Logan Van - GPL/Suport Butelie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan Van - GPL/Suport Butelie GPL

    Salutare.
    Am si eu putin nevoie de ajutor. Vreau sa montez o instalatie GPL pe un Logan Van, 1.6 MPI. Eu m-am interesat de preturi in mare parte. Imi poate recomanda cineva ce tip (instalatie multipunct sau secventiala - care e diferenta??) sau marca e mai recomandata pt modelul asta???
    Ideea e ca vreau cu rezervor in spate (in locul in care se pune marfa - vreau sa iau o butelie de 9 de litri) si am inteles ca e nevoie de montarea unui suport tip grilaj deasupra buteliei de gaz (cica asa recomanda cei de la RAR, altfel nu imi trece instalatia in carte). Am tot cautat pe cineva care sa faca asa ceva, insa nu am gasit pe nimeni.
    E cineva care sa ma poata ajuta cu cateva raspunsuri?

    Tks.

    scuze, vroiam sa spun ca vreau sa iau un rezervor de 90 de litri, nu de 9 :d
    Last edited by florin2685; 3 July 2013, 23:33. Reason: Automerged Doublepost

  • #2
    dar de ce nu pui o toroidala in locul rotii de rezerva , intra undeva la 40 l / gpl cu o autonomie de vreo 500 km drum , in oras undeva la vreo 400 km . iar rezerva o arunci undeva in masina vezi tu unde ca pentru aia la rar nu se cere o pozitie anume de montaj .
    iar ca model de instalatie cea mai ieftina si cea mai simpla de intretinut tomasetto stag 200

    Comment


    • #3
      E si asta o idee, insa mi s-a pus pata pe un rezervor mare, de 80 sau 90 de litri, sa nu ma mai opresc asa des la pompa
      . :

      Comment


      • #4
        asa e dar la rezervoru ala de 80- 90 litri sa stii ca nu intra decat 80% gpl ( lucru valabil pentru toate buteliile de gpl ) adica vreo 60 litri . iar locul ocupat in bena o sa fie destul de important una peste alta vreo juma de metru cub .

        Comment


        • #5
          Da, stiu si partea asta cu capacitatea de incarcare. oricum 80% din 90 de litri vin cam 72 de litri, iar daca cu 40 de litri fac 400-500 de km, cu 72 voi face undeva pe la 700-800 de km sau mai multi si eu asta urmaresc... sa am cat mai putine opriri, sa nu mai pierd timpul cu opriri dese la pompa... cum e vorba aia: "Time means money"

          Comment


          • #6
            Nu ar fi nevoie si de un scut daca pui rezervorul sub masina? Intreb pentru ca mar interesa Gpl pe un Logan pickup
            Cum sta consumul de vrei gaz?

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google