Doresc Sa Achzitionez O Utilitara Mica :)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doresc Sa Achzitionez O Utilitara Mica :)

    Salut, sunt nou pe acest forum dar am o intrebare pentru cei care cunosc cat de cat utilitara logan van.Ma intereseaza sa cumpar un van cu motor 1.5 85 CP inmatriculata RO si sa plec cu ea in Italia pentru a transporta sa zicem ziare si reclame in Roma,greutate maxima 500kg.Doresc sa stiu daca se merita un logan van avand in vedere ca a iesit din productie !! si daca motorul se comporta bine la un drum lung Romania-Italia. Va Multumesc anticipat.

    ps- concurente ar fi:doblo,citroen berlingo,renault kango.

  • #2
    Am avut van 1,5 dci din 2008 (luat nou) pana prin 2011. Masina s-a comportat bine dar nu a fost nici hingherita. Carlinga are 1,8 metri pe lungime, dar e mai putin inalta. Sunt sanse mari sa apara probleme la injectoare, pompa de injectie, etc...benzina nu te ajuta? Eu as merge in mod clar pe Doblo 1.3

    La drum lung masina este ok, de ce nu ar fi? Piese pentru ea se vor gasi multi ani de acum incolo. Ramane semnul de intrebare cu sistemul de injectie.
    Last edited by PCH; 4 January 2014, 16:32.

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru sfat,benzinar nu cred ca ma poate ajuta calculand la ce castig am si ce consum.In Roma e trafic infernal dimineatza si seara soseaua de centura cu 3 benzi pe sens e plina,se merge in prima treapta si a doua kilometri iar la consumu ? nici nu ma gandesc

      Comment


      • #4
        Aoleuuuu ! Frate PCH nu-mi mai aminti de fiat cu motorul ala de 1,3 Mjet.M-a mancat de bani!
        Cea mai mare problema este lantul de la distributie.La 60,000 km a inceput simfonia.Are un intinzator hidraulic foarte ,foarte prost facut !Am dat la revizie cca 1500 ron pe schimbatul distributiei la reprezentanta.Asta in 2007 !
        Nu mi-as mai lua Fiat nici daca mi l-ar da degeaba ! Mananca bani la greu,sau poate doblo meu a fost ghinionist !
        De abia am scapat de el,la cca 100.000km iar incepuse lantul sa zornaie !
        Orice dar nu Fiat !

        Comment


        • #5
          Si eu am cautat pentru o perioada un van si ma uitam dupa Doblo...stiam ca e fiabil 1.3. Daca spui ca si ala e cu problema, ce sa mai iei?!

          VAN-ul asta 1.5 85 hp, il cumperi de la cineva cunoscut? Sau pur si simplu vrei sa cumperi unul SH?! In Roma nu exista GPL?

          Comment


          • #6
            fiat doblo, citroen berlingo, peugeot sunt proaste pe partea de motor + cutie. un ford tranzit custom, mercedes vito, vw caddy ??

            Comment


            • #7
              La vito sunt probleme cu injectoarele,cel putin la seria 638 110cdi scapa motorina pe langa ele,si se depune o calamina de le scoti numai rupte(experieta propie)iar rezolvarea problemei este foarta simpla:largita gaura de 6 la 8 si saibe din dezmembrari dupa bmw,sunt niste saibe putin concave..
              In rest in 3 ani de cand il am nu am intalnit alte probleme,iar toate reparatiile astea mau dus in jur de 200 lei
              Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
              Cine este interesat ma poate contacta pe privat
              sigpic

              Comment


              • #8
                van ul asta incerc sa-l achizitionez pe net sunt inca in cautare,dispun de un buget 4000 E(maxim). Va multumesc tuturor pentru pareri !

                Comment


                • #9
                  La banii astia un Logan van e cea mai buna alegere.

                  Comment


                  • #10
                    Daca mergi cu el in afara ia-ti un diesel.Dar fii cu bagare de seama ! Van-urile diesel nu sunt rulate duminica !In italia motorina este buna,nu este amestecata cu apa,nu cred ca o sa ai probleme prea curand !

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Rac View Post
                      Daca mergi cu el in afara ia-ti un diesel.Dar fii cu bagare de seama ! Van-urile diesel nu sunt rulate duminica !In italia motorina este buna,nu este amestecata cu apa,nu cred ca o sa ai probleme prea curand !
                      Salut, sa inteleg ca injectoarele in Romania cad din cauza apei care se gaseste in motorina sau .. in 2 cuvinte e o problema de motor la logan? Stima! si multumesc de pareri tuturor.

                      Comment


                      • #12
                        Am avut la firma un Fiat Doblo 1.3 cateva luni. Motorul mi s-a parut prea mic si puturos pentru caroseria, respectiv dimensiunile masinii. Desi era diesel, sub 2800rpm era lesinat. Consumul era undeva la 10-12 in Bucuresti, toti trageau de el datorita motorului mic. La capitolul fiabilitate nu il pot lauda, mai mereu avea martori aprinsi in bord.

                        Comment


                        • #13
                          ia un caddy mai vechi, logan van dci SH ai toate sansele sa iei o masina cu multi km iar motoarele 1.5 dci sunt extrem de proaste cand trec de 100-150.000km reali. daca luai masina noua era ok 1.5 dci dar sa o iei si sh, maii discutam si de van care automat s a facut treaba cu ele si nu gasesti cu putini km....

                          o idee buna ar fi un logan benzina si sa ii bagi gpl. dar nu stiu sa nu cumva sa te incurce butelia la spatiu din duba..
                          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                          Comment


                          • #14
                            Eu iti recomand un Peugeot Expert, de preferat cel cu motorul de 1.9 diesel.



                            Ai o gramada de spatiu si consum ca la Loganul Van. In plus, piesele si consumabilele sunt mai ieftine.
                            sigpic
                            Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                            Comment


                            • #15
                              un motor 1.9 peugeot expert.. sa zic pana in 150.000km inscris pe Romania... vorbim de peste 5000 E.Oricum iti multumesc de parere si sfat.In legatura cu logan van, ceea ce spunea mai sus un coleg.. faza e ca orice masina o poti gasi cu km modificati.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google