Problema Oglinda Exterioara

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    stau si ma intreb, oare astia la dacia chiar nu puteau face o pereche de oglinzi adevarte, sanatoase pentru masina asta?! masina care totusi a rupt toate normele de vanzari...mai ales cele mici cu care venea ph1(cele de solenza) au fost penale!

    Comment


    • #17
      oglinda este actionata de niste cremaliere din pacate din plastic cremalierele sunt deplasate sus jos sau stg. dreapta de motorase el. cremaliera se buleste usor dac actionezi joisticul mai ales cand oglinda este inghetata sau daca trage vreun nanac de ea trage usor de oglinda (sticla) spre tine si se dclipseaza actioneaza joisticul si vezi daca se deplaseaza cremalierele verifica conexiunile electrice

      Comment


      • #18
        exact, conexiunile electrice

        Comment


        • #19
          oglinda mea electrica merge bine in sus si in jos. ceea ce inseamna ca motorasul functioneaza. problema care o am este ca pe orizontala cand ajunge la capat lateral nu mai pot sa o readuc inapoi. ramane blocata. trebuie sa apas pe ea si face un clanc. apoi functioneaza normal.

          ma deranjeaza ca oglinda are un joc mare cand apas pe diagonala cu degetele. imi da impresia ca acum o sa pice jos. eu cred ca s-au rupt din clemele de prindere, voi ce ziceti? masina este in garantie o sa merg sa le arat problema, sigur au clemele respective.

          Comment


          • #20
            daca esti in garantie nu mai umbla la ea mergi la service ai cremaliera rupta la capat sau asa cum banuiesti s-a rupt una din clemele de prindere

            Comment


            • #21
              sal stie cine daca pot schimba juisticu la oglina de la logan ca mi sa rup! este de reglaj manual
              pls un raspuns multam

              Comment


              • #22
                da se poate schimba si cu unul electric ,problema e ca nu gasesti de cumparat separat mecanismele de reglare(mecanic,electric)
                aceeasi treaba am patit si eu s-a stricat mecanismul de reglare practic acel suport al oglinzii care o ''orienteaza'' situat in partea din spatele oglinzii propriu-zise;
                p.s:am trecut pe electrice

                Comment


                • #23
                  si mie mi s a stricat mecanismul de reglare manuala a oglinzilor exterioare,ambele in luna iulie(nu mai le pot regla din interior si trebuie sa fixez oglinda cu un carton pe pozitie),eu presupun ca are ceva legatura cu caldurile din timpul verii si sistemul prost care cedeaza din aceasta cauza.acum intrebarea este aveti idee le as putea schimba pe casco ?

                  Comment


                  • #24
                    Citeste cu atentie conditiile de asigurare.
                    Nu cred ai sa gasesti vreun articol referitor la reparatii in caz de..defectiuni ale unor subansamble ale masinii.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #25
                      eu am masina in garantie si am avut aceeasi problema, am fost la o reprezentanta unde au facut cateva poze si dupa 2 zile mau chemat si au schimbat oglinda fara nici o problema.

                      Comment


                      • #26
                        treaba nasoala este ca am masina de 5 ani,cat timp am avut garantia nu s a stricat nimic,nici acum nu am mari probleme slava domnului,dar beleaua cu oglinzile este suparatoare.
                        ai dreptate iancuMIC nu cred ca o sa le schimbe pe casco.
                        din ce am vb cu un mecanic de la dacia el recomanda sa le schimb cu unele electrice,el zice ca daca as monta tot mecanice,cu reglaj din interior,ar fi doar o chestiune de timp pana s ar strica si cele noi,cica f multi au venit la ei cu problema oglinzilor mecanice

                        Comment


                        • #27
                          Si eu am problema asta la un mcv din 2007. Am scos oglinda, sticla, si am pus o sarma in spatele ei sa o tina mai ridicata, adica reglata. E boala veche.
                          Cat despre schimbarea mecanismului, doar a mecanismului, nu este posibil, am incercat eu. Cablurile care misca oglinda sunt taiate la fix si tensionate, la capete este ambutisata o clema pe care nu o poti desface.
                          Nu se strica de la fortare, ci la mine am incercat sa reglez oglinda si dintr-o data am simtit ca s-a slabit ceva iar oglinda s-a dereglat si aia a fost, am constatat ca s-a stricat si caput reglaj.
                          Last edited by MihaiiahiM; 1 December 2013, 11:33.
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            mie mi se pare ciudat ca oglinzile s au sticat una dupa alta la scurt timp-in aceeasi vara,inseamna ca s facute sa tina un anumit timp

                            Comment


                            • #29
                              Si eu am avut aceasi problema, am cumparat o alta oglinda noua aftermarket care m-a costat 100 lei si care s-a potrivit perfect

                              Comment


                              • #30
                                Si eu am aceasi problema, de vreo jumate de an is rupte ambele, asa ma enerveaza la culme, tot timpul nu sta reglata, sare cartonul, se uda + tiganie am, desfacut mecanismul si am vazut care e problema care zic eu nu se poate face nici cum. Trebuie schimbate cablurile alea si din cate am inteles un kit pentru o oglinda e cam 80 ron = Nu merita, mai bine le sparg !!! Si a doua modalitate ar fii sa pui un mecanism pentru oglinzi electrice care cred ca ai iesi mult mai ieftin... doar atat ca tre sa tragi cablurile si sa pui joystik (gasesti in dezmembrari cate vrei )

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google