Nelamurire Fisa Service

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nelamurire Fisa Service

    buna, am fost zilele trecute la service-ul auto ovarom din timisoara pentru o constatare. in urma verificarii tipu de la service mi-a spus ca trebuie schimbata bieleta de directie stanga deoarece are un joc mic (ce-i drept si bate in curbe si denivelari) si ca urmeza sa-mi trimita pe mail o oferta de preturi. am primit ieri oferta si am cateva nelamuriri (poza in atasament)

    1. punctele 1-2-3-4 sunt bielete de la diversi producatori - cat de ok e cea de la trw?

    2. ce sunt piesele de la punctele 5-6-7? banuiesc ca sunt aceleasi piese dar, la fel ca la bieleta, de la diversi producatori. tipu nu mi-a spus nimic de ele doar de bieleta, au vreo treaba cu bieleta? de ce sunt 2? astea se schimba odata cu bieleta sau le-au trecut sa mai scoata ceva bani de la mine vazand ca sunt total afon la masini?

    multumesc anticipat!
    Attached Files

  • #2
    o fi vreo oferta generalista de piese din care pe tine ar trebui sa te intereseze doar bieleta, manopera de schimbare si geometria rotilor.

    p.s. eu zic sa schimbi ambele bielete stanga/dreapta

    Comment


    • #3
      Daca ti-au zis doar de bieleta, punctele 5-8 n-au legatura cu punctele 1-4. In schimb 9 si 10 sunt operatiunile de manopera pentru bieleta si geometria la roti care se face musai dupa inlocuirea bileletei daca nu vrei sa mergi cu rotile in X.

      La 12 ai inlocuit scut protectie, ce ti-au zis de scut de iti prezinta oferta?
      Last edited by mr.K; 31 May 2013, 11:46.

      Comment


      • #4
        Daca ar fi sa recomand as spune Lemforder.
        La punctele 5,6,7, sunt piesele din capul amortizorului fata; rulmentul, flansa acestuia, iar acel amortizor, este o piesa din cauciuc, se monteaza in capul telescopului.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #5
          1. E foarte ok bieleta de la TRW, cumpara cu incredere.
          2. Astea-s piesele:
          -5. set reparatie, rulment sarcina amortizor = flansa + rulment amortizor
          -6. rulment amortizor = doar rulmentul, fara flansa
          -7. bloc filtrant amortizor = cred ca se refera la kit protectie praf, amortizor (puffer, in denumirea populara).
          Nu au legatura cu bieleta de directie. Probabil necesita si astea inlocuire, separat de bieleta.

          LE: Greu ma mai misc...pana am dat "enter" au si aparut 3 posturi ))
          sigpic

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google