Daca Montezi Xenon Aftermarket Poti Avea Probleme Cu Politia?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca Montezi Xenon Aftermarket Poti Avea Probleme Cu Politia?

    pun aceasta intrebare pentru ca as vrea sa montez si eu xenon pe masina si as avea cateva intrebari...ce iti poate face politia daca vede ca ai xenon pe masina?ce sanctiuni aplica?cum pot demonstra ca ai xenon si ca nu e far normal?
    ce trebuie sa faci ca sa mergi legal?va rog frumos sa raspundeti clar si la fiecare intrebare daca puteti nu sa spuneti "mi-am montat eu xenon arata bestial si nu ma intereseaza de ce zice politia"

  • #2
    te poate lasa fata talon, dar daca vrei sa iti pui iti recomand de 4300K pentru ca lumina este cat de cat mai asemanatoare cu cea a becurilor halogen, la cele de 6000K lumina este alba si se vede diferenta...
    http://www.loganclub.ro/forum/member.php?u=18685

    Comment


    • #3
      Daca la noi mai scapi afara din tara esti victima sigura.

      Comment


      • #4
        As vrea daca are cineva xenon 4300k(fara lupe) pe masina sa faca o poza langa o masina cu halogen sa vad si eu diferenta...si, ei pe ce baza iti iau talonul?

        Comment


        • #5
          eu nu am avut probeleme cu ei si am xenon de 8000k in faruri si in proiectoare si merg cu ele aprinse toata ziua pan oras

          Comment


          • #6
            si ce ti-au facut mai exact?cum ai scapat de ei?

            Comment


            • #7
              BlueStar_KWO,talonul se ridica pe baza faptului ca ai un echipament retrofit neomologat. Instalatia Xenon de fabrica la ora actuala are urmatoarea compunere(indiferent de marca de masina care il monteaza):
              -far cu lupa;
              -autoleavling;
              -stergatoare faruri.
              Fabrica nu monteaza bec mai mare de 4300K.

              Comment


              • #8
                ce sa-mi faca nimic nu m-au oprit niciodata de cand le am montate pe masina

                Comment


                • #9
                  Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

                  pct.10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;

                  Art.112. Р(1) Certificatul de ̨nmatriculare sau de ̨nregistrare ori dovada ̨nlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera ̨n urmatoarele cazuri:
                  d) vehiculul circula cu defectiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;

                  (2) În situatiile prevazute la alin.(1) lit.b), c), e), g), k), o), p), r) si s), la retinerea certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, politistul rutier elibereaza conducatorului de vehicul o dovada înlocuitoare fara drept de circulatie, iar în cazurile prevazute la alin.(1) lit. a), d), f), h), i), j), l), m), n), t) u), v) si x), o dovada înlocuitoare cu drept de circulatie pentru 15 zile.

                  (4) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare si placutele cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare, cu exceptia celor care nu corespund standardelor, se restituie proprietarului sau utilizatorului vehiculului de catre politia rutiera, la prezentarea de catre acesta a dovezii încetarii motivului pentru care documentul a fost retinut, în conditiile prevazute în regulament.

                  Pe scurt:
                  Montezi ->esti prins->se mentioneaza pentru ce se suspenda "talonul"->remediezi problema trecind pe la RAR (programare+taxa)->primesti "talonul"

                  p.s -> nu treci itp pe bune -> revii la initial->treci itp pe bune

                  Sper ca a fost destul de explicita postarea.
                  Pentru cei care vor avea intentia sa spuna ""si cum constata politistul"" va precizez ca am dat doar citat din Codul Rutier Roman inca in vigoare si am facut o sinteza.

                  Comment


                  • #10
                    talonul se ridica in baza faptului ca instalatia de xenon nu este omologata pentru acest tip de autoturism, plus ca pe unele cuti de xenon scrie "to use off public roads"
                    "for car show"
                    http://www.loganclub.ro/forum/member.php?u=18685

                    Comment


                    • #11
                      am inteles! are cineva pe masina 4300k fara lupe pentru ca as vrea si eu sa vad care e diferenta intre xenon si halogen si daca se poate in momentul in care faceti pozele sa faceti si din masina si din fata dar mai de la departare!multumesc

                      Comment


                      • #12
                        Am si eu o curiozitate. In ce baza poate constata politistul ca farurile mele sunt cu xenon si nu halogen simplu
                        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                        Comment


                        • #13
                          politistul impreuna cu cel de la ARR constata;
                          mai mult ca sigur ca ti-o iei in astfel de cazuri ;

                          Comment


                          • #14
                            asta e exact ca jantele mai mari si taloanele noi unde nu sunt trecute dimensiunile de cauciucuri. nenea cap de creta nu are oare tot logan ? nu vede care e un bec halogen si care nu?

                            Comment


                            • #15
                              Eu am pe logan din alea chinezesti de 2 ani si nu am avut nici o problema si nici nu m-au intrebat de ele
                              Vand piesa auto logan originale si aftermarket

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google