Eficienta Becuri P21/5W LED Pentru Pozitii Si Stop Frana Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eficienta Becuri P21/5W LED Pentru Pozitii Si Stop Frana Spate

    Salutare tuturor,

    Nu stiu daca s-a mai discutat intr-un topic dedicat insa vreau sa va cer cateva opinii in legatura cu o posibila imbunatatire la Loganul cel de toate zilele

    Comparativ cu alte masini, becurile de pozitie din spate la Logan mi se par insuficient de vizibile pe timp de noapte. Ganditi-va cum se vad pozitiile din spate la Logan comparativ cu cele de la Skoda Octavia, de exemplu

    Am vazut pe Daciashop becuri P21/5W LED pentru pozitii si stop frana spate. Eu cred ca un bec cu LED uri ar trebui sa fie mult mai luminos decat un bec clasic si astfel ar spori mult vizibilitatea luminilor de pozitie din SPATE.



    Dat fiind pretul destul de marisor de 40 de RON bucata la becurile P21/5W LED, nu as vrea sa risc sa le cumpar si sa nu aduca nici un plus vizibil de iluminare.

    In concluzie, intrebarile mele sunt:

    si-a montat cineva becuri P21/5W cu LED uri exact cum sunt cele de pe Daciashop ? A existat vreo problema de genul soclu topit sau alte minuni ?

    care este diferenta fata de becurile clasice in ceea ce priveste vizibilitatea pozitiilor spate ? (nu ma intereseaza cum se vad pe stopurile de frana pentru ca oricum exista a 3 a lampa stop care face treaba destul de buna)

    exista undeva P21/5W LED la aceeasi calitate dar la pret mai bun ?
    Logan GPL 1.4

  • #2
    Nu am inteles faza cu soclu topit. De ce sa se topeasca soclul, din cauza consumului mai mic sau a lipsei de caldura ce o degaja becul fata de leduri. Am eu becuri cu led de la daciashop pe masina si la pozitie-frana si la al 3-lea stop. Sa vad mai bine (tare) ca si becurile si parca difuzeaza mai bine lumina in tot stopul. Si in plus se aprind instant cand pui frina.

    Comment


    • #3
      Salut,

      Este adevarat ca un led degaja putina caldura, dar de obicei se folosesc niste rezistente pentru limitarea curentului prin led. La becurile cu led proaste, acele rezistente se incalzesc si duc la topirea soclului.

      Am citit pe aici pe forum ce au patit unii cu pozitiile pe fata si de asta am intrebat in legatura cu aceste becuri pe spate.

      Oricum, multumesc pentru raspunsul tau si te rog sa faci o poza cu pozitiile pe spate sa vad exact cum se vad. Te rog.
      Last edited by Seba; 4 February 2011, 01:10.
      Logan GPL 1.4

      Comment


      • #4
        soclu topit de becuri cu leduri??voi nu stiti care e diferenta intre un bec cu incandescenta si un led macar(tehnologia de fabricatie intre cele doua e total diferita) mai cautati pe goagal fratilor ce dracu!!!cu scuzele de rigoare daca am "atins pe cineva"

        Comment


        • #5
          stolniceanulucian tu compari pozitiile skodei octavia 2 cu ale loganului ?! Pai skoda are vre-o 3 - 4 becuri, daca nu 5, in triple.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Exact asta ziceam si eu.

            Mie mi se pare ca pozitiile spate la Logan sunt proiectate prost pentru ca au suprafata prea mica fata de alte masini.

            Din acest motiv revin cu intrebarea:

            are cineva leduri pe pozitiile spate de la Logan ? care este difrenta de luminozitate fata de becurile standard ?
            Logan GPL 1.4

            Comment


            • #7
              Totusi sa nu aruncam cu noroi gratuit. LED-urile de putere mare produc si ele caldura, alaturi de rezistentele folosite pentru limitarea curentului prin circuit: articol Wikipedia. Acea caldura nu este data, ca la becuri cu incandescenta, spre exterior, ci in spatele led-ului. Daca in acea zona nu exista un radiator care sa imprastie caldura, se pot topi socluri. Asa ca vedeti ce si mai ales de unde cumparati.

              Eu am incredere in DaciaShop, am luat de la ei led-uri pentru pozitii la Loganul meu PH2 (care are pozitiile langa becul H4) si lumineaza fara nicio problema, inclusiv la sub -10 grade.

              Comment


              • #8
                Nu am cu ce sa fac poze, doar cu telefonul si nu ies ca lumea pe intuneric sa vedeti cum lumineaza ledurile in stopuri. Normal ca le trebuie rezistente, dar la ce consum are un bec cu leduri nu se incalzesc rezistentele, nici ledurile.

                Comment


                • #9
                  Fa o poza cu telefonul ziua.

                  O poza la pozitiile tale pe timp de zi si o poza la masina unui coleg cu pozitiile standard pe timp de zi.
                  Logan GPL 1.4

                  Comment


                  • #10
                    Eu am pus la stopul de ceata si cea de mers inapoi LEDuri. In total vr-o 70 de LEDuri Superflux. Lumineaza bine dar are o dispersie foarte mare. Langa masina din cauza dispersiei am o lumina mult mai mare decat cu becuri clasice dar la o distanta de 3-4m deja luminozitatea este mult mai slaba. Deacea astep si eu pozele de la cei care au becuri cu LED de la Dacia shop.

                    Comment


                    • #11
                      Chiar nu si-a mai montat nimeni P21/5W cu LED ?

                      Hai cu poze.

                      Chiar nu si-a mai montat nimeni P21/5W cu LED ?
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • #12
                        ar fi bine daca chiar cei de lal Daciashop ar veni cu ceva poze in acest sens! ei sigur au montate...Astept si eu!
                        sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

                        Comment


                        • #13
                          cumperi un bec din ala si-l alimentezi de la o sursa de 12v si vezi cat rezista daca nu esti sigur pe tine

                          Comment


                          • #14
                            La 40 de RON bucata nu doresc experimente

                            La 40 de RON bucata nu doresc experimente.

                            De asta am deschis discutia, pentru ca daca stiam sigur ca sunt bune, le luam si gata balciul

                            Oricine are o experienta REALA cu aceste P21/5W LED e rugat sa dea detalii.
                            Logan GPL 1.4

                            Comment


                            • #15
                              exemplu diferenta becuri leduri ... mai departe va explica miki.
                              am mai facut si alte poze, dar cred ca asta e cea mai concludenta.
                              Attached Files
                              Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                              Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google