Scurgere de ulei - 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scurgere de ulei - 1,6 16v

    Sunt posesorul unui Logan 1.6 16 V cumparat in Februarie 2007.
    Dupa numai 8.400 km parcursi imi curge ulei in partea dreapta fata sofer, intre roata dreapta fata si pata de condens de la aerul conditionat.
    Am inca garantie, asa ca, m-am dus la dealer-ul SC Auto Europa SRL din Timisoara si mi s-a spus ca este o problema la cutia de transmisie. Mi s-a schimbat : fulia; curea transmisie; semering.
    Am scos masina din service si am parcurs 200 km.
    Surpriza: acum imi curge ulei in acelasi loc, dar sunt doua pete.
    M-am intors la service, tot in garantie si alte surpriza: ar fi o problema la arborele cotit.
    FRATILOR ! Nu va cumparati Logan 1.6 16V.

  • #2
    Dece dai un asemenea sfat ???
    Si eu sunt un posesor de PRESTIGE si mai fugaresc si un MCV pe 1.6 16v si iti spun ca ce ai raportat tu nu e o problema generala.
    Tie iti indic sa incerci si la alt service ca se pare ca baietii la care ai mers sunt cam aerieni daca nu au rezolvat din prima
    Nu sunt expert in MECANICA AUTO ca sa iti spun ce e stricat dar macar iti recomand sa incerci alt service autorizat dacia.
    Fii sigur ca va reveni cineva cu un REPLY in care iti va recomanda unul bun din Timisoara ca avem destui useri si de acolo.

    Comment


    • #3
      @Bogdyi- iti inteleg furia , si supararea pe care o simti, dar nu te enerva "ca magarul pe sac". Daca ai avut tu ghinionul sa ai asemenea problema, nu inseamna ca toate sunt la fel. Se putea intampla la orice masina cu orice motorizare. Eu personal, nu cred ca are ceva la arborele cotit. Vorba lui GLDexTer, mai incearca si la alt dealer, si daca tot nu se rezolve suna la "vocea clientului". Atata timp cat masina o ai inca in garantie, nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme.
      Cu stima, FLO.
      , sunt cu ochii pe voi !
      :thumbsup:

      Comment


      • #4
        In primul rand schimba service-ul si problema se va rezolva, dar se pare ca este o problema generala la Prestige si nu numai. Mai cunosc 3 persoane cu aceasta problema.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #5
          Originally posted by andrei
          In primul rand schimba service-ul si problema se va rezolva, dar se pare ca este o problema generala la Prestige si nu numai. Mai cunosc 3 persoane cu aceasta problema.
          tot la 1.6 16v???

          sigpic

          Comment


          • #6
            Semering...unde mai anume? la planetara? care?

            Comment


            • #7
              O sa ma uit de fiecare data sub masina,sa speram ca n-o sa am surprize dintr-astea .Numai bine
              Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

              Comment


              • #8
                Originally posted by sonykel
                tot la 1.6 16v???
                Daca am zis Prestige am zis tot...
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #9
                  Ti-am zis eu Sony , sa-ti iei diesel !! )
                  , sunt cu ochii pe voi !
                  :thumbsup:

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by FLORYN
                    Ti-am zis eu Sony , sa-ti iei diesel !! )
                    hai ma nu ma mai torturati

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      o fi vre-o problema pe un anume segment de masini prestige si eu mai stiu vre-o 2 vecini din scara care se plangeau de o asemenea problema dar nu i-am mai auzit cred ca au rezolvat ...bine ca am disel :P

                      Comment


                      • #12
                        Va multumesc pentru incurajari,
                        * GLDexTer, voi incerca alt service. Si mie mi se pare cam aiurea service-ul SC Auto Europa SRL din Timisoara. Mai mult, Directorul Service de la aceasta firma imi spune ca si mecanicii auto pe care ii au sunt si "ei oameni", care vezi Doamne pot gresii. Sa inteleg ca la prima data cand am apelat la ei au dat masina spre remediere la "stagiari" ?
                        * FLORYN am scris si la "vocea clientului" si inca nu am primit nici un raspuns. Cred ca inca "imi iau amprentele". Dupa acea problabil o sa-mi dea un raspuns "evaziv".
                        * andrei, am inteles. O sa ma duc si la alt service.
                        *Christnacht, nu vreau sa te stresez. Dar, eu am observat pata de ulei din intamplare. De acea sunt asa de suparat ca "magarul pe sat", vorba lui FLORYN. Am facut o gramada de km pe autostrazile Europei cu 110, 120 km/ora si nu mi-a trecut prin cap sa ma uit sub masina. Daca mai continui ce se poate intampla ? Numai bine

                        LOGANisti va multumesc pentru incurajari si sfaturi !!!

                        Comment


                        • #13
                          daca ai grija sa nu ramai fara ulei... banuiesc ca nu pierde muult...
                          deci daca verifici periodic nivelu nu cred ca se intampla nimic
                          dar teoretic nu poti sa iei itp-ul ``pe bune`` nu se admite asa ceva...

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            sonykel's baby
                            nu este vorba de uleiul de motor unde poti verifica nivelul cu joja.
                            Cand faci cate 4.000 km dus intors cu asa o masina "varf de lance" de la Dacia nu poti sa te opresti sa verifici nivelul uleiului de la toate compartimentele existente.
                            Multumesc, asa este. Nu trebuie sa admit asa ceva.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by bogdyi
                              sonykel's baby
                              nu este vorba de uleiul de motor unde poti verifica nivelul cu joja.
                              Cand faci cate 4.000 km dus intors cu asa o masina "varf de lance" de la Dacia nu poti sa te opresti sa verifici nivelul uleiului de la toate compartimentele existente.
                              Multumesc, asa este. Nu trebuie sa admit asa ceva.
                              nu te supara dar n-am inteles ca nu prea ma pricep
                              imi dadeam si eu cu parerea...
                              si ce ai vrut sa zici prin verificarea uleiul din toate compartimentele existente?

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google