Spuma in busonul de la ulei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    deci usor, usor ne linistim temerile

    Comment


    • #77
      Eu cred ca problema e lamurita, in ceea ce privesc, conditiile in care se formeaza acea emulsie, iar cei ce sustin ca nu au vazut asa ceva la propria masina, sa faca bine sa opreasca masina, dupa ce au parcurs cateva sute de metri, iarna la temperaturi scazute si sa controleze; vor avea o mare surpriza,
      Sunteti curiosi, cate motoare ale unor marci consacrate, au aceasta "problema",iarna ?
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #78
        toate motoarele pe benzina indiferent de constructor/marca masina fac,,,,spume,,,iarna

        Comment


        • #79
          Ei, nu chiar la toate.
          Last edited by IancuMIC; 22 February 2014, 23:08.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #80
            da ai dreptate nu fac,,,spume,,, alea care dorm in garaje toata iarna si ies la plimbare doar sambata si duminica si au aere de,,,domnisoare,,,

            Comment


            • #81
              si golful meu are spuma pe buson! mi-a spus mecanicul ca e condens de la drumurile scurte si nu ajunge apa la temperatura optima de functionare a motorului!
              nu imi scade antigelul!
              ulei castrol 10w40!
              nu mai retin daca la loganul de 1.2 aveam sau nu spuma pe buson...

              Comment


              • #82
                faza cu spuma pe buson am avut si eu inainte sa schimb uleiul ( castrol 5w40 cred ) .. cel mai corect cum se verifica, cand e motorul rece bocna? eu atunic ma uitasem cand era caldut, abia venisem de 5 minute..
                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                Comment


                • #83
                  salutare.
                  am ajuns la 100000 de km cu loganul si am gpl de la 50 de mii
                  am facut schimbul de ulei si nu am observat daca avea spuma busonul de ulei [doar am stat langa mecanic] cert e ca dupa 200 de km am verificat uleiul si am desfacut busonul si am gasit spuma sa vedem saptamana asta daca mai face....
                  Last edited by IancuMIC; 2 March 2014, 23:28. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #84
                    va face,,,spume,,pana se incalzeste afara,dupa aia pauza pana la toamna/iarna viitoare

                    Comment


                    • #85
                      Acum o saptamana am curatat bine acolo locul si azi m-am uitat din nou, dupa un drum de 9 km. Am gasit cateva puncte de spuma dar nu era cine stie ce. Pe buson si pe gatul gurii de umplere cu ulei erau picaturi de apa din condens. Am scuturat dopul si l-am pus inapoi. Nu mai am nicio indoiala acum care e cauza spumei din moment ce am gasit picaturi de apa provenita evident din condens acolo. Clar nu e de la oloi.

                      Comment


                      • #86
                        Spume la buson dupa o plimbare de 20 km fara oprire in aceasta dimineata cu vestitul Ravenol SSL 0w-40.
                        Sunt dezamagit de acest ulei.
                        Daca imi face spume acum cand dimineata avem 8-9 Gr. C. , ce sa mai zic la iarna unde vor fi temp. de -10 gr. C.

                        Spumele au fost prezente si in wk unde am facut un drum de 100 km fara opriri.
                        Uleiul are la activ 1630 km.

                        Cauza ? Ulei slabut cel mai probabil , din moment ce antigelul il am foarte curat , nu scoate fum , nu haleste ulei.
                        Attached Files
                        Last edited by prometheus; 11 October 2017, 18:51.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • #87
                          Si ce inseamna spumele astea?

                          Eu dupa Dacia oil 5w30, elf 5w40, mobil 3000 5w40, ravenol vsi 5w40 si ravenol vst 5w40 acum incerc Motul x-cess 5w40.

                          Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

                          Comment


                          • #88
                            Am o vaga banuiala ca nu de la ulei face spma la buson. Eu banuiesc ca ar fi garnitura necorespunzatoare. A mea s-a rupt dar n-a facut spuna nici inainte, nici dupa ce am lipit-o. Nici cu uleiul din fabrica, nici cu Ravenol VST 5w40.
                            Probabil ca nu etanseaza perfect si face un fel de condens. Zic si eu...

                            Comment


                            • #89
                              Cu ulei de fabrica nici la mine nu a facut spuma, insa cu elf spuma era la ea acasa. Acu cu mobil, fara spuma.

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by Fanez View Post
                                Am o vaga banuiala ca nu de la ulei face spma la buson.

                                Este de la ulei , cu Valvoline nu aveam spuma.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google