Problema geam electric fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema geam electric fata

    Salutare,
    Am si eu o mica problema cu geamul electric de la pasager fata. Cand incerc sa il deschid functioneaza bine primii 5-10 cm dupa care se impotmoleste oarecum.. Ideea e ca daca "il asist" cu greutatea mainii functioneaza pana la capatul cursei. Este posibil sa fii iesit din macara?.
    Credeti ca este posibil de remediat acasa? Nu am chef de incarcat serviceurile cu o groaza de bani daca este vorba numai de o operatie de rutina
    Multumesc anticipat,

  • #2
    poate motorasul e stricat si nu mai are putere sa ridice/coboare geamul
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      in primul rind bine ai venit pe forum.
      sa inteleg ca geamul il lasi in jos, daca folosesti greutatea miini.
      motorul se simte ca vrea sa traga geamul in jos? dar de urcat, il urca bine?
      dane mai multe detalii.
      am si eu o problema la inchiderea geamului de la sofer, pe ultimii 10cm la inchidere, geamul se deplaseaza catre fata si imi lasa juma de cm gaura catre spate. sus inchide peste tot, dar pe laterala spate intre rama si geam ramine distanta. asa ca il ajut cu mina de fiecare data cind inchid.
      e foarte posibil sa ai si tu aceasi problema, daca se deplaseaza geamul intr-o parte, forteaza in margini si nu mai merge in jos.
      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

      Comment


      • #4
        Deci motorul se aude, functioneaaz si pe cursa de dus si pe intors. Il aude destul de puternic (in nici un caz leshinat...sau cu intreruperi) dar feelingu meu este ca geamul se freaca undeva puternic pentru ca trebuie sa apas cu mana (sau dupa caz sa ridic)cu o forta considerabila ca sa treaca peste un anumit prag.
        Parerea mea este ca undeva geamul freaca puternic..in ceva..(nu am defacut inca usa sa vad unde pentru ca imi trebe un imbus cu cap in stea. Poate cei care au desfacut usa deja sa isi dea seama mai usor.)
        Motorul cred ca functioneaza bine zic eu. Intamplator am lucrat cu astfel de motorase electrice (ma rog de audi...nu de dacie) si stiu ca au un cuplu puternic in special datorita arhitecturii lor.
        Daca cineva a mai patit asa ceva sau a desfacut vreodata usa de logan poate , poate sa ma ajuta

        Comment


        • #5
          Nu mai incerca sa fortezi motorasul cand nu vrea sa mai coboare. O sa se arda, pentru ca e foarte sensibil.
          Acum am cateva intrbari:
          Ai avut vreodata usa lovita (indoita), sau a desfacut-o cineva?
          Mai ai garantie?
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Nu a fost usa niciodata lovita.
            Nu mai am garantie.

            Comment


            • #7
              La un Cielo cablul de actionare se sfasiase(nu i-mi vine in minte alta expresie) si cand ajungea zona afectata la rola se bloca geamul. Semana destul de bine cu ce spui tu ca simptome.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • #8
                Originally posted by sinja
                Nu mai am garantie.
                Daca nu mai ai grantie, ia un toex si desfa fata de usa si vezi ce e acolo. Sa nu incerci sa desfaci si macaralele din suruburi, nu o sa le mai pui la loc.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google