Logan VAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Domnu' Lyxy,ce cod culoare are masina d-voastra.Nu e bleu marin,nu? Pare a fi metalizata.

    Circul cam 10.000 km pe an.Merita sa-mi cumpar un diesel,sau sa raman la un benzinar? E diferenta mare la consum,dar si la pretul de achizitie(1600 euro).Stiu ca un diesel ,la aceasi cilindree ,e semnificativ mai "puternic" decat un benzinar.
    Last edited by holingher; 6 October 2009, 21:35. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #62
      @holingher-la km pe care ii faci nu-ti merita un diesel pentru ca iti amortizezi diferenta de pret in aprox. 5 ani.Dar daca ai sursa de motorina,iti merita diesel.Eu am un van din ianuarie,de1,4,si chiar azi am implinit 15000km cu el.

      Comment


      • #63
        Eu am lucrat pe un van si se comporta exemplar pentru ceea ce e facut adica sa care cat mai mult,motor 1.5 de 70 caluti era perfect pt ea chiar si incarcata avea cuplu din belsug,singura nemultumire ca era suuper ultra mega spartana la interior scaunul de la sofer nu se putea da foarte mult in spate din cauza peretelui despartitor si niste usi culisante ar fi fost super! Dar ca dubita is face super treaba

        Comment


        • #64
          Culoare = NU este metalizat

          @ holingher

          Nu cred ca la NUMAI 10.000km/an merita un diesel !
          Culoarea este albastru normal(?)este NE-metalizat cea mai ieftina, am luat masina din RO la un pret foarte-foarte bun
          Se pare ca in RO modelul nu merge prea bine....poate ca din cauza ca taxele sunt pentru o masina de marfa/utilitara si alea sunt scumpe acolo !?
          Aici in Germania sunt mai mici pentru un CAMION, ca ce se inmatriculeaza VAN-ul in Germania = 112 € pe an

          Drum bun la toti
          Lixy

          Comment


          • #65
            Covor spatiu marfa, codul?

            Buna ziua

            Intre timp am facut 6000 km cu VAN-ul si tot mai sunt foarte multumit de el
            Am pus si protectile alea pe spatiul marfa in stinga+ dreapta, am scimbat uleul la 2000 km(!?).
            In fiecare data cind alimentez(ca. 50 lit.) inainte sa pun Motorina bag 200-250 ml de ULEI AMESTEC 2T in rezervor.
            Motorina/Dieselu in RFG este foarte "USCAT". Chestia asta este recomandata chiar de mai multi prod. Auto in RFG !!!
            ... daca duci un Mercedes-Diesel la noi la revisie ei iti toarna 1 litru de ulei in rezervor, fara sa stii(e inoficial).... asa au pimit ei ordinul

            Tot mai caut ca disperatu: "Covor protectie planseu spatiu marfa" pentru VAN !!! Poate sa imi spuna cineva macar codul pentru el ?

            In Germania nu se gaseste covorul asta, numai din lemn.
            Si daca il comand aici la Renault/Dacia il aduc din Romania, ar dura 4-5 saptamini(!) ar costa 220 € si mai cer pentru transport de la ei din nordul Germaniei pina la mine in sud 45 €

            Drum bun la toti.

            La noi ninge, -2 grade si motorina este azi 4,80 Lei/lit.
            Attached Files
            Last edited by Lixy; 15 October 2009, 19:10.

            Comment


            • #66
              4,8 lei litru ? ... oo e bine,..in scurt timp va ajunge si la noi asa
              Cu useru silviu_79 ai luat legatura ?

              Comment


              • #67
                @ Lixy-Ti-am trimis un link pe PM. Poate gasesti printre ele ce mai ai nevoie.Se putea face un discount bunisor,la toate accesoriile pt logan-ul tau

                Am eu un covor spatiu marfa dar nu este original,este confectionat din banda de cauciuc de 1,5 cm,decupat exact.Amortizeaza orice fel de incarcatura,fara nici o sansa sa iti distruga planseul sau sa ti-l zgarie,decupat exact ca cel original.
                Life Is A Mistery!
                VW Touareg 3.2 V6 4x4 automatic

                Comment


                • #68
                  precablaj ascuns?!

                  am la firma un logan van chel, i-am cumparat cass si boxe cu gandul sa le montez singur, cica are precablaj.... am gasit mufa iso sub masca, firele la boxa de pe partea dreapta undeva sub bord, dar firele pt boxa din stanga nu.

                  Imi poate spune cineva unde sa caut amaratele alea de fire?

                  Comment


                  • #69
                    Ar trebui sa le gesesti prinse in suportul difuzorului, pe fiecare parte.

                    Comment


                    • #70
                      Lixy salutare
                      Lucrez si eu pe un VAN 1.5 dci 70 cp de circa 5 luni de zile..
                      Sincer sunt extrem de multumit de el.
                      dotari : -dublu airbag
                      -abs
                      -servo
                      -aer conditionat
                      -proiectoare ceata
                      - inchidere centralizata + alarma
                      -radio cd cu mp3

                      Am mai adaugat de cand sunt pe el aparatori noroi fata si spate, huse, si o statie emisie/receptie..

                      Tinand cont ca e masina de firma si nu este a mea am grija de ea precum ca si de amea personala.

                      Urmatorul lucru pe care am sa-l pun pe masina sunt niste H4 philips lumina alba + in proiectoare.

                      Momentan am 108500 Km dintre care 30000 i-am facut eu din aprilie.
                      Am sa deschit un Thread cu MENTA si sa va dati cu parerile..

                      Bafta-m trafic la toata lumea
                      Attached Files
                      Last edited by Bughilas; 5 September 2010, 22:47. Reason: sa adaug o poza

                      Comment


                      • #71
                        nu stiu cat de aspectuos este acest van dar sunt convins de un singur lucru...este INCREDIBIL de rezistent,poate fi catalogat "masina de enduro" ...sta foarte bine pe articularii si toate cele!super masina!

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by holingher View Post
                          M-ar interesa cum se calculeaza impozitul la VAN:in functie de capacitatea cilindrica sau,fiind utilitara, de greutatea maxima admisa. As dori sa aflu niste cifre concrete, cat se plateste pentru un VAN impozit pe an.
                          rovineta e 380 lei pe an
                          impozit 240lei si cred ca e in functie de hotararile consiliului local

                          Comment


                          • #73
                            amortizoare van

                            fratilor sfatuiti-ma ce amortizoare sa-mi iau(drumurile noastre m-au scos la .....schimbat amortizoare)

                            Comment


                            • #74
                              ma ajuta si pe mine cineva cu un numar de identificare de la un van sau pick up. Vreau sa cer un pret la o piesa de van si nu am de unde face rost. Va rog.

                              As vrea un benzinar.
                              Last edited by o8MeLC; 23 November 2011, 11:53.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google