Rulmenti Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    acum la 165k am schimbat rulmentul cu un snr de origine cu abs la 145 ron pe stanga si sper sa tina la fel de mult cat cel original...
    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

    Comment


    • #47
      salut

      eu am gasit rulmenti snr france originali la 80 lei buc,sunt foarte multumit de ei...
      http://www.loganclub.ro/forum/loganu...ci-t46928.html

      Comment


      • #48
        Apropo de rulmenti, cine are Abs la masina. Se poate sa se defecteze si sa nu mai functioneze abs-ul normal. In ultima vreme chiar si la frane bruste nu am mai simtit pedala ca tremura. Masina se comporta normal la franare, foarte eficienta, placute noi, lichid nou, nu derapeaza, etc. Martor abs nici vorba de eroare. Sa fie oare doar o falsa parere personala? Ce parere aveti?

        Comment


        • #49
          Franeaza ciobaneste ca rotile sa inghete si vezi daca mai ai abs sau nu, pe udeala observi cel mai bine.

          Eu stiu ca senzorii citesc de pe rulment (poate nu stiu bine), daca nu-s rulmenti cu codul corect de abs, posibil sa nu mai ai abs.

          Comment


          • #50
            ai dreptate, dar daca nu mai ai abs ti se aprinde becul din bord si atunci ramai doar cu franare normala...eu am pus pe spate cauciucuri de 195/65/15 si dupa 100 km/h se aprindea becul la abs...
            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

            Comment


            • #51
              Problema e ca nu se aprinde becul din bord. Face testul normal cand pun contactul si dupa se stinge. Am observat anomalia din intamplare. Am franat de la 60-65 km brusc, pe o strada din Bucuresti ca era sa intre unul in mine care nu s-a asigurat cand iesea din parcare, si nu am simtit trepidatie in pedala. De franat a franat ok masina, nu am simtit ca derapez si am avut si control asupra volanului, incat sa trag de el usor cat sa evit sa ma atinga (cealalta masina). Masina e din 2008 ianuarie. E drept ca nu am luat-o de noua; este la mine din 2010 cand am cumaparat-o de la o firma de leasing, iar de atunci eu nu am schimbat rulmenti la ea. In timp i-am facut toaleta: placute, lichide, distributie, cate un capat de bara, etc, fara rulmenti. Am de gand sa merg cu ea sa ii schimb si termostatul cand se mai incalzeste un pic si cred ca umblu si la rulmenti. Ma interesa sa stiu daca a mai avut cineva problema asta. Multumesc.

              Comment


              • #52
                Stie cineva cum se monteaza rulmentul de fata logan cu abs de la Klaxcar? Pe o latura are o protectie de plastic iar pe cealalta o protectie metalica. Protectia metalica vine spre anvelopa sau spre cutie? multumesc anticipat.

                Comment


                • #53
                  protectia de plastic are incorporat inalul de ABS deci e inspre cutie.

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by IancuMIC View Post
                    Cu rulmentii din fabrica, unii s-au apropiat de 80.000km, dar nu e o regula; eu am peste 50.000, la fel ca si tine, fara vre-un semn de oboseala.
                    280.000 km.Masina a luat o groapa mare s-a dus rulmentul stanga fata.
                    Cel de pe dreapta a trecut demult de 300.000km rulati.

                    Comment


                    • #55
                      Rulmentii pe fata nu difera ca si cote doar pana in 2007 si dupa[mai multe linii la banda magnetica de pe rulment].Pe spate ai 3 rulmenti diferiti,pana in 2009,dupa 2009 si MCV-VAN,la care senzorul face citirea de pe coroana[nu au banda magnetica].

                      Comment


                      • #56
                        salut rulmentii pe fata sunt de 2 feluri cu abs si fara abs ca si cote sunt la fel cei de pe spate sunt cu abs fara abs si de 2 feluri pe berlina s-au pus pana in decembrie 2012 de fi 52 iar pe celelalte fi 55 incepand cu ianuarie se monteaza numai fi 55

                        Comment


                        • #57
                          Eu am schimbat la 127,000km rulmenti pe fata cu 265 bucata si dupa 100km mi se aprinde abs de ce?sunt made in germania.

                          Comment


                          • #58
                            Loganul tau e din 2008 nu? Cel din 2008 cred ca are 48 poli, ce ai luat tu are 44 poli.
                            La logan, ABS-ul citeste viteza de pe rulmenti(doar pe fata).

                            PS: Lasa naibii "Made in Germany"

                            Comment


                            • #59
                              Da e din 2008,atunci tura viitoare o sa cer de 48poli,dar daca merg asa are ceva?

                              Comment


                              • #60
                                Nu tura viitoare, ii schimbi acum. Da, are ceva, dupa 100km/h nu mai ai ABS.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google