Distributie + Filtre + Capete Bara After Market

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Distributie + Filtre + Capete Bara After Market

    Va salut. Detin un Logan 1.6 MPi 8V din 2007, si ar cam fi cazul sa schimb distributia, inca nu am 60.000 km, dar masina a imbatranit putin, avand cam 6 anisori. Vroiam sa va intreb, deoarece vreau sa iau ceva cat de cat calitativ, dar si acceptabil ca pret. Ma intereseaza sa schimb urmatoarele:

    - distributie + pompa apa;
    - capete bara stanga + dreapta (la ultimul ITP mi s-a zis ca am joc destul de mare pe dreapta);
    - ulei + filtru aer, filtru polen, filtru ulei.

    Ce astfel de piese mi-ati recomanda (in afara de ulei, care il iau pe cel dintotdeauna si anume Elf Evolution SXR 5W-40), si de unde as putea sa le cumpar, un magazin serios care nu aduce fake-uri ? M-ar interesa sa le cumpar pe toate din acelasi loc, online, nu sa stau sa umblu, ca nu prea am timp. Am vazut si pe www.daciashop.ro , dar as mai vrea si alternative, mai ales in cazul distributiei, deoarece ei au doar un singur kit distributie + pompa de apa original, atat.
    Si vreau sa imi mai spuneti ce ar mai trebui schimbat la "varsta" aceasta a masinii, si la nr de kilometrii pe care ii am (~50.000). Placutele de frana le-am schimbat acum ~ 2 ani.

    Multumesc anticipat.
    P.S. Am uitat si sa imi recomandati un service din Bucuresti, care sa si monteze/schimbe aceste componente.
    Last edited by blanarucristi; 2 November 2013, 21:16.
    Logan Ambition 1.6 8V

  • #2
    Piesele le poti lua de pe piesenet.ro un site serios care comercializeaza numai piese originale
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • #3
      Ai luat de la ei ? Au preturi ok, insa am gasit pe forumul concurent ca nu ar fi tocmai "usa de biserica". Cum imi pot da oare seama sa zicem de o distributie, daca e originala sau nu? La ce sa ma uit, ma refer chiar la toate piesele, nu doar la distributie....
      Logan Ambition 1.6 8V

      Comment


      • #4
        piesenet.ro dacă vrei să iei kit distribuție cu pompa inclusă de origine
        daciashop.ro dacă vrei kit Gates și pompă Hepu separat
        pentru capetele de bară îți recomand pe evali daniel sau planetara, băieți de încredere.

        ÃŽn plus:
        - cureaua de accesorii ar trebui înlocuită chiar dacă arată binișor
        - galeții de la accesorii trebuie inspectați (huruit, uzură mare) și înlocuiți doar dacă e necesar
        - bujiile
        Last edited by ibuzescu; 2 November 2013, 22:02.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Pai pentru capetele de bara si restul, nu merge tot de pe site-ul piesenet.ro ? Adica daca voi ziceti ca au piese originale, banuiesc ca si la capetele de bara sunt seriosi, nu?
          O sa schimb si cureaua de accesorii, eu as vrea toate piesele sa le iau dintr-un singur loc....
          Logan Ambition 1.6 8V

          Comment


          • #6
            OK, atunci piesenet.ro pentru toate, cu încredere. Eu încercam doar să îți minimizez costurile.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Hmmm...o sa ma mai uit, desi nu cred ca sunt foarte mari diferente de pret. Mi-ar conveni sa imi vina toate piesele direct acasa, si am vazut ca la peste 500 LEI cei de la piesenet.ro au transport gratuit.

              Ok, acum sa vorbim si de service-uri. Ce service-uri din Bucuresti sunt ok ca preturi, si sa se si priceapa ? As vrea sa si stau langa masina sa vad toate operatiunile.....
              Logan Ambition 1.6 8V

              Comment


              • #8
                @blanarucristi, o rugaminte la tine:
                Daca in final te hotarasti sa comanzi si sa cumperi capete de bara si tot ce mai ai tu nevoie pe parte de directie, sa faci niste poze cu piesele dupa ce le primesti si sa le urci aici. Mersi
                Sunt direct interesat ptr. ca trebuie sa schimb si eu destule pe la directie cat de curand, si preturile ptr. pachetu' complet pe partea de directie (http://www.piesenet.ro/Pachet-Revizi...ndero-Original) imi face cu ochiu', dar inca lucrez la partea de incredere in ceea ce priveste adevarata provenienta a pieselor lor de origine.

                Ca servisuri ptr. montaj, care te intereseaza, reprezentante dacia-reno sau random service?

                Comment


                • #9
                  10 lei, pai ce, eu sunt cobai ?

                  Glumesc. Daca ma hotarasc, o sa pozez toate componentele. Oare mi-or da voie sa verific coletul inainte de achitarea sumei? O sa ii sun luni si o sa ii intreb.
                  Ca service, ma intereseaza orice service, nu doar Dacia. Dar care sa intruneasca cerintele de mai sus, si anume seriozitate, preturi acceptabile, si sa ma lase sa stau langa masina fara sa faca nazuri.
                  Logan Ambition 1.6 8V

                  Comment


                  • #10
                    Nu cred ca te lasa...doar daca-i cheama emag

                    Nu mai merge berea acu' ca vine iarna, merge un intaritor, un vin fiert...

                    Pe partea de lucrari grele si delicate cum e distributia & co. iti recomand Serus de pe b-dul Timisoara.
                    Ptr. restul de interventii mai putin delicate...sunt si eu in cautari de mesteri buni.
                    Last edited by Kojak; 3 November 2013, 00:37.

                    Comment


                    • #11
                      Pai Serus tot de Renault apartin, deci ca ma duc la service Dacia sau Renault sau la Serus, presupun ca aceleasi preturi cam au, si stiu ca tipul asta de service-uri, cam rup la bani. Nu as vrea sa ma gandesc cat m-ar costa manopera pentru tot ce am eu, cred ca pe putin 500 lei.....sau nu?
                      Logan Ambition 1.6 8V

                      Comment


                      • #12
                        Da, sunt reprezentanta dacia reno nissan, serusu.
                        Pte. ce ai tu:
                        "- distributie + pompa apa - 300-350lei; Fara accesorii, nu le schimbi?
                        - capete bara stanga + dreapta (la ultimul ITP mi s-a zis ca am joc destul de mare pe dreapta) - 100-150lei;
                        - ulei + filtru aer, filtru polen, filtru ulei. - 100
                        "

                        Pai cam asa, te cam duce un 500-600lei manopera...
                        Au destule lipsuri, si preturi nu tocmai mici dar au mecanici buni, atat pot sa-ti zic.
                        Last edited by Kojak; 3 November 2013, 00:48.

                        Comment


                        • #13
                          Aha, te lasa langa masina pe durata schimbarilor ? Ca daca nu, pica din discutie...oricum o sa ma mai interesez sa vad si la alte service-uri.
                          Logan Ambition 1.6 8V

                          Comment


                          • #14
                            Da, te lasa.

                            Comment


                            • #15
                              Am mai spus pe undeva dar repet, Dacoserv Sălaj (probabil e la fel și la Militari), kit distribuție + pompă de apă = 240 lei. Folosesc frecvențmetru și da, poți asista la lucrare fără probleme.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google