Frana De Picior Ma Deranjeaza!!!

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Frana De Picior Ma Deranjeaza!!!

    am masina din 2005. Cand am cumparat-o,franele erau foarte fine....asa cum era normal. Dar de vreo 3 saptamani trebuie sa apas cu ceva forta pe pedala de frana pentru a a obtine o eficienta cat de cat multumitoare. Sa nu uit...atunci cand apas pedala de frana se aude ca un suflu. Ma puteti lamuri si pe mine in legatura cu aceasta problema? Ce ar trebui sa fac?

  • #2
    Eu as zice ca e o problema de la servofrana....nu stiu sigur

    Comment


    • #3
      eu as zice sa verifici ca nu cumva presul sau ceva mizerie sa obtureze orificiul atmosferic al tobei de servo. vezi langa pedala, jos in podul pedalier, sa fie liber si curat. pe acolo trebuie sa intre aer la presiune atmosferica, deoarece de partea cealalta a mambranei de la pompa servo e vacuum. daca astupi acel orificiu de respiratie, motorul nu mai trage si pedala merge greu. acelasi efect de pedala tare se obtine si daca membrana servo e fisurata si motorul trage aer fals in loc sa faca vacuum in toba servo. inainte de asta, verifica furtunul de la corpul clapetei de acceleratie catre toba servo sa nu fie fisurat sau scos. daca ala e ok, verifica la podul pedalier.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        Eu cred ca mult mai bine e sa fie continuata discutia dincolo
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google