dori ceva sfaturi. Am un Prestige din octombrie 2006 si mai acum vreo 2 luni in parte stanga, cam in dreptul manetei, a inceput sa se ia vopseaua dupa el. E foarte enervant pentru ca iti ramane pe mana. M-am adresat dealer-ului, adica Ipso, care a facut un dosar cu poza si l-a trimis la Dacia. In 2 zile m-au sunat de la Dacia si mi-au zis ca s-a ajuns la decizia ca am folosit solutii neautorizate pe volan si ca din poza, doar din poza ca nenea de la Ipso nu a mai scris si altceva, si-au dat ei seama si ca este si ceva lipicios. Nu pot sa imi dau seama cum poti sa vezi intr-o poza ca e ceva lipicios. Deci in concluzie au zis ca nu se poate schimba pe garantie si am vrut sa vb cu cineva care a luat decizia asta, dar nu s-a putut; le-am spus sa imi demonstreze ca am dat cu ceva solutii pe volan si s-a schimbat subiectul si au dat-o in diverse. intrebarea mea este ce as putea sa mai fac?

  • #2
    sa schimbi tot volanul cu altul nou,care costa 300 ron sau sa il imbraci cu piele din nou pe actualul si te ajunge mult mai ieftin.

    Comment


    • #3
      ANPC-ul ce zice?

      Comment


      • #4
        Originally posted by SUPERCAR
        sa schimbi tot volanul cu altul nou,care costa 300 ron sau sa il imbraci cu piele din nou pe actualul si te ajunge mult mai ieftin.
        un volan nou din piele este 1200 ron si pot sa primesc de la IPSO un discount de 5 %. Da nu vreau sa dau atatia bani pentru ca nu e vina mea.

        Originally posted by Cata_65
        ANPC-ul ce zice?

        Inca nu stiu, dar ma bate gandul sa fac o reclamatie.

        apropo, cam cat costa sa il imbrac in piele din nou si unde pot sa fac lucru asta?



        2fast4u:
        foloseste butonul edit! nu mai posta consecutiv!!!
        Last edited by 2fast4u; 27 August 2007, 16:17.

        Comment


        • #5
          Faci in felul urmator:
          Te duci la alt dealer (ti-as recomanda Auto Marcus Grup sau Meridian), le zici problema, sa faca ei ce cred, si daca nu rezolva problema, ii ameninti ca suni la Vocea Clientului, daca nici asa nu merge suni la Vocea Clientului si vezi ce zic si aia. Daca nici asa nu se rezolva problema atunci OPC-ul e singura sansa de rezolvare.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Originally posted by andrei
            Faci in felul urmator:
            Te duci la alt dealer (ti-as recomanda Auto Marcus Grup sau Meridian), le zici problema, sa faca ei ce cred, si daca nu rezolva problema, ii ameninti ca suni la Vocea Clientului, daca nici asa nu merge suni la Vocea Clientului si vezi ce zic si aia. Daca nici asa nu se rezolva problema atunci OPC-ul e singura sansa de rezolvare.

            am fost si la Adras si la Cobalcescu si eu zis ca nu e problema lor si sa ma duc de unde am luat masina, adica de la IPSO. Si am sunat la Vocea Clientului, am scris mai sus, primul post.

            Comment


            • #7
              daca esti sigur pe tine ca nu ai folosit solutii care sa deterioreze pielea de pe volan, iti recomand calduros OPC-ul.
              doar ca firma pIxPSOs e posibil sa aiba pile acolo ceea ce face inutila reclamatia.
              nu ai nimic de pierdut daca mergi la OPC. iti spui problema si ei iau masuri. e clar ca dintr-o poza nu isi pot da seama ca ai deteriorat tu volanul cu solutii.
              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

              Comment


              • #8
                Originally posted by crististreulea
                daca esti sigur pe tine ca nu ai folosit solutii care sa deterioreze pielea de pe volan, iti recomand calduros OPC-ul.
                doar ca firma pIxPSOs e posibil sa aiba pile acolo ceea ce face inutila reclamatia.
                nu ai nimic de pierdut daca mergi la OPC. iti spui problema si ei iau masuri. e clar ca dintr-o poza nu isi pot da seama ca ai deteriorat tu volanul cu solutii.
                in mod sigur nu am folosit nimic, decat transpiratie de la mana. Treaba e ca transpir destul de mult. Si apropo eu nu am nimic cu IPSO, ei au spus ca nu pot sa imi schimbe piesa daca Dacia nu o deconteaza. Deci reclamatia o sa o fac impotriva Dacia. Le-am si spus la cei de la Dacia ca asa cum ei nu pot sa imi demonstreze ca am folosit ceva solutii, asa nici eu nu pot sa le demonstrez ca nu am folosit nimic (poate sa faca ei ceva analize la volan).

                Comment


                • #9
                  Atunci directia OPC, si zi-le ca Dacia refuza expertiza ceruta de tine, eventual inainte sa ajungi la OPC scrie-le prin posta sau pe mail o cerere de expertiza pentru volan, si daac nu o aproba te duci cu mailul/scrisoarea lor la OPC ca sa fi acoperit.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #10
                    neaparat o scrisoare cu confirmare de primire sau un mail. de preferat email, trimite la dacia si inca o adresa de-a ta de email ca sa se vada ca ai trimis mailul catre ei. asa nu pot nega ca nu au primit notificarea .
                    deci dute la OPC, fara rusine. cu rusinea scoti banii din buzunar
                    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                    Comment


                    • #11
                      ok, mersi mult pentru sfaturi. maine o sa le trimit mail. sunt curios ce o sa imi raspunda.

                      Comment


                      • #12
                        Si eu sunt curios...
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          Sa va spun ce mi s-a raspuns de la Vocea Clientului:
                          Va multumim inca o data pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la serviciile noastre.

                          Urmare a analizei efectuate de experti tehnici din Dacia impreuna cu reprezentantul unitatii service IPSO Bucuresti, s-a concluzionat ca incidentul reclamat (in parte stanga a volanului se ia vopseaua), nu face obiectul tratarii in garantie, deoarece acesta nu a aparut ca urmare a unui defect de fabricatie ci ca urmare a utilizarii de solutii de curatire neconforme.

                          Astfel, în conformitate cu « Carnetul de Intretinere » si « Carnetul de Garanţie », aspectul semnalat nu face obiectul tratarii in garantie.

                          In concluzie, tinand cont de aspectele prezentate anterior, va comunicam faptul ca nu putem da curs favorabil solicitarii dumneavoastra.


                          A urmat reply-ul meu:
                          Problema este ca nu reprezentantul IPSO a luat decizia si nici nu a spus ca s-au folosit solutii de curatare neconforme, decizia a fost luata de cineva de la dumneavoastra uitandu-se la o poza. De aceea eu am cerut o expertiza detaliata la dumneavoastra sau chiar si in alta parte. Eu stiu foarte bine ce a facut reprezentantul IPSO, a facut o poza, atat. Asa ca vreau sa imi raspundeti daca se aproba aceasta expertiza sau nu si nu mai scrieti alte chestii degeaba doar ca sa va aflati in treaba.

                          si ultimul raspuns de la Vocea Clientului:
                          Va multumim inca o data pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la serviciile noastre.

                          Asa cum ati fost informat prin corespondenta anterioara, in baza fotografiilor si informatiilor oferite de catre reprezentantul unitatii service IPSO Bucuresti, s-a concluzionat ca incidentul reclamat (in parte stanga a volanului se ia vopseaua), nu face obiectul tratarii in garantie, deoarece acesta nu a aparut ca urmare a unui defect de fabricatie ci ca urmare a utilizarii de solutii de curatire neconforme.

                          Astfel, va comunicam faptul ca nu putem da curs favorabil solicitarii dumneavoastra si nici nu se va organiza o analiza din partea producatorului a acestui incident.



                          Intrebarea mea este cum fac reclamatie la ANPC? Trimit mail? La ce adresa? Nu am gasit pe site decat ca trebuie sa fac reclamatie in scris la unul dintre sedii.

                          Comment


                          • #14
                            nasol
                            pe baza unei poze nu se poate face o constatare. au dat si ei cu presupusul ca ai dat cu ceva pe volan.
                            nu trebuie neaparat sa scrii mail. poti sa-i suni sau sa mergi direct la sediul lor.
                            Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                            Comment


                            • #15
                              Pai dute la ei la sediu sau suna-i si imprima mailurile de la VC sa le vada si ei.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google