Sonda lambda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sonda lambda

    Stie cineva ce pret are o sonda LAMBDA? Nefunctionarea ei la parametrii normali influenteaza consumul?

  • #2
    Rolul unei sonde lambda:

    Sonda lambda măsoară cantitatea de oxigen din gazele evacuate şi trimite semnalul către unitatea de comandă a motorului ECU (Engine Control Unit). Semnalul este utilizat de aceasta pentru a regla exact amestecul aer-combustibil la nivelul optim pentru o eficienţă şi o durată de viaţă maxime ale catalizatorului. O sondă lambda uzată poate cauza un consum excesiv de benzină, emisii de noxe crescute, uzură excesivă a catalizatorului şi scăderea performanţei motorului.
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #3
      eu stiam ceva de 70-80 ron.sa ma corecteze cineva daca gresesc

      Comment


      • #4
        pe forum gasesti la un baiat cu 80 lei. la magazine sau in alta parte sigur e mai scump. ca baiatul asta are preturile mai mici ca cele din magazine

        Sonda Lambda pentru Mpi la 80 ron;
        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

        Comment


        • #5
          Pretul corect merge spre 100€.

          Comment


          • #6
            ia-ti un bosh undeva la 160 lei

            Comment


            • #7
              sonda care o vinde baiatu` pe forum e originala. nu e de la turci sau mai stiu eu de unde
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • #8
                Toate sunt la fel? Se potrivesc?

                Comment


                • #9
                  la mpi cele originale da
                  Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                  Comment


                  • #10
                    numa vedeti ca loganul are 2 ... una aval una amonte...
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • #11
                      Trebuiesc schimbate amandoua? Cum se verifica?

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by mihaitanica View Post
                        Stie cineva ce pret are o sonda LAMBDA? Nefunctionarea ei la parametrii normali influenteaza consumul?
                        Costa in jur de 100-120 euro la dealer. Si da, influenteaza consumul si mersul motorului, nefunctionarea ei.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          ambele sonde sunt identice. pe tester iti spune clar care sonda trebuie schimbata.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #14
                            Am schimbat-o eu acu un an. In service Dacia( am intrebat la mai multe) era in jur de 600-650 ron. Am gasit-o in targ la 100ron, cea "originala" fiind 200 ron. Ghilimelele se refera la faptul ca singura diferenta dintre ele era ambalajul si un cod de Renault: cea originala era ambalata frumos in punga si apoi in cutie galben/gri si avea cod, cealalta era sa zicem la "vrac" dintr-un manunchi cu mai multe. Bineinteles preturile au fost fara bon sau factura, insa vanzatorul mi-a garantat ca mi-o schimba daca nu merge( nu a fost cazul).
                            Aveti grija ca sunt 2 tipuri: pentru euro3 si euro4 - difera mufa cu cei 4 pini .

                            Am mers vreo 2000km pana am schimbat-o si am observat un consum ceva mai mare, dar nu ceva de speriat( cam +1L/100km afara si +2L/100km in oras). Motorul parca mergea la fel, nu am observat diferente in afara de consum.
                            Last edited by Florin80; 24 April 2009, 00:15. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #15
                              In lipsa valorilor furnizate de sonda lambda ecu isi ia niste valori prestabilite, dar se va simti in consum si in colmatarea catalizatorului.
                              ECUFix
                              Please don't visit my homepage!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google