Doresc Sa Achzitionez O Utilitara Mica :)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu iti recomandam Expertul degeaba. Ultima banca la care am lucrat avea si un IFN (NBG Leasing). Peugeot Expert a fost printre putinele autoutilitare pentru care firmele ce le achizitionau NU renuntau la contractele de leasing si nu le inapoiau. Rapoartele pret/dotari/calitate/intretinere/utilitate pentru masina asta sunt dintre cele mai bune. Ca lungime, nu e mai mare decat Logan Van dar e mult mai spatios si mult mai confortabil in cazul drumurilor lungi. Sper sa-ti fi fost de folos.
    sigpic
    Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

    Comment


    • #17
      Pentru italia GPLul e mai ok, e si mai ieftin de reparat acolo daca se intampla ceva. Masina neincarcata, stat mult pe loc, merge si ala de 1.4.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • #18
        Dom'le, ca mai tura-vura?
        Ia-ti un Logan Van pe la trei mii, sa fie pe benzina, motor 1,6 MPI, schimba-i uleiul si distributia, trece-l pe GPL - toata afacerea te scoate la 4 000E, dupa care apa, paie si bataie!

        Comment


        • #19
          la 4 mii nu iei mare lucru.Expertul e ok .am vazut ca au multi si chiar merg bine fara mari batai de cap,dar e scump.prin urmare ramane doar ul Logan Van.pe diesel nu recomand din cauza injectoarelor.cu benzina iesi scump la mers dar ai fiabilitate.am vazut van cu 1,4 rupt in gura si motorul tot nu vroia sa cedeze.avea peste 230 mii km.era al unor colorati care nici reviziile nu i le faceau si tot mergea.si merge si azi ..fac Tecuci-Botosani.umbla cu scoabe,potcoave si ate fiare.
          Welcome to the Club, We Have Jackets !

          Comment


          • #20
            OK, multumesc tuturor pentru pareri si sfaturi!!! colegului ady_p pentru recomandarea peugeot expert.Discursul este in felul urmator, un expert e ok inteleg in final au aceleasi motoare de pe fiat scudo model 2000-2013 sau 14 la fel si citroen jumper, m-am uitat pe net...ceea ce cunosc si aici prin roma aceste masini cu .. un maxim de 145.000km nu le gasesc sub 4.500-5000.Oricum va multumesc tuturor pentru sfaturi.Detin 2 maini pe benzina deocamdata si doresc un diesel pentru carat ceva marfa.Acum stau si ma intreb ca am citit si altele pe forum dieselul de la Logan 1.5 IN GENERAL ma refer are probleme cu injectoarele din cauza motorinei din Romania??? sau doar e o problema de cum sunt facut,concepute..Aici am discutat cu propietari de logan 1.5 MCV (roma) si mi-au spus ca nu au aceste probleme.Exemplu 260.000 km si doar consumabile.. in care include distributie ambreaj.. si volanul nou ca se consumase.... STIMA TUTUROR !!! nush ce sa mai cred :P

            Comment


            • #21
              Motorina este problema in Romania.Este amestecata pe drum cu apa !
              Am adus personal Ford Mondeo din Germania ,E3 cu 489.000 km la bord fara ca injectoarele sa fie schimbate.(avea carte service originala,servisat la 15.000,nu cea de la bisnitarii romani).Masina funciona perefect in parametrii La capitolul injectoare ford a avut pana in 2007 acelasi sistem de injectie Delphi commonrail ca Dacia !

              Comment


              • #22
                Pai nu sunt motoare PSA? Stiu ca doar 1,8 e Ford (pe focus, pe mondeo nu stiu exact cum e).

                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                Comment


                • #23
                  Motoare Peugeot sunt cele de 1,6 tdci si 1,4 tdci.1,8 si 2,0 au fost de productie Ford pana in 2007.Din 2007 si cel de 2,0 este conceput cu Peugeot !A ramas si azi doar batranul 1,8 probabil cel mai fiabil si cel mai bun motor diesel contruit vreodata de Ford !Motoarele de 2,0 si 2,2 tdci au fost exceptionle mai putin injectia.Distributie pe lant,accesorii externe foarte bine pozitionate.In 2000 cand a aparut motorul diesel de 2,0 a fost dotat cu 16 supape si injectie electronica ,printre primele diesel multisupapa.
                  Last edited by Rac; 9 January 2014, 22:05.

                  Comment


                  • #24
                    Am înțeles. ..merci de precizare!

                    Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Rac View Post
                      Motoare Peugeot sunt cele de 1,6 tdci si 1,4 tdci.1,8 si 2,0 au fost de productie Ford pana in 2007.Din 2007 si cel de 2,0 este conceput cu Peugeot !A ramas si azi doar batranul 1,8 probabil cel mai fiabil si cel mai bun motor diesel contruit vreodata de Ford !Motoarele de 2,0 si 2,2 tdci au fost exceptionle mai putin injectia.Distributie pe lant,accesorii externe foarte bine pozitionate.In 2000 cand a aparut motorul diesel de 2,0 a fost dotat cu 16 supape si injectie electronica ,printre primele diesel multisupapa.
                      Ai cunostinte care au avut probleme cu motoarele produse de Peugeot? Nu de alta, dar eu stiam ca francezii fac cele mai fiabile si rafinate motoare diesel.

                      Comment


                      • #26
                        avem peugeot boxer si are peste 350 mii km si merge ceas motorul.reviziile facute ca in manual.renault-urile de la firma care ne aduce vopsele mai toate au avut probleme de toate felurile la motor.renault e o exceptie.la motoare diesel renault nu prea le are.megan-urile aduse de afara si rulate un pic prin|Romania mai toate au belele la injectie.vorbesc de legendarul 1,5 dci in toate versiunile de putere.am un pompagiu in sat care are in fata casei o gasca de masini renault la reparat.mai nou au aparut si nemtoaicele la coada.
                        Welcome to the Club, We Have Jackets !

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Dan Eugen View Post
                          Ai cunostinte care au avut probleme cu motoarele produse de Peugeot? Nu de alta, dar eu stiam ca francezii fac cele mai fiabile si rafinate motoare diesel.
                          Sunt cu mult peste cele Reno, dar mai apar probleme la injectie, ca la orice Diesel!

                          Comment


                          • #28
                            Cele mai fiabile motoare diesel sunt ALH-urile produse de VW.
                            Sunt prezente inca pe sosele masini cu peste 1.000.000 de km ce inca ruleaza,fara nisi o saiba inlocuita la motoare sau injectie !
                            Peugeot...probabil rafinat,dar cam atat !
                            Motoarele de 1,6/109cp sunt unele dintre cele mai slabe din gama.Turbina prost gandita,scurgeri masive de ulei pe la partile superioare,injectie bosch zgomotoasa,si altele.1,6/90 cp este mult mai fiabil.
                            Daca este sa ne luam dupa clasamente,cel mai bun motor diesel al anului 2013 este cosntruit de FORD.
                            Germanii prezenţi la Salonul Auto de la Frankfurt au rămas pur şi simplu şocaţi în momentul în care au aflat că cel mai bun motor al anului 2013 este construit de Ford. Poţi să le spui germanilor că cel mai...

                            La fel si la benzina,Ford detine de doi ani titlul !

                            Comment


                            • #29
                              Cum era reclama aia mai veche:

                              FORD.

                              Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                              Comment


                              • #30
                                @Rac, ALH-urile sunt motoare diesel excelente dar, din cate ştiu, n-au fost puse si pe utilitare. Corectează-mă dacă greşesc.
                                Personal, cunosc pe cineva, un prieten de-al meu, ce are o Skoda Octavia I luata de noua cu motor ALH, a facut pana acum peste 450.000 km cu ea şi n-are nicio problemă, bineinţeles, revizii efectuate la timp. Reviziile la timp, după părerea mea, contează, de fapt, cel mai mult in cazul oricarei maşini.
                                sigpic
                                Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google