Kit Ambreiaj LUK Sau Pe Afara Vopsit Gardul si inauntru Leopardul !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Avand in vedere ca miscarea e circulara, cum ar putea sa vibreze doar in anumite puncte ale placii si in celelalte nu?
    sigpic

    Comment


    • #17
      pai urmele alea sunt peste tot pe placa. unele mai pronuntate, altele mai slabe.

      de ce ambreiajul nou prima data cand a dat caldura a inceput sa faca la fel ?

      l am patinat sa improspatez ferodourile ( la sfatul mai multor persoane care au trecut prin aceiasi problema ca mine ) si acum merge de nu imi vine sa cred

      are aderenta atat de bune incat imi ia scartz cu a 3 a si nici vorba de tremurat. pe cand inainte sa fac asta daca plecam din panta ziceai ca se rupe in 2.

      cel mai bine se face un rodaj la ambreiaj cand este nou. atunci cand placa de presiune are niste riz uri pe ea care polizeaza mai bine discul

      revin cu poze cu discul
      Last edited by alessandro; 13 June 2012, 15:41.

      Comment


      • #18
        poze cu discul. uzat preponderent pe centru unde s au format pe placa si acele urme

        problema asta nu am avut o doar eu. mai sunt cateva 16v cu aceleasi simptome iar pe afara 16v cu ambreiaj treburat sunt sute, poate mii.

        unii nici nu erau constienti de problema asta pana nu i am intrebat. credeau ca asa merge.

        P.S. acele pete de placa mai pot fi datorate si punctelor slabe ale materialului.
        Attached Files
        Last edited by alessandro; 13 June 2012, 15:49.

        Comment


        • #19
          Nu reusesc sa imi dau seama mare lucru asa. Probabil altfel ar fii stat discutia daca tineam placa si discul in mana. Momentan raman la parerea mea.

          Hai sa revenim la LUK, am poluat destul topicul.
          sigpic

          Comment


          • #20
            explica mi un lucru :

            ambreiajul nou a inceput si el sa trepideze la prima caldura serioasa. dupa ce l am patinat de cateva ori merge impecabil si este foarte aderent

            daca era ovalizat crezi ca isi revenea ? niciodata

            si ambreiajul vechi la 1000 rpm sau 2000 pleca perfect lin fara smucituri si vibratii. doar la 1400-1500 rpm facea figuri

            de ce varianta de ambreiaj placa Valeo+disc Sachs de 8v nu a facut niciodata figuri ?
            ia un disc Sachs si unul Valeo. studiaza ferodourile sa vezi diferente intre ele. joaca te putin cu fiecare din ele pe placa de presiune si o sa vezi ca la o simpla apasare cu mana discul Sachs nici nu poti sa il freci pe placa. atat de aderente sunt ferodourile.
            plus ca difera in totalitate materialul de frictiune. culoarea, textura, fibra

            am dedicat problemei zeci de ore de cautare si cercetare. sunt 100 % absolut sigur de ce vorbesc. nu m am luat numai dupa forumuri si threaduri cu probleme tehnice. exista brosuri Valeo, TRW, Sachs sau LUK in care sunt descrise posibile defecte ale ambreiajelor si cauzele lor.

            P.S. pe volanta erau prezente fix aceleasi tipuri de urme ca pe placa de presiune. si aia s a ovalizat ?
            Last edited by alessandro; 13 June 2012, 16:46.

            Comment


            • #21
              Trepidatia poata sa vina din duritatea materialului de frictiune.

              Facem analogie cu discul si placuta de frana. placuta de frana daca e stramba apasa stramb pe toata suprafata discului nu doar pe alocuri. Din pozele alea e ca si cum ambreiajul a functionat ca un ABS si a avut contact partial. Ce nu inteleg eu este cum vibratiile alea s-au produs fix in aceeasi portiune a placii de presiune.
              sigpic

              Comment


              • #22
                acele puncte sunt pe toata placa de presiune dispuse aleator.
                se vad mai prost acum fiindca a stat in umezeala placa si a ruginit primul strat

                cu ambreiajul vechi aveam probleme vara. iarna cand erau -10-15 grade mergea perfect, impecabil.
                chiar si asa, daca mergeam mai mult cu greutate mare in masina si plecari dese de pe loc iar incepea sa trepideze.

                din punctul meu de vedere este clar...temperatura era un factor foarte important

                ca sa ai o reproducere foarte fidela a fenomenului...toarna putin antigel pe la furca sau pe sus pe la senzorul de turatie. sa vezi show. zici ca se rupe in 14

                Comment


                • #23
                  Stiu cum face cu antigel de cand am schimbat senzorul de temperatura lichid racire

                  Daca facea asa e nasol. Asa cum ti-am zis si intr-un mesaj anterior, discutia asta se purta altfel daca aveam si eu placa si discul in mana.
                  Eu intrebasem de Valeo, pentru ca initiatorul topilui are 1.4 si in conditii normale de exploatare un ambreiaj dinala duce +200k km.
                  Last edited by yrman; 13 June 2012, 17:19.
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    asa facea doar ca fara antigel. in panta la munte cu 4 persoane si bagaje m am speriat. am crezut ca se rupe ceva. singura varianta cum puteam pleca in conditii de panta si greutate era 5000 rpm si dump

                    mie sincer mi se pare usor subdimensionat un ambreiaj de 180mm pentru masa Loganului. e adevarat ca nici nu are cine stie ce cuplu 1.4

                    Comment


                    • #25
                      Curios fenomenul de rezonanță al kitului Valeo la anumite turații descris și ilustrat de tine, Alessandro. În mai puțin de o lună o să-l schimb și eu pe al meu, o să văd dacă va fi LUK sau SACHS, nu m-am hotărât încă, tot ce sper însă e să se dovedească o îmbunătățire susbtanțială față de dotarea de fabrică.
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        mult spus rezonanta. sacadeaza discul in loc sa culiseze lin

                        daca vrei parerea mea...treci la volanta de 1.6 8v si ia kit ul Sachs

                        ai cumparat deja ambreiajul ?

                        in catalogul Sachs asa arata kit ul pentru 1.4 mpi. este Sachs original nu Valeo
                        Attached Files
                        Last edited by alessandro; 14 June 2012, 01:23.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by ibuzescu View Post
                          Curios fenomenul de rezonanță al kitului Valeo la anumite turații descris și ilustrat de tine, Alessandro. În mai puțin de o lună o să-l schimb și eu pe al meu, o să văd dacă va fi LUK sau SACHS, nu m-am hotărât încă, tot ce sper însă e să se dovedească o îmbunătățire susbtanțială față de dotarea de fabrică.
                          Dar cati km ai de schimbi ambreiajul?
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by yrman View Post
                            Trepidatia poata sa vina din duritatea materialului de frictiune.
                            Materialul de frictiune, ca si compozitie, (in sensul ca daca e mai moale amortizeaza mai bine iar daca este mai dur produce socuri) nu cred ca are vre-un aport in preluarea socurilor transmisiei; discul are elementele lui de preluare a socurilor.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #29
                              la Sachs materialul de frictiune are un aspect fibros, mat, poros as spune, aspru la atingere. culoare negru-cenusiu

                              la Valeo ferodoul are un aspect compact, ca si cum ar fi fost ceruit pe deasupra, luciu gras si fin, sticlos la atingere. culoare cenusiu-kaki

                              ca duritate pare mai solid Valeo, mai greu.

                              P.S. inca un aspect. am vazut un ambreiaj de 16v PH1 demontat. pe placa si disc scria Valeo Made in France. pe al meu de fabrica scria doar Valeo.
                              asta cumparat nou este un Valeo pe care scrie Sachs si scrie Made in France si se simte mai calitativ ca cel de fabrica
                              Last edited by alessandro; 14 June 2012, 10:52.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by IancuMIC View Post
                                Materialul de frictiune, ca si compozitie, (in sensul ca daca e mai moale amortizeaza mai bine iar daca este mai dur produce socuri) nu cred ca are vre-un aport in preluarea socurilor transmisiei; discul are elementele lui de preluare a socurilor.
                                Daca ferodoul discului este dintr-un material foarte dur, la cuplare acesta aluneca/topaie pe placa. Asa cum a zis si alessandro, pune niste antigel pe disc, sa vezi ce aluneca discul ala intre placa si volanta.
                                Last edited by yrman; 14 June 2012, 12:09.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google