Probleme La Iesirea Din Tara Cu Un VAN,acesta Fiind Autoutilitara

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme La Iesirea Din Tara Cu Un VAN,acesta Fiind Autoutilitara

    Daca vreau sa ies din tara cu un VAN,pot aparea probleme,acesta nefiind masina de turism,ci utilitara?Am patit-o odata cu o alta utilitara mica,la iesirea din Ungaria m-au bagat in vama,impreuna cu TIR-urile,au cantarit masina si am platit vreo 60 Euro,avand masina 200 kg incarcatura.La iesire din Ungaria spre Romania(Nadlac).Na,ca mi-am raspuns eu la intrebare.De ce utlilitata trebuie"vamuita,turismul,nu? Cum se poate evita tratamentul "preferential",daca se poate.Daca merg cu turismele,si nu cu TIR-urile,ma pot scoate vamesii din rand? Ce conventie internationala exista in cazl utilitarelor mici?Multumesc pentru rabdare.

  • #2
    Salut! Eu lucrez la o firma de comisionar in vama, dar nu la frontiera...Din cata legislatie mai cunosc eu, n-ar trebui sa ai probleme la frontiera decat daca...transporti marfa. Ai zis ca tura trecuta aveai vreo 200 kg de marfa. Pai atunci te baga la "transportator" si nu la persoana care merge sa se plimbe cu masina. Mai da cu goarna pe forum sau poate gasesti cunostinte la POLITIA DE FRONTIERA, nu la Vama, sa afli amanunte. Fiindca traim in Romania, sa stii ca multe depind si de cei care sunt de serviciu cand vrei sa treci tu, daca sunt mancati, bauti, odihniti...Bafta !
    LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

    Comment


    • #3
      Originally posted by holingher View Post
      Daca vreau sa ies din tara cu un VAN,pot aparea probleme,acesta nefiind masina de turism,ci utilitara?Am patit-o odata cu o alta utilitara mica,la iesirea din Ungaria m-au bagat in vama,impreuna cu TIR-urile,au cantarit masina si am platit vreo 60 Euro,avand masina 200 kg incarcatura.La iesire din Ungaria spre Romania(Nadlac).Na,ca mi-am raspuns eu la intrebare.De ce utlilitata trebuie"vamuita,turismul,nu? Cum se poate evita tratamentul "preferential",daca se poate.Daca merg cu turismele,si nu cu TIR-urile,ma pot scoate vamesii din rand? Ce conventie internationala exista in cazl utilitarelor mici?Multumesc pentru rabdare.

      Eu unul am iesit in luna august 2009 cu van-ul din tara si nu am avut probleme.
      Intradevar am fost intrebat unde ma duc ?
      eu : la plimbare
      ag.vamal : drum bun

      Nu m-au controlat in masina , nici la dus , nici la intoarcere.

      Spor

      Comment


      • #4
        Inseamna ca tu ai avut norocul ca vamesii sa fi fost bauti, mancati si odihniti (asa cum a spus Gusi).
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #5
          si eu lucrez pe un van si chiar ma intrebam daca pot iesi cu el din tara,e diesel si consuma mai putin,daca am in spate cumparaturile absolut normale din tara unde ma duc,aceleasi cumparaturi pe care le tin in portbagaj daca aleg sa plec cu berlina,sunt considerat trasportator?!!ma refer la chilipiruri suveniruri etc...ce prostie!

          Comment


          • #6
            @PCH- Daca vii cu cumparaturi personale, n-ai nici o problema!
            LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

            Comment


            • #7
              Am si eu un VAN si am fost in Noiembrie 2009 cu el pana in Danemarca, fara nici o problema pe la vama. Nu am avut marfa propriuzis dar am avut o groaza de bagaje. La intrare in Ungaria au vrut doar sa vada ce am in spate si atat.
              In 2008 am fost tot cu VAN-ul de 2 ori pana in Italia si tot fara probleme. Nu cred ca ii intereseaza tipul de masina ci eventuala marfa transportata. Drumuri bune...

              Comment


              • #8
                salut vreau sa complectez si eu am iesit anul trecut prin august din tara cu un van si nimic ma controlat la tigar si atit ....am avut un cartus in plus sa confiscat si am primit amenda 80 euro .
                Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                Comment


                • #9
                  Sal! si eu am iesit de multe ori din tara pana in Danemarca, altadata pana in Norvegia....Italia, Franta si Bulgaria cu berlina si sincer sa fiu numai in Italia si in Franata am platit dar in Ungaria si Austria niciodata nu am platit vigneta si nu m-a prins nimeni iar in Franta m-am saturat la cate bariere cu taxa am oprit si nu m-a oprit nimeni, niciodata si masina mea este foarte dotata in aparatura si + ca am avut si 2 bikle sus pe ea + o antena de 2 m.pe ea, nimeni, niciodata nu a indraznit sa ma opreasca si am avut si detectorul radar pe bord....oare sa fiu invizibil sau norocos??
                  lipsa text

                  Comment


                  • #10
                    Le-a fost frica sa te opreasca.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #11
                      Eu am iesit cu vanul pana sofia.La vama la iesire din tara nu m-a controlat nici nu m-a intrebat nimeni nimic.buletinu si drum bun,iar la intoarcere pe fratimiu care era in fata mea cu o berlina l-a controlat si in gheozdane(probabil din cauza ca masina arata ca un tomberon plin cu sticle de kemerita(berea de ei)) iar pe mine ma intrebat ce am in spate.Eu m-am 'panicat' i-am zis: citez ' 2 gheozdane, adica haine,aaaa nimic 2 gheozdane' ) Mi-a zambit si mi-a urat drum buna,nu s-a uitat.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google